AKP'li Bozdağ'dan ‘Afrin’ açıklaması

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Afrin harekatına ilişkin açıklamalarda bulundu

26 Mart 2018 Pazartesi 20:20
AKP'li Bozdağ'dan  ‘Afrin’ açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamada bulundu. Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin bilgi veren Bozdağ, “Zeytin Dalı Harekatı 20 Ocak'ta başladı ve planlandığı gibi ilerledi. Harekatın başladığı günden bugüne kadar 49 kahraman askerimiz şehit oldu, 228 kahraman Mehmetçiğimiz yaralandı. Teröristler tarafından Afrin bölgesinden Türkiye sınırları içerisine gerçekleştirilen saldırılarda 7 sivil hayatını kaybetti, 125 vatandaşımız da yaralandı. Harekat kapsamında 3 bin 755 terörist etkisiz hale getirildi. 282'si köy, 52'si kritik nokta olmak üzere 332 bölge kontrol altına alındı. Kontrol altına alınan toplam alan yaklaşık 2 bin kilometrekaredir” diye konuştu.

“KONTROL TAMAMEN TSK’NIN ELİNDE”

TSK'nın, Afrin'i gerçek sahiplerine teslim etmek ve bölge halkını terör örgütlerinin zulmünden kurtarmak için orada olduğunun altını bir kez daha çizen Bozdağ, “Şu anda kontrol tamamen TSK'nın elindedir. Bölge halkını tehdit eden terör unsurları bölgeden uzaklaştırılmıştır. Teröristler, TSK karşısında direnemediklerini anladıkları için çekilmişlerdir. Planlı bir çekilme kesinlikle söz konusu değildir. Bu harekat süresince TSK bölgede yaşayan herhangi bir sivilin zarar görmemesi için azami gayret göstermiştir. Neticede, harekat boyunca herhangi bir sivilin TSK'nın saldırısında ölmesi veya öldürülmesi bir yana burnunun kanaması dahi söz konusu değildir. Bu TSK için büyük bir başarıdır. Ordumuzun bu başarısı diğer ordular için örnek olan bir başarıdır. Türkiye'yi siviller üzerinden suçlayanların Türkiye'nin sivil hassasiyeti göstererek terörle mücadelenin nasıl olduğuna dair ortaya koyduğu bu başarıyı takdir etmemeleri manidardır. Harekat süresince camiler, okullar, hastanelere herhangi bir saldırı yapılmamıştır. Bu konuda da azami bir hassasiyet gösterilmiştir” ifadelerini kullandı.

“DEVAM EDİYOR”

Zeytin Dalı Harekatı’nın devam ettiğini kaydeden Bozdağ, “Bölgeden kaçan teröristler bölgede çok sayıda EYP ve mayın tuzaklamışlardır. TSK uzman ekipleriyle bölgede tuzaklanmış mayınları, EYP'leri tek tek tespit edip imha çalışmalarını yürütmektedir. Tespit ve imha çalışmaları tamamlandıkça bütün alan sivillere tamamen açılacak ve onların yerleşmeleri temin edilecektir. Şu anda önemli bir mesafe alındı. EYP ve mayınlı tuzakların temizlenmesi sürerken öte yandan bölgedeki sivillerin ihtiyaçlarının giderilmesi için Türkiye harekete geçmiştir. Şu anda 106 ayrı noktada 8 bin 100 aileye insani yardım ulaştırılmıştır. Bu yaklaşık 40 bin kişiye yardım anlamına gelmektedir” dedi.

“ACİL HİZMETLER SÜRMEKTEDİR”

Bölgedeki kişilerin sağlık ihtiyaçlarının karşılanması için de acil sağlık hizmetlerinin sürdüğünü vurgulayan Bozdağ, “Bölgede bulunan 351 okulda yaklaşık 85 bin öğrenciye eğitim hizmeti sunulması için çalışmalar sürdürülmektedir. İçme suyu ile ilgili Afrin'de bazı sıkıntıları gidermek için gerekli çalışmalar yapılmıştır. Bölgedeki ticari hayatın devam etmesi için de bölgede çalışmalar yapılıyor. Şu anda orada üretilen zeytin ve zeytin yağı, tekstil ürünleri ve diğer ürünlerin üretiminin aksamadan devam etmesi için mekanizmalar oluşturulmaktadır. Belediyecilik, eğitim, tarım, din hizmetleri gibi diğer hizmetlerin de sürdürülmesi için Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde olduğu gibi kapsamlı çalışmalar bölgede yürütülmektedir. Türkiye'nin Afrin'de işi bitmemiştir. Daha yapacağımız çok iş vardır. Biz bölgede hayatın normalleşmesi, her türlü tehlikenin ortadan kaldırılması sağlanıncaya kadar Türkiye, sivil halkın güvenliğini ve diğer ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“SÜREÇ VARLIĞINI DEVAM ETTİRİYOR”

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’un, Türkiye ile üyelik görüşmelerinin sonlandırılması yönündeki açıklamalarını değerlendiren Bozdağ, “Türkiye, AB tam üyelik sürecine büyük önem vermektedir. İlk müracaatın yapıldığı günden bugüne kadar Türkiye’ye uygulanan çifte standarda ve yapılan haksızlıklara rağmen, Türkiye sabırla bu hedefi devam ettirmektedir. Geçmişte de Sayın Kurz gibi Türkiye’yi bu yoldan vazgeçirmek için konuşan başbakanlar, cumhurbaşkanları, bakanlar oldu ama şu anda onların hiçbirisi ülkelerin yönetiminde değil ama Türkiye varlığını devam ettiriyor, AB-Türkiye süreci de varlığını devam ettiriyor ve bugün de bildiğiniz gibi Varna’da Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla Türkiye-AB Zirvesi gerçekleştirildi. Şu anda zannedersem görüşmeler devam ediyor. Biz umarız ki, bu zirve yeni bir kapı aralar, Türkiye’nin AB sürecine verdiği değeri muhataplarımız da aynı şekilde karşılar” dedi.

“SOKAĞA DEĞİL DEVLET ADAMLARINA BAKARAK KARAR VERSİN”

Sürecin yeni bir ivme kazanabileceğini dile getiren Bozdağ, “Yapıcı ve olumlu yaklaşımlarla adeta donmuş durumda olan AB süreci yeni bir ivme kazanır. Avusturya Başbakanı Sayın Kurz, tabi devlet tecrübesi yeteri kadar olmadığı için Türkiye’nin zannedersem önemini kavrayamamış durumda. Türkiye’nin Avrupa için Avusturya için ve Avrupa’nın, Avusturya’nın geleceği için taşıdığı değeri kıdemli devlet adamları çok iyi bilirler. Esasında baktığınızda, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecinde, müzakereleri başlatan, kapıyı açan liderlerin de çok tecrübeli, kıdemli devlet ve siyaset adamları olduğunu görüyoruz. Benim Sayın Kurz'a tavsiyem, sokaklara değil, devlet tecrübesi olan, devlet ve siyaset adamlarına bakarak Türkiye’nin değeri hakkında karar vermesi, politikalarını ona göre geliştirmesidir” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE AB DEĞERLERİNİ BENİMSEMİŞ”

Batı’da Müslümanlara yönelik yapılanları hatırlatan Bozdağ,”Türkiye hukuk devleti ve demokratik ilkeler bakımından Kopenhag siyasi kriterlerini ve Avrupa Birliği değerlerini benimsemiş gereğini yapan bir ülkedir. Bugün Avusturya’da ırkçılık zirve yapmıştır ve şu anda Sayın Başbakan bu aşırıcıların, ırkçıların İslamofobyacıların adeta söylediklerini hükümet koltuğunda dile getirmektedir. Orada Müslümanlara ait, Türklere ait camiler kundaklanırken, orada insanlar sadece etnik kökeni ve dini inanışı farklı diye saldırıya uğrarken, bunları yapanlarla ilgili herhangi bir işlem yapmayanların veya yapıp da gerekli müeyyideleri uygulamayanların, bunların güvenliğini sağlamayanların Türkiye’ye demokrasi dersi vermeye de, hukuk dersi vermeye de hakkı yoktur. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Türkiye, teröristlerle ve terör örgütleri ile etkin ve kararlı bir şekilde mücadele edecektir. Siz Türkiye’de darbe yapanları, darbe yapmaya kalkışanları, terör yapanları, terörle ilgili eylemlerde bulunanlara kucak açarsanız, bunlara destek olursanız, teröristlerin sözleriyle ve Türkiye düşmanları sözleriyle Türkiye’ye dair değerlendirmeleri yaparsanız, bu değerlendirmenin Türkiye’de saygı görmesi mümkün değildir“ dedi.

“FARKLI MODELLERE KARŞIYIZ”

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğinin herhangi bir şarta bağlanmasına veya farklı farklı modeller üzerinde konuşulmasına kesinlikle karşıyız” diyen Bozdağ, “Yani söylüyorlar, geçenlerde Sayın Cumhurbaşkanımıza söyledi, ‘biz şöyleyiz, böyleyiz' o zaman Avrupa Birliği üyesi ülkeler bir araya gelir, Türkiye ile ilgili bir karar alırlar, onlar da yoluna gider, biz de yolumuza gideriz. Ama bir yandan birisi böyle konuşup, öbürü başka türlü konuşup kafaları karıştırıyorlar. Biz diyoruz ki, bizim Türkiye olarak kafamız, hedefimiz net, biz tam üyelikten yanayız, bize karşı adil olunmasını, dürüst davranılmasını, verilmiş sözlerin tutulmasını istiyoruz. Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirmeyen pek çok ülkenin ve Maastricht kriterlerini de yerine getirmeyen pek çok ülkenin Türkiye’den önce nasıl Avrupa Birliği’ne tam üye yapıldığını hepimiz biliyoruz. Onun için Türkiye’ye karşı objektif ve adil davranmayanların, Türkiye’ye verdikleri sözü tutmayanların Türkiye’ye yol gösterme hakkı yoktur. Onun için ben Sayın Kurz'un açıklamalarını fazla da işin doğrusu önemli görmüyorum. Onunla da meşgul etmek ülkemizi doğru görmüyorum, o konuşmasına devam etsin biz de yolumuza devam edeceğiz” dedi.

“ABD’YE GİDİŞ TARİHİ NETLEŞMEDİ”

ABD ile Türkiye arasındaki 3'lü mekanizma görüşmelerine ilişkin sorulan bir soruyu yanıtlayan Bozdağ, “Bildiğiniz gibi ABD Dışişleri Bakanı Tillerson Türkiye’ye geldi. Hem Cumhurbaşkanımızla, hem Dışişleri Bakanımızla kapsamlı görüşmeler yapıldı. Arkasından ortak mekanizmalar kurulması kararlaştırıldı ve bu mekanizmalardan ilki de 08, 09 Mart tarihlerinde toplantısını Washington'da gerçekleştirdi. Arkasından, 19 Mart’ta Tillerson ile Çavuşoğlu’nun Washington’da bir araya gelmesiyle bu toplantıda konuşulan konulara son şekliDEni vermesi bekleniyordu. Ancak, Tillerson'un görevden alınması nedeniyle bu görüşme gerçekleşmedi. Bunun üzerine yeni Bakan göreve başlayıncaya kadar konunun olgunlaştırılması açısından, Türkiye Dışişleri Bakanı Müsteşarı ile ABD Dışişleri Müsteşarının veya Bakan Yardımcısının konuları bir ele alınmasında fayda olduğu karşılıklı olarak teyit edildi ve Türk Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın önümüzdeki günlerde ABD’ye gidecektir. Bununla ilgili henüz bir tarih netleşmesi yok ama bu hafta sonuna doğru olabilir ya da önümüzdeki hafta başı gitmesi söz konusu. Bunu bu açıdan ifade etmek isterim” cevabını verdi.

Son Güncelleme: 26.03.2018 21:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
roja velad 2018-03-26 20:29:44

v ay vayay fetöcü bekir sende adam oldun konuşin ha seni gidi fetö sevici seni az kaldı seçimlere

Avatar
hasan ali 2018-03-26 21:55:24

bu fetoşu koruyanın Allah belasını verecek

Avatar
vatandaş 2018-03-26 20:48:13

Buna güç zehirlenmesi diyorlar.Dışarıdan bakınca yeşil türbe içine girince estağfurullah tobe. Vatandaş enflasyon canavarı ile boğuşmaktan yoruldu gençlerimiz işsizlikten karamsar esnafımız siftahsız dükkan kapatıyor ve biriken kredi prim vergi borcu var ne yapacağını şaşırdı orta ve küçük ölçekli işletmeler dolar ve Euro yükselişi nedeniyle yatırımlarını durdurdu ve işçi çıkartmaya başlayacak emekli maaşı yetiremiyor ve sağlık kesintilerinden ne kadar maaş aldığını bilmiyor mutsuz. İşçi me memur aybaşını getiremiyor ve ek işte de çalışsa veya aile büyüklerinin yardımı da alsa aybaşını getiremiyor bankalara rehin durumda ve bitkin. Çifti ürünleri para etmiyor çoluk çocuk şehre göç etti ya sözleşmeli köle oldu. Sözleşmeli personel perişan edilen sözleşmeli personel neden yapıldığı düşünüyor çözemiyor işsiz kalacağı için doğacak sıkıntıdan çözüm arıyor. Benzin ve motorin zamları iğneden ipliğe zamlar kapıda. Kısacası milletçe perişanız milli irade seçimi bekliyor Sandıkta el mi yaman bey mi yaman cevabını verecek İYİ günlere

Misafir Avatar
cok haklisin 2018-03-26 20:59:37 @vatandaş

kardes

Beğenmedim! (0)
Avatar
kiz bekir ot ot 2018-03-26 22:06:29

vijdansizlar cocuk kadin birakmadiniz oldurdunuz evlerini yerle bir etiniz yardim daitiyoruz yalanlari yapiyorsun afrin gibi 300 milyonu bakacak bir kurd sehrinin senin yardimina ne ihtiyaci vardiki sicsinlar yardimiyin icine geri getir yersin!

Avatar
genc sarı 2018-03-27 06:26:00

ne orduymuş be sizin gibi şerefsizler bile yok edemedi gene destan yazıyor varol türkün ordusu yok ol hırsızlar ordusu

Avatar
Unal 2018-03-26 21:56:56

ADAM DOGRU SOYLUYOR NICIN KIZARSINIZ DOMUZLAR DOMUZ ETI SATISINI SERBEST ETTILER ZINA YASASINI CIKARDILARKI AVRUPADA BILE BOYLE BIR YASA YOK VS VS VS TAMAM KABUL AMMA AVRUPA HIRISTIYAN KULUBU SIZLER GIBI HAK DININ UYELERI KAFIR KULUBUNE GIRMEK ICIN BU HEYECAN NIYE AVRUPA EZAN OKUMAYI YASAKLAYAN KARAR ALSA ADIM GIBI EMINIM EZANLARINIZI BILE SUSTURURSUNUZ SIZIN BIRTEK INANDIGINIZ DEGER VAR ODA $$$$$$$$$$$$$$$$$$$ ISVICRE BANKALARINDA KASA BIRAKMAMISSINIZDIR HEPSINI DOLDURMUSSUNUZDUR ELHAMDULILLAH

Avatar
ulkemizde egitim super, 2018-03-26 20:58:17

artik dunyaya acildik vay ve

Avatar
Cahil 2018-03-27 05:13:27

NIYE DININIZ ISLAM EN YUCE VE TEK HAK DIN ALLAH OYLE DIYORDU SIMDI AVRUPA BIRLIGI DEGERI OLAN HIRISTIYANLIGIMI BENIMSEDINIZ YANI ARTIK HADISLERDEN UMUDU KESIP TANRI OGLU MESIH ISAYAMI BIAT ETMEYE BASLADINIZ HANI ONLAR BATIL HANI INCIL DEGISTIRILMISTI ISTE ADAMA YUKSELDIGI YERDE BOYLE VURURLAR VE KENDILERINE TABI EDERLER TIPKI AVRUPADA YASAYAN TUM MUSLUMANLAR GIBI EZANI SUSTURUR KILISE CANINI DINLETTIRIRLER VE SIZ IMANLI NESILEDE BIAT ETTITTIRIRLER HOSGELDINIZ AVRUPA HIRISTIYANLIGI