Yorgun mermi davası ertelendi! Acılı anne isyan etti: Her mermi evladımın katilidir

Yorgun mermi davası ertelendi! Acılı anne isyan etti: Her mermi evladımın katilidir

Tokat'ın Erbaa ilçesinde, 17 yaşındaki lise öğrencisi Hanife Büşra Konyar'ın başına isabet ederek ölümüne neden olan yorgun mermiyi ateşlediği iddiasıyla tutuklanan Ömer K.'nin (29) yargılandığı davanın ikinci duruşması yapıldı.

Olay, geçen yıl 31 Aralık'ta, Erbaa'daki Hükümet Caddesi'nde yaşandı. Nakşiye-İbrahim Konyar çiftinin üç çocuğundan Hanife Büşra Konyar, alışverişten eve dönerken aniden yere yığıldı. Ambulansla Erbaa Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Konyar'ın başına mermi isabet ettiği belirlendi. Ağır yaralanan Konyar, ilk müdahalenin ardından Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Hanife Büşra Konyar, altı gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Yargılamanın ikinci duruşması, bugün Tokat 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Hakkında “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçlaması ile 9 yıl hapis cezası istenen Ömer Kaya, duruşmaya; tutuklu olduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) bağlantısı ile katıldı.

Duruşmada, mahkeme heyeti; önce iddianameyi okudu. Ardından, tutuklu sanık Ömer Kaya, savunmasında; hakkında tahliye kararı verilmesini talep etti. Mahkeme, talebi reddetti. Kaya’nın tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar verildi. Yargılama 29 Eylül’e ertelendi. Bu duruşmada karar verilmesi bekleniyor.

“HER MERMİ EVLADIMIN KATİLİDİR”

Hanife Büşra Konyar’ın annesi Nakşiye Konyar, duruşma ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Mahkeme 29 Eylül Çarşamba saat 14:40’a ertelendi. En iyi kararın verileceğine inanıyorum. Çünkü adalete güvenip de buraya geldim. En ağır cezayı alacak. Bu işin sonu yok. Dur durak bilmiyorlar. Ellerine silah alıp sağa sola ateş ediyorlar. Her mermi evladımın katilidir. 29 Eylül'de inşallah, caydırıcı bir ceza alıp bu dosya herkese ibreti alem olacak. Büşra herkese ibreti alem olacak. Bu dosya medyatik bir dosyadır. Önem taşıdığını düşünüyorum ki öyle. Büşra bir şeyleri değiştirecek buna inanıyorum. Sekiz ay bitti yanıyoruz. Bunun tarifi yok. Herkes empati yapsın. Bu acı bitmiyor. Bitmiyor. Benim nefesim çıkana kadar benden, bitmeyecek. Karşı taraf konuşup duruyor. Utanma yok, arlanma yok. Gayet hanımefendiliğimizi, beyefendiliğimizi koruduk ilçemizde. Tekrar söylüyorum. Caydırıcı bir ceza alacak. Bu basit bir dosya değil. Bunu herkes bilsin. Başkanımın da vicdanına güveniyorum ilk önce. Herkes empati yapacak, tabii ki iyi olacak sonu. Bunu biliyorum. Büşra'm huzur içinde uyuyacak. Çünkü adalet yanlısı Büşra, huzur içinde uyuması lazım. ‘Hadi kalk’ dedim ‘bugün gidiyoruz, adalet aramaya gidiyoruz’ dedim. Beni duydu biliyorum mezarlıktan geliyorum, çünkü 17 yaş. 17 yaşın hesabı büyük olacak bunu tüm Türkiye duysun ben adalet arıyorum. Burada caydırıcı bir ceza çıkacak. Buna inanıyorum.”

“HAVAYA ATEŞ EDEN HERKES KATİL”

Ayrıca bir ay önce Trabzon'da fındık bahçesinde başına mermi isabet ederek yaşamını yitiren Emir Yuşa Atıcı'nın (15) annesi Asiye Atıcı ve babası Mustafa Atıcı da Konyar ailesine destek olmak için Tokat'a geldi. Anne Asiye Atıcı ise şöyle konuştu:

“Bizim daha katilimiz bulunmadı. Katil yani, havaya ateş eden herkes katil. Böyle bir şey yok. Biri 15 yaşında, biri 17 yaşında. Yani yok böyle bir şey. Hani onun babası, ailesi, onun geleceğini düşünüp oradan çıkmasını istiyor ya, bizimkilerin geleceği yok. Bizim hayallerimiz yok artık yani bir kişiyi bir kişiyi öldürmedi ki. Bütün çocukların arkadaşlarını öldürüyor. Benim çocuğumun yanındaki arkadaşı tedavi görüyor. Onun çocuğunun yanındaki arkadaşı aynı şekilde evden çıkamıyor. Çocuk hayallerini öldürdüler. Arkadaşlarını geleceklerini öldürdüler bizim çocuklarımızın. Biz her zaman yanlarındayız. İnşallah bizimki de bulunsun. Onlar da bizim yanımızda olacaklar. Yani Emir'le Büşra bizi birleştirdi. Artık ayrılmayız yani kader arkadaşı olduk.”

“ONLAR TAHLİYESİNİ, BEN OĞLUMU TALEP EDİYORUM”

“Havaya sıkılan mermi yorgun mermi değildir. Havaya sıkılan her mermi katil mermidir” diyen baba Mustafa Atıcı da şunları söyledi:

“Mutlaka; Trabzon'da da bu açıklamayı yaptım, mutlaka bu mermi yere düşecektir. Düştüğü yerde de benim evladım gibi Büşra kızımız gibi denk geliyor. Ve bizi yakıyorlar. Bunun cezası taksirle olmaması lazım. Meskun mahalde silah kullanmanın taksirle bir alakası yoktur. Bu bildiğiniz cinayettir. Cinayetle yargılanmasını istiyorum. Bakın bu iki tanesi çocuk. Bu silahla sıkanlar çocuk katilidir. Kimse kusura bakmasın. Bunlar çocuk katilidir. Ve gereken cezayı da verilmesini talep ediyoruz. Bizim içimiz yanıyor. Benim evladımı kimse geri getirmeyecek. Tahliyesini talep ediyorlar. Ben de evladımı talep ediyorum. Geri getirsinler. Ben evladımı istiyorum. Başka bir şey istemiyorum.”

Avukatı Hasan Efe Uyar ise 29 Eylül’de karar verileceğini belirterek şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz celse aslında dosya tamamlanmış ve karar aşamasına gelmişti. Biz bugün karar çıkmasını bekliyorduk fakat mahkeme başkanının izinde olmasından dolayı, 9 gün ertelendi 29 Eylül saat 14:40’a. Bu dosya artık karara çıkacak. Geçtiğimiz celse iddia makamı, mütalaasında; olayın işleniş şeklinin, biçiminin bilinçli taksirle olduğu kanaatine varıp bir görüş bildirmişti. Fakat bu bizim savunduğumuz bir durum değil. Biz en başından beri soruşturma aşamasından itibaren. Bu olayın hem vicdanen hem hukuken olası kastla adam öldürmeye girdiğini düşünüyoruz. Diliyoruz ki önümüzdeki hafta çarşamba günü de istediğimiz kararla buradan ayrılacağız. Büşra için adalet.”