Yüzlerce kişin öldüğü bombalı saldırıda flaş iddia: Hedef Türk askeriydi

Yüzlerce kişin öldüğü bombalı saldırıda flaş iddia: Hedef Türk askeriydi

Somali’de geçen cumartesi yüzlerce kişinin öldüğü patlamanın sorumlularının aslında başkent Mogadişu’da yeni kurulan Türk askeri üssünü hedef aldığı bildirildi. Üssün açılış töreninde konuşan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Somali askeri bakımdan güçleninceye kadar bu ülkeye yardım devam edeceklerini açıklamıştı.

Amerika’nın Sesi’nden Harun Maruf’un haberine göre; Türk askeri üssünün hedef alındığı bilgisini bir Somalili istihbarat yetkilisi verdi. Adı açıklanmayan istihbarat yetkilisi, hem saldırıdan önce elde edilen, hem de patlamadan sonra ortaya çıkan bilgilerin, saldırının Türk askeri üssünü hedef aldığını ortaya koyduğunu belirtti.

SOMALİLİ GÜVENLİK KUVVETLERİNİ YETİŞTİRDİKLERİ İÇİN...

Yetkili, Türk askeri üssünün saldırganlar için en stratejik öneme sahip hedef olduğunu, üssün Somalili güvenlik kuvvetlerine personel yetiştirdiğini ve saldırganların da bundan dolayı bu üssü önceden vurmayı amaçladığını kaydetti.

Somali Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Dairesi yetkilisi, El Şebab militanlarının Türk askeri üssüne saldırı planladığını önceden öğrendiklerini sözlerine ekledi.

Somali’deki Türk askeri üssü 30 Eylül’de hizmete girmişti. Üste bulunan 200 Türk askeri, halen 1500 Somali askerini eğitiyor. Uzun vadede üssün Somali ordusuna 10 bin asker yetiştirmesi planlanıyor. Üssün açılış töreninde konuşan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Somali askeri bakımdan güçleninceye kadar bu ülkeye yardım devam edeceklerini açıklamıştı.

Somali, gelecek yıl Ekim ayında Afrika Birliği askerlerinin ülkeden tamamen ayrılmasından önce 22 bin askerden oluşan bir ordu kurmayı hedefliyor.

Saldırıyı el Şebab örgütü üstlenmese de terör uzmanları, örgütün bombalı saldırının arkasında olduğuna inanıyor. Amerika’nın Sesi Somali Bölümü’ne konuşan eski istihbarat yetkilisi Abdi Hassan Hüssein de saldırının el Şebab izleri taşıdığını söyledi. Somali tarihindeki en büyük bombalı saldırıda 300’ü aşkın kişi hayatını kaybetmişti.

SALDIRIDA KULLANILAN KAMYON

Somali güvenlik yetkilileri, bomba yüklü bir başka Toyota Noah minibüsünün sürücüsünü yakalayarak sorgulamaya aldı.

Bilgi veren bir kaynak, sürücünün talimat almak üzere telefon etmek amacıyla aracından ayrıldığını söyledi. Sürücüyle ilgili bilgiyse, görgü tanıklarından geldi. Hızla olay yerine ulaşan polis sürücüyü gözaltına alırken, araçtaki bomba etkisiz hale getirilmeden infilak etti. Şans eseri bu olayda kimse yaralanmazken, bu sürücünün asıl patlamayla bağlantısı olduğu kuşkuları arttı.

DÖRT KİŞİ TUTUKLANDI

Somali istihbarat yetkilileri, olayla ilgili dört kişinin tutuklandığını, bunlardan birinin de el Şebab’ın Mogadişu’daki güvenlik ve istihbarat sorumlusu olduğunu bildirdi.

Asıl patlamada kullanılan kamyonunsa İtalya’dan ithal edilen ve eski bir inşaatta kullanılan bir araç olduğu belirtildi. Güvenlik kuvvetleri, tanıdık bir kişiyle temas kuran kamyon şoförünün Mogadişu dışındaki Siinka Dheer kontrol noktasından geçmesine izin verdi.

Araç eski Amerikan Büyükelçiliği önündeki ikinci kontrol noktasında durduruldu. Geçişine izin verilmesini sağlayacak bir tanıdık bağlantısı olup olmadığı sorulunca sürücü kimseyi tanımadığını söyledi.

“KALABALIK KAVŞAKTA İNFİLAK ETTİ”

Bir güvenlik yetkilisine göre kamyon bir köşeye park edildi ve telsizle durumu bildiren askerler, bomba araması yapılması talebinde bulundu.

Yetkili, “Sürücüden aracı yol kenarına park etmesi istendi, ama sürücü panikleyerek geri döndü ve gaza basarak kontrol noktasını ihlal etti. Bir asker kamyonu takibe aldı ama kamyon üç tekerlekli bir motosiklet ve bir minibüsle çarpıştı, ardından kalabalık kavşakta infilak etti” diye konuştu.