İmamoğlu: At izi it izine karıştı

Suriye'de Barışa Açılan Kapı teması ile gerçekleştirilecek Uluslararası Suriye Konferansı başladı.

28 Eylül 2019 Cumartesi 13:54
İmamoğlu: At izi it izine karıştı

CHP tarafından Suriye'de Barışa Açılan Kapı teması ile gerçekleştirilecek Uluslararası Suriye Konferansı başladı. 

Toplantıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP'li çok sayıda isim de katıldı.

Konferans CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın konuşması ile başladı.

VELİ AĞBABA: PARTİ AYIRIMI YAPMADIK
Suriye yönetimiyle diyalogun en kısa sürede başlaması gerektiğini savunan Ağbaba, konferansa parti ayrımı yapmaksızın en çok Suriyeli’ye ev sahipliği yapan belediyelerin yönetimlerinin, konuyla ilgili devlet kurumlarının ve bölgedeki siyasi odakların çağrıldığını hatırlattı.

Ağbaba; “İzlenen yanlış politikaların yarattığı yıkım, ne bizim Suriye’yle barış içinde yaşama isteğimiz azaltabilir ne de bu yönde attığımız adımları zayıflatabilir. Biz, Suriye’nin geleceğine ve Suriye’yi kimin yöneteceğine sadece Suriye halkının karar verebileceğini savunuyoruz. Suriye-Türkiye ilişkilerinin doğrudan temaslar yoluyla normalleşmesinin sadece bu iki ülkenin değil, tüm bölgenin huzur ve güvenliği için önemli olduğunu düşünüyoruz.”dedi.

İMAMOĞLU: “BAŞKA BİR GELECEK İÇİN GELDİLER”
Ağbaba’nın ardından konuşan İmamoğlu, Suriye’de, 15 Mart 2011’de başlayan iç karışıklıklardan sonra, hayatta kalmak adına ülkeden göçün başladığını belirtti. İmamoğlu, “İç savaştan önce Suriye; dünyada çok az kimsenin haritada yerini bildiği bir ülke idi. İç savaşta yaşanan insanlık dramı ve şiddet, o denli büyük ve yürek parçalayıcı hale geldi ki, Suriye bütün dünyanın adını bildiği, ilgi odağı haline geldi” dedi. Suriye’de yaşanan çok taraflı savaşta “at izinin, it izine karıştığı” saptamasında bulunan İmamoğlu, “Savaşı sürdürenlerin bir kısmı hariç, kim ve kiminle savaşıyor bilinmiyor. ‘Suriye’de ne oluyor, neden oluyor’ soruları hakkında gerçek anlamda bilgi sahibi olmayan bazı karar vericiler yangına körükle gitmeyi tercih ettiler. Ardından da yanı başımızdaki bu dost ülkeden göç eden milyonları ülkemize almakla kalmadılar, bir de onları kendi hallerine bıraktılar. Suriyeli göçmenlerin çoğu, kendi ülkelerinde inanmadıkları bir savaşa dahil olmak ve hayatlarını kaybetmek yerine, yaşamayı ve kendilerine başka bir gelecek kurmayı hayal ettikleri için bizim ülkemize sığındı” diye konuştu.

İMAMOĞLU: “4 MİLYON MÜLTECİNİN 3,5 MİLYONU SURİYELİ”
“Bunun için onları suçlayamayız” diyen İmamoğlu, “Bu insanlar, savaşı kabullenmedikleri için bugün burada bizimle yaşıyorlar. Hatırlayalım, sayıları milyonları aşan büyük bir Suriyeli kitlesi önce güney sınırlarımıza yakın il ve ilçelerimize sığındı. Bir müddet sonra ise tüm yurda dağıldılar. Bugün devletin resmi rakamlarına göre Türkiye’de 4 milyonu aşkın göçmen ve mülteci yaşıyor. Bu rakamın 3,5 milyondan fazlasının Suriyeli olduğu biliniyor. Resmi makamlara göre İstanbul’da ise 550 bin civarında Suriyeli var. Kimi sivil ve bağımsız kaynaklara göre, doğru rakam bu değil. Onlara göre, İstanbul’daki kayıtlı ve kayıtsız mülteci sayısı 1 milyondan fazla. 18 yaş altı binlerce çocuğun İstanbul’da hiçbir yakını olmadan yaşadığı raporlanıyor. Bunlara ilave olarak, sahada çalışan uzman kuruluşlardan, İstanbul’da Kasım 2018’den bu yana, doğum ve evlilik gibi istisnai durumlar dışında İstanbul’a gelen mültecilerin fiili olarak kayıt altına alınmadığına ilişkin eleştiriler dahi geliyor. Ayrıca 20 ila 25 bin arasında hiçbir kaydı bulunmayan, 100 bin ila 150 bin arasında ise farklı bir ilde kaydı olduğu halde, İstanbul’da yaşadığı bilinen Suriyeli söz konusu” bilgilerini paylaştı.

İMAMOĞLU: “MESELE YOKMUŞ GİBİ DAVRANAMAYIZ”
Bir yerel yönetici olarak, sosyal sorunların çözümlerinin kolay olmadığını bildiğini vurgulayan İmamoğlu, “Sayıları bir milyon civarında olduğu anlaşılan göçmen ve mültecilerin bulunduğu bir kentin yönetimi, meseleye asla seyirci kalamaz. Mesele yokmuş gibi davranamaz. Bizim ülkemizde Suriyelilerin varlığının büyük toplumsal sorunlara dönüşmemesi için sorunun doğru anlaşılması ve de mutlaka iyi yönetilmesi şart. Bu nedenle İBB’de göreve geldiğimizin 14’ncü gününde, göçmen ve mülteci konusunda ihtiyaç ve öncelikleri anlamak için, uzman sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerle bir araya gelmeye başladık. Daha sonra ilçe belediyelerimizin alanda sağlıklı veri toplanması için koordinasyon eksikliğinin giderilmesi yönünde önemli adımlarımızı attık” dedi.

İMAMOĞLU: “GÖÇ BAROMETRESİ ARAŞTIRMALARI YAPACAĞIZ”
Amaçlarının, sorunla ilgili net ve güvenilir bir fotoğraf çekmek olduğunu vurgulayan İmamoğlu, İBB olarak yaptıkları ve yapmak istedikleri çalışmalardan örnekler verdi:
“İBB olarak, eş zamanlı biçimde hem İstanbulluların hem de İstanbul’da yaşayan mülteci ve göçmenlerin hassasiyet ve önceliklerini anlamak üzere ‘Göç Barometresi Araştırmaları’ yapmaya karar verdik. Bu maksatla başta Suriyeli mülteci ve göçmenler olmak üzere İstanbul’da yaşayan farklı grupların temsilcileri ile bir araya geleceğiz. Aynı zamanda, uyum ve güvenlik politika ve hizmetlerini konuşmak üzere Ankara ile merkezi idareye bağlı kamu kurum ve kuruluşları ile bir araya gelmeyi hedefliyoruz. Sorunun tüm boyutlarını anladıktan ve merkezi idare temsilcileri ile değerlendirdikten sonra yapmak istediğimiz ikinci şey, yerel ve ulusal politikaların geliştirilmesi olacak.”

İMAMOĞLU: “YOLUMUZU AYDINLATACAK IŞIK VİCDANIMIZDIR”
Bu alanda ülke olarak sağlıklı bir uygulamamız ve politikamızın olmadığı saptamasında bulunan İmamoğlu, mevcut yardım politikalarının da yetersiz olduğunu kaydetti. İmamoğlu, Suriyeli göçmenlerin yaşadıkları sıkıntılara da konuşmasında yer verdi: “Büyük bölümü zor koşullarda hayata tutunmaya çalışıyor. Çocuk evlilikleri var. Aile travmaları var. Suriyeli çocukların, kadınların ve ailelerin acilleşmiş sorunları var. Psikolojik ve manevi destek vermemiz gereken acil vakalar gelişiyor her gün. Problem insani açıdan çok derin ve kapsamlı.” Mültecilerin durumlarının iyileştirilmesi ve sorunun kalıcı biçimde çözümü için uluslararası organizasyonlarla çalışmak istediklerini belirten İmamoğlu, “Çünkü bunca büyük bir sorunla kendi başımıza baş etmemizi kimse bizden bekleyemez. Sorun uluslararası bir sorundur; çözümü de uluslararası arenada bulunmak zorundadır. Suriyelilerin kendi vatanlarına geri dönebilmeleri için, uluslararası iş birliğini geliştirmeye yönelik öncü politikalar önereceğiz. Nihai hedefimiz, Suriye’nin istikrara kavuşturulması ve mültecilerin kendi vatanlarında topraklarına ve oradaki hayatlarına huzurla dönmelerinin sağlanmasıdır. Bu büyük sorunun çözümünde yolumuzu aydınlatacak tek ışık, vicdanımızdır. Daha net söyleyecek olursak içimizdeki adalet duygusudur, insanlık arzusudur” şeklinde konuştu.
Suriyelileri kendi kaderlerine terk etmeyeceklerini vurgulayan İmamoğlu, sözlerini, “Onların daha insani koşullarda yaşamaları için uluslararası camiayı harekete geçirecek yol yöntemler bulacağız. Ama dediğim gibi, nihai olarak barış ve huzura kavuştuğunda kendi ülkelerine dönmelerini teşvik edeceğiz. Bu konferansın, bu büyük sorunun çeşitli yönlerini tartışarak İstanbul’a ve Türkiye’ye yeni ve akılcı çözüm önerileri getireceğine inanıyorum” şeklinde noktaladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.