YPG'den flaş Menbiç açıklaması

YPG'den flaş Menbiç açıklaması

ABD ve Türkiye'nin Menbiç konusunda mutabakata varmasının ardından PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD/YPG'den açıklama geldi. YPG önümüzdeki günlerde bölgeden ayrılacaklarını duyurdu.

Ankara-Washington hattında yaşanan trafik sonucunda bu hafta Suriye’nin Menbiç bölgesinde ABD ve Türkiye arasında mutabakata varıldığı duyurulmuştu. ABD’li ve Türk yetkililerPKK’nın uzantısı PYD/YPG’nin bölgeden ayrılacağını duyurmuş ve bir plan üzerinde görüş birliğine varıldığını açıklamıştı.

Bugün Menbiç’teki terör örgütü uzantılarından açıklama geldi. Reuters’ın son dakika haberinde, YPG, “Bölgedeki bütün askeri danışmanlarımızı önümüzdeki günlerde çekeceğiz” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin itirazlarına rağmen ABD’nin destek verdiği ve omurgasını PKK’nın uzantısı PYD/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne bağlı Menbiç Askeri Konseyi’nden yetkililer küstah bir şekilde ifadeler kullandı.

Menbiç Askeri Konseyi sözcüsü Sharfan Darwish, Menbiç’te herhangi bir Türk askeri varlığını kabul etmeyeceklerini söyledi. 
Darwish, anlaşmanın detayları hakkında “ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyondan açıklama beklendiğini” söyledi.