Yıldırım Demirören'in babası Erdoğan Demirören kimdir?

Yıldırım Demirören'in babası Erdoğan Demirören kimdir?

Sedat Peker'in paylaşımlarının ardından Yıldırım Demirören'in vefat eden babası Erdoğan Demirören'in kim olduğu birçok kullanıcı tarafından araştırılıyor.

Suç örgütü lideri Sedat Peker, Yıldırım Demirören'i hedef alan iddiaları içeren paylaşımlarda bulundu. Bu paylaşımlarda sıkça baba Demirören'den de bahsedildi. Erdoğan Demirören'in isminin sıkça bahse konu iddialarda geçmesiyle Yıldırım Demirören'in babası Erdoğan Demirören'in kim olduğu sorusu en çok merak edilenler arasında yer aldı.

erdogan-demiroren.jpg

Peki Yıldırım Demirören'in babası Erdoğan Demirören kimdir? İşte yanıtı

ERDOĞAN DEMİRÖREN KİMDİR?

Erdoğan Demirören, 28 Ağustos 1937'de Bursa İnegöl'de dünyaya geldi. 8 Haziran 2018'de İstanbul Şişli'de hayata gözlerini yuman Demirören, sanayici, iş insanı, profesyonel futbolcu ve Demirören Holding'in kurucusu olarak biliniyor.

Erdoğan Demirören, babası Şükrü Demirören'in 1967 yılında yaşamını yitirmesinin ardından İstanbul Sirkeci'de otomobil yedek parça ithalatı ve pazarlaması yapan "Oto Kolaylık" şirketinin koltuğuna oturdu. Demirören, Oto Kolaylık şirketinden sonra ise 1968'de Alman Kolbenschmidt şirketinin lisansıyla üretim yapan Parsat Piston Fabrikası'nı kurdu. 

p90nugbiju6wiqyr26zcpg.webp

1970'lerde sıvılaştırılmış petrol gazı sektöründe yatırım yapan Demirören, önce Avram Laçin'in 1960'larda kurduğu Milangaz şirketini 1972'de satın aldı. Daha sonra 1975 yılında Güneşgaz, Likidgaz, Mutfakgaz şirketlerini, 1978'de de Demirören Tüp İmalat Fabrikası'nı kurdu. Demirören Grubu bu tarihten sonra 1980'de kurduğu Ata Eğitim dışında uzun süre yatırım yapmadı. 1996 yılında Dem-Al otogaz, 1997'de ise Demirören Enerji şirketini kurarak 16 yıl aradan sonra ilk yatırımlarını yaptı. Demirören 2004-11 yılları arasında mermer, gayrimenkul, liman işletmeciliği, inşaat, petrol ve medya sektöründe 8 yatırım yaptı. 

whatsapp-image-2018-06-08-at-10-31-21-1.jpeg

Demirören Holding'in medya sektöründeki ilk yatırımını 2011'de Milliyet ve Vatan gazetelerini Doğan Holding'den satın alarak yaptı. 2018'de ise aralarında Hürriyet ve Posta gazeteleri ile Kanal D ve CNN Türk televizyon kanallarının yanı sıra Doğan Haber Ajansı'nı da bulunduran Doğan Medya Grubu'nu satın alan Erdoğan Demirören, Demirören Holding'i Türkiye'nin en büyük medya şirketi haline geldi.

erdogan-demiroren-2102.jpeg

Tülin Demirören ile evlenen Erdoğan Demirören'in Yıldırım ve Tayfun isimlerinde iki oğlu ve Meltem adında bir kızı var. Çocuklarından en ünlüsü ise 2004–2012 yılları arasında Beşiktaş'ın, 2012-2019 yılları arasında da Türkiye Futbol Federasyonu'nun başkanlığık görevini sırtlayan, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Yıldırım Demirören'dir.