Yerli aşıya bakan gönüllü oldu... Bakan Varank, ilk dozu yaptırdı

Yerli aşıya bakan gönüllü oldu... Bakan Varank, ilk dozu yaptırdı

TÜBİTAK COVID-19 çalışmaları süren virüs benzeri parçacıklara dayalı VLP temelli aşının insan denemelerinin Faz 1 aşamasına gönüllü olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Onkoloji Hastanesi’nde müşahede altına alındı.

TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu çatısı altında çalışmaları süren virüs benzeri parçacıklara dayalı VLP temelli aşının insan denemelerinin Faz 1 aşamasına gönüllü olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Onkoloji Hastanesi’nde müşahede altına alındı.

Virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) aşısı için gönüllü olan Bakan Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, sabah saatlerinde Ankara Onkoloji Hastanesi Faz 1 Klinik Araştırma Merkezine geldi. Bakan Varank’a Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş ile Klinik Araştırma Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Halil Kara eşlik etti. Kan testleri, EKG dahil klinik parametreleri takip edilen Bakan Varank’a akşam saatlerinde ilk doz aşının uygulanacağı öğrenildi. Geceyi hastanede geçirecek olan Varank’ın yarın taburcu edilmesi bekleniyor.

mustafa-varank2.jpg

DERİ ALTINA YAPILACAK

Türkiye’de uygulamaya başlanan aşıların aksine VLP aşısı, subkutan enjeksiyonu yöntemiyle koldan kas içine değil deri altına yapılacak. Bakan Varank, 21 gün sonra ikinci doz aşıyı alacak.

İNSAN DENEMELERİNE 36 KİŞİ KATILIYOR

ODTÜ’den Prof. Dr. Mayda Gürsel ile Bilkent Üniversitesi’nden İhsan Gürsel çiftinin ortak projesi sonucu geliştirilen VLP aşı adayının insan denemelerine 36 kişi katılıyor. TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da aşı için gönüllü olacak isimlerden biri.

DÜNYADA SAYILI, TÜRKİYE’DE TEK

Dünyada sayılı, TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu kapsamında ise tek VLP teknolojisi ile geliştirilen aşı adayı, 30 Mart’ta da DSÖ’nün Covid-19 aşı adayları listesinde yer alarak dünyada bu türde klinik aşamaya geçen 4’üncü aşı adayı oldu.

ÜRETİM ÜSSÜ GEBZE

Varank, Mayda ve İhsan Gürsel'in çalışmalarını yerinde görmek amacıyla ocak ayında Nobel İlaç’ın Gebze TÜBİTAK Marmara Teknokent’teki (MARTEK) Biyoteknolojik İlaç Tesisi'ni ziyaret etmişti.

VİRÜSÜ TAKLİT EDİYOR

VLP tipi aşılarda, geliştirilen virüs benzeri parçacıklar, virüsü enfeksiyon oluşturmayacak bir şekilde taklit ediyor. Bu parçacıklar bağışıklık tepkisi uyandırırken hastalığa neden olmuyor.