Yüzde 98 engelli yurtaş, cezasını hastanede çekecek

Yüzde 98 engelli yurtaş, cezasını hastanede çekecek

Eskişehir’de 2015 yılında ‘örgüt propagandası’ ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlarından hakkında iki dava açılan, sinir sistemindeki rahatsızlık nedeniyle yüzde 98 engelli Bekir Güven, ‘örgüt propagandası’ndan 22 ay ceza aldı.

Eskişehir’de 2015 yılında ‘örgüt propagandası’ ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlarından hakkında iki dava açılan, sinir sistemindeki rahatsızlık nedeniyle yüzde 98 engelli Bekir Güven, ‘örgüt propagandası’ndan 22 ay ceza aldı. Kararı kesinleşen Güven, tekerlekli sandalye ile Eskişehir H Tipi Cezaevi’ne kondu. Güven, eşi Rukiye Güven’in girişimleri ve Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Cezaevi Savcılığının oluru ile cezasını hastanede yatarak çekecek.

Yüzde 98 engelli Bekir Güven, sosyal medya paylaşımları nedeniyle 22 aylık hapis cezasının onaylanması ile birlikte tutuklanarak cezaevine gönderildi. Eşi Rukiye Güven, eşinin tek başına yemek dahi yiyemediğini belirterek karara itiraz etti Bekir Güven, sağlık sebeplerinden cezaevinden alınarak Eskişehir Şehir Hastanesi’ne cezasını çekmesi için yatırıldı.

YÜZDE 98 ENGELLİ RAPORU BULUNUYOR

Beş yıl önce “huntington” hastalığı (sinir sisteminin temel elemanı nöronları hedef alan hareket kaybına neden olan hastalık) teşhisi konulan ve yüzde 98 engelli raporu bulunan Bekir Güven, 2015 yılında yaptığı sosyal paylaşımlar nedeniyle tutuklandı. Örgüt propagandası ve Cumhurbaşkanına hakaret suçlamaları ile hakkında dava açılan Bekir Güven’in ‘Örgüt propagandası’ suçundan aldığı 22 aylık hapis cezası onandı. 24 saat bakıma ihtiyaç duyan Bekir Güven, dört gün önce tutuklanarak Eskişehir H Tipi Cezaevine kondu. 

KARARA İTİRAZ ETTİLER

Güven’in eşi Rukiye Güven, avukatıyla birlikte karara itiraz etti. Güven, “Eşim 2015 yılında HDP çalışmalarına katıldı. Eşimin o dönem hastalığı başlamıştı ama durumu kötü değildi. Zaman içerisinde hastalığı ilerledi ve yüzde 98 engelli raporu verdiler. 2015 sonrası 2016 kitlesel tutuklamalar ve soruşturmaların başlamasıyla sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında iki dava açıldı. ‘Örgüt propagandası’ davasından 22 ay, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasından 1 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Her iki karar için istinafa başvurduk. İstinaf, verilen 22 aylık cezayı onayladı diğeri hala bekliyor. İstinafın 22 aylık hapis cezasını onaylaması ile eşim tutuklanarak cezaevine gönderildi. Avukatımızla beraber savcılığa giderek karara itiraz ettik” dedi.

CEZASINI HASTANEDE ÇEKECEK

İtirazı değerlendiren Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Cezaevi Cumhuriyet Savcısı, tutuklu Bekir Güven’in yüzde 98 engelli raporunu da göz önünde bulundurarak sanığın cezasını hastanede çekmesine karar verdi. Üç gün cezaevinde yatan Bekir Güven, ambulansla cezaevinden Eskişehir Şehir Hastanesi’ne sevk edildi.

Rukiye Güven, eşinin cezasını hastanede çekeceğini belirterek “Eşimin cezasının tamamen iptal edilmesini istiyorum. Eşimin yatarı az ama onun 4 ay bile yatması 4 yıl daha kötü duruma gitmesi demek. Çünkü hastalığı strese bağlı çok hızlı ilerliyor. Eğer eşim cezaevinde kalmış olsaydı hastalığı çok hızlı ilerleyecekti. 4 ay gibi bir sürede cezaevinden sağ çıkamayabilirdi” ifadelerini kullandı.