AKP bunu yapmaya hazırlanıyor: Erdoğan'ın teklifiyle...

Yeni sistemle ilgili açıklar ve tuhaflıklar sürüyor.

05 Eylül 2018 Çarşamba 09:20
AKP bunu yapmaya hazırlanıyor: Erdoğan'ın teklifiyle...

Anayasaya göre cumhurbaşkanı bütçe dışında yasa önerisinde bulunamıyor. Yasa önerileri ise yalnızca milletvekilleri tarafından verilebiliyor. Uluslararası anlaşmaların nasıl yasalaşacağı ise henüz çözülemedi. Kulislere göre AKP, bu anlaşmaları anayasaya aykırı olmasına rağmen cumhurbaşkanı teklifiyle Meclis’e getirmeye hazırlanıyor.

Bazı AKP yöneticileri, “Eğer anayasaya aykırı bir durum olduğu iddia edilirse buna karar verecek olan kurum Anayasa Mahkemesi” görüşünü dile getiriyor.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın kulis haberine göre yeni sistemle Cumhurbaşkanı’nın bütçe dışında yasa önerisinde bulunmayacağı, yasa önerilerinin yalnızca milletvekilleri tarafından verilebileceği hükmü getiren AKP, uluslararası anlaşmaların Meclis’teki yasalaşma süreciyle ilgili yaşanan sıkıntıyı ‘anayasaya aykırı biçimde fiili durum’ yaratarak sorunu çözmeyi planlıyor.

Anayasanın 90. maddesi, “Türkiye Cumhuriyeti adına yabancı devletlerle ve milletlerarası kuruluşlarla yapılacak andlaşmaların onaylanması, TBMM’nin onaylamayı bir kanunla uygun bulmasına bağladır” hükmünü düzenliyor. 16 Nisan’da kabul edilen anayasa değişikliğiyle getirilen yeni sistemde, bütçe dışında yasa önerilerini yalnızca milletvekilleri verebiliyor. Anayasanın 88. maddesinde yapılan değişiklikle “Kanun teklif etmeye milletvekilleri yetkilidir. Kanun tekliflerinin TBMM’de görüşülme usul ve esasları içtüzükle düzenlenir” hükmü getirildi. Anayasanın değiştirilen 161. maddesi de “Cumhurbaşkanı bütçe kanun teklifini, mali yılbaşından en az 75 gün önce, TBMM’ye sunar” hükmünü düzenliyor.
"Tuhaf olur"
Anayasa'da yapılan değişikliklerle Cumhurbaşkanı’na yalnızca bütçeyle ilgili yasa önerisi verme yetkisi tanındığı için Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak TBMM’ye sunulan uluslararası anlaşmaların uygun bulunduğuna ilişkin milletvekillerinin yasa önerisi vermesi gerekiyor. Ancak AKP içinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bir işlemle ilgili yasa önerisi verme inisiyatifinin milletvekillerine bırakılmasının 'tuhaf' bir duruma yol açacağı kaydediliyor.

"Muhalefetin desteği olmadan yapılamayacak"

Sorunun nasıl aşılabileceği konusunu tartışan AKP yöneticileri, muhalefetin desteği olmadan bu konuda bir anayasa değişikliğinin yapılamayacağına dikkat çekiyor. Anayasa değişikliğinin zor olması nedeniyle sorunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bütçe gibi uluslararası anlaşmalar konusunda da TBMM’ye yasa önerisi sunmasıyla çözülebileceğini düşünen bazı AKP yöneticileri, “Eğer anayasaya aykırı bir durum olduğu iddia edilirse buna karar verecek olan kurum Anayasa Mahkemesi” görüşünü dile getiriyor.

"İptal kararı çıkmaz"
Ancak anayasanın 90. maddesinde, “Usulüne uygun yürürlüğe konulmuş milletlerarası andlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesi’ne başvurulamaz” hükmü yer alıyor. AKP’nin bu yöntemle uluslararası anlaşmaların uygun bulunduğuna ilişkin bir yasa çıkarması durumunda muhalefetin şekil yönünden iptal için Anayasa Mahkemesi’ne başvurabileceği belirtiliyor. Ancak AKP’de, mahkemeden iptal yönünde bir karar çıkmayacağı görüşü dile getiriliyor. Anayasa Mahkemesi’nin iptal yönünde karar vermesi durumunda ise anayasa değişikliğinin gündeme gelebileceği kaydediliyor.

Anahtar Kelimeler:
AKPErdoğan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zx 2018-09-05 14:17:57

Milletin vermedigi YETKİ VE YASA ÖNERİSİNDE KİMSE BULUNAMAZ.

Avatar
yasa önerisi 2018-09-05 14:13:45

13.Cumhurbaşkanımız bütçe dışında da yasa önerisinde bulunabilmeli.

Avatar
Zx 2018-09-05 13:40:12

Madem kanun belli bu akp li vekil orospu çocuklari neyin pesinde HEPSİNİ ASIN GİTSİN...

Avatar
zx 2018-09-05 13:45:46

ANAYASANIN VERMEDİĞİ BÜTÇE yetkisini KULLANAZ OTOMATİKMAN CB VE VEKİLLİKLERİ DÜŞER.

Avatar
T.C. ATEİST 2018-09-05 15:59:54

Anaya tayyip .!! Niye cennenizi yoruyorsunuz ..?? Zaten tayyip silemiyor bile HİİÇ BİR yasaları bu deli kendi başına buyruğun teki .Bu ruhsağlığı deli gömleği GİYECEK SON SEFAYA GELMİŞ adamı artık kimse durduramaz baksanıza bilal veletini siyasete hazırlıyor gördünüz okudunuz bilalin ne ili var ülkeler arası siyasi toplantıda bilal kim oluyor,SIÇTIK VELET SİYASETEN NE ANLAR .?? İşte bütün bu tayyip giler hanedanlığı DOLAYISI ile tayyip HİİÇ BİR yasayı uygulamıyor yasa tayyip ve padişahlığını,Veleti,bilal e bırakacak yasa masa yok unutun bu deli adam OSMANLININ SON PADİŞAHI ve artık DEMOKRATİK LAİK TÜRKİYE YOK .Yasalar masalar hep SÖZDE ve TÜRK ULUSUNU uyutmaya palavralar .tayyip terörist ,tayyip ikinci bir FETÖ unutmayın geleceğin PADİŞAHI SIFIR LAYAN bilal nokta