Kılıçdaroğlu: Anketler cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci tura kalacağını söylüyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı Tutum Belgesi'nde parlamenter sisteme geçiş maddesinin bulunmamasına ilişkin, "Bir kavram geçmemiş olabilir orada önemli değil ama önemli olan can ve mal güvenliğini sağlayacak olan yargı bağımsızlığı, güçler ayrılığı ilkesinin ayrıntılarıyla vurgulanmış olmasıdır." dedi.

22 Haziran 2018 Cuma 15:03
Kılıçdaroğlu: Anketler cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci tura kalacağını söylüyor

Kılıçdaroğlu, "Bütün anketler cumhurbaşkanı seçimlerinin üç aşağı, beş yukarı ikinci tura kalacağını söylüyor." ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, bir sosyal medya kanalı üzerinden canlı yayınlanan programda açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Seçim kampanyası kapsamında, "Bugsuz bir Türkiye" başlıklı video çekimleriyle ilgili bilgi veren Kılıçdaroğlu, videonun çok beğenildiğini belirtti.

Avrupa ülkelerinde yapılan seçimlerde, seçim güvenliği ile ilgili hiçbir tartışma yaşanmadığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, Türkiye'de ise "devletin çökertildiği" için devletin ve hükümetin yapması gereken görevi muhalefet olarak kendilerinin yaptığını dile getirdi.

Sandık güvenliğini sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "YSK, yasa dışı karar veren bir organa dönüştü. Yasa dışı diyorum, yasada açıkça emredici hüküm olmasına rağmen, emreden hükmün aksine karar verdiler. Bizim bütün bu sorunları aşmamız lazım. Önlem alıyoruz, alacağız." diye konuştu.

Gençlerden sandığa gitmelerini ve kullandıkları oylara sahip çıkmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, arzu eden bütün gençlere "CHP müşahit kartı" verebileceklerini bildirdi.

Bir parti genel başkanı olarak cumhurbaşkanı adayı olmamasının lehine veya aleyhine sonuçlar doğurup doğurmadığına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bizim açımızdan herhangi bir sorun çıkarmadı. Şunun için, biz en baştan beri cumhurbaşkanlarının tarafsız olmasını istedik. Bir partinin genel başkanı cumhurbaşkanı olmaz, bunu en başından söyledik." dedi.

Bir partinin genel başkanının tarafsız olamayacağını aktaran Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı yemin metninde ise tarafsızlık vurgusu olduğunu söyledi.

Muharrem İnce'nin geniş kitlelere hitap ettiğini, kendisinin ise halk oylamasında olduğu gibi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, bunun Millet İttifakı'nın oluşmasına katkı sağladığını vurguladı.

Bugün gelinen noktada gerginlikler ve kutuplaşma üzerine inşa edilen bir siyaset anlayışı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu durumun insanların sağlıklı düşünmesine imkan vermediğini anlattı.

Böyle bir durumda insanların aç bile olsa tuttuğu partiye oy verdiğini aktaran Kılıçdaroğlu, "Biz bunu kırmak istiyoruz. Aç kaldıysan şu soruyu soracaksın, 'Neden ben aç kalıyorum?' 16 yıldır ülkeyi yönetiyorlar, 17 milyon yoksul niye var? 2 trilyon 94 milyar dolar para harcadılar. Bütün cumhuriyet hükümetleri 713 milyar dolar harcamıştı 79 yılda, siz 2 trilyon 94 milyar dolar para harcadınız. Hadi onların ne yaptıklarını biliyoruz, siz ne yaptınız? Bir Keban, Karaya Barajı mı yaptılar? Köprü yaptılar, o da yap işlet devret modeliyle. Buna dahil değil. O zaman ne yaptınız bu parayı?" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'ndan memnun olup olmadığı ve seçim sonrası ittifakın kurumsallaşıp kurumsallaşmayacağı yönündeki soruya, "Millet İttifakı seçimlerden sonra kurumsallaşacak. Nedeni şu; Millet İttifakı ilkelere dayalı kurulan bir ittifak. Her birimizin siyasi partiler olarak farklı düşüncelerimiz var ama bir de ittifakı oluşturan siyasal anlayışın ortak paydaları var. Örneğin demokrasi, yargı bağımsızlığı, medya özgürlüğü... İlkesizliğe veya dar bir alana sıkışıp 'Şu seçime kadar bu işi götürelim, sonra bu işi bırakalım' anlayışında değiliz. Parlamentoya da bu ilkeler yansıyacak." karşılığını verdi.

Yeni bir anayasa konusunda da hem fikir olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, oturup yeni bir anayasa yapacağını bildirdi.

Kılıçdaroğlu, "Güçlü bir parlamenter sistem ve yeni bir anayasayı hayata geçireceğiz" ifadesini kullandı.

"İYİ Parti'den yapılan resmi bir açıklamada, mutabakat metninde iyileştirilmiş parlamenter sistem vurgusunun olmamasının sorumlusunun kendileri olmadığını söylediler. Ne dersiniz?" sorusunu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Olabilir. Ama zaten metni okuduğunuz zaman bütün ayrıntılarda bir demokratik parlamenter sistemden söz ettiğini, üç aşağı beş yukarı hepimiz görüyoruz zaten. Yargı bağımsızlığı var, diğer ilkeler var... Bir kavram geçmemiş olabilir orada önemli değil ama önemli olan can ve mal güvenliğini sağlayacak olan yargı bağımsızlığı, güçler ayrılığı ilkesinin ayrıntılarıyla vurgulanmış olmasıdır." değerlendirmesinde bulundu.

"ANKET YAPTIRMADIK"

Bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarına dönük anket yaptırmadıklarını ancak seçimlerin ikinci tura kalacağının görüldüğünü belirtti. Kılıçdaroğlu, "Bütün anketler cumhurbaşkanı seçimlerinin üç aşağı, beş yukarı ikinci tura kalacağını söylüyor." ifadesini kullandı.

"Muharrem İnce'nin size göre başarı eşiği nedir?" sorusu üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Muharrem Bey'in başarı eşiği elbette ki ona cumhurbaşkanlığı yolunu açacak olan ikinci turdan yüzde 51'in üzerinde bir oyu almış olmasıdır. Bu bizim hepimizin ortak arzusu ve ortak çabasıdır. Bu bağlamda CHP'liler, demokrasiye inanan insanlar olarak hepimiz çalışmak zorundayız. Bugün soğan 6 lirayı buldu, 7-7,5 lirayı bulacak bu gidişle. Soğan ithal eden bir ülke haline geldik. Vatandaş sandığa giderken bütün bunları düşünmeli. Muharrem Bey başarılı bir performans izliyor, geniş kitleleri etkiliyor. Bu güzel bir şey. Mesele bunun sandığa yansıması ve sandıktan elde ettiğimiz sonucu almak. Elbette ki büyük bir başarının ilk hamlesi olacaktır. Millet İttifakı'nın temel amacı bu ülkeye demokrasiyi getirmektir."

Kılıçdaroğlu, seçimlerin ikinci tura kalması durumunda, İnce'nin diğer partilerden oy alıp almayacağına ilişkin bir soru üzerine de şunları kaydetti:

"Özgün düşüncemiz birinci turda herkes istediği partiye oy verebilir ama cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kaldığında o zaman hepimiz ikinci tura kalan arkadaşa destek vermeliyiz. Siyaseten, ahlakın da gerektirdiği bir davranış olmalıdır. Çünkü Meral Hanım'a veya Temel Bey, Selahattin Bey, Doğu Bey'e oy veren vatandaşlarımız, ikinci tura kaldığında Erdoğan'ın tavrı belli zaten, dünyadaki görüntüsü de belli, demokrasiyi içine sindiremeyen, baskıcı bir anlayış, hatta yeri göğü pankartlarla donatıyor, bunu devletin imkanlarıyla yapıyor, belediyeler bedava insanları taşıyor, hatta Suriyelileri taşıyorlar, 'gelin kalabalık yapın' diye. Bunlar halkın gözünden kaçmıyor. Bir de Erdoğan toplumu çok yordu, ayrıştırdı. İnsanlar bir araya gelip konuşmak istiyor. Kavga ortamını yaratan kim? Erdoğan ve ekibi. Ondan özenle kaçınmak gerekiyor. Ben AK Partilileri suçlamıyorum, ülkeyi yönetenleri suçluyorum. O nedenle AK Partili kardeşlerimin de sandığa giderek düşünmesi lazım."

"DEMOKRASİ AYIBIDIR"

Kılıçdaroğlu, HDP ile ilgili bir soru üzerine bütün anketlerin HDP'nin barajı aşacağını gösterdiğini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, "HDP barajı aşsın" diye CHP'den bu partiye oy gideceği yönündeki bilgilerin ise gerçeği yansıtmadığını aktardı.

"Sayın Demirtaş'ın tutuklanması ve hapse atılması bir demokrasi ayıbıdır. Milletvekillerinin tutuklanması doğru değil, bu milli iradeye saygısızlıktır." diyen Kılıçdaroğlu, yasaların öngördüğü şekilde seçimlere giren ve seçilen herkese saygı duyacaklarını ifade etti.

En başta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "bir cumhurbaşkanı adayı tutuklanamaz" diye isyan etmesi gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, tüm cumhurbaşkanı adaylarının eşit koşullarda yarışması gerektiğini dile getirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, 25 Haziran'da Türkiye'nin güzel bir sabaha ulaşacağını, Millet İttifakı'nın çoğunluğu kazanacağını, Muharrem İnce'nin de cumhurbaşkanı seçileceğine inandığını anlattı.

Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine 15 CHP milletvekilinin İYİ Parti'ye geçmemesi durumunda, bu partinin kesinlikle seçime sokulmayacağını gördüklerini ve olayı bozduklarını söyledi.

Bir rakiplerinin siyaset dışı kalmasını doğru bulmadıklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Bakın benzer bir olay Erdoğan olayıdır. Erdoğan 2002'de milletvekili seçilemedi, seçilme hakkı yoktu. 'Yüzde 34,5 oy alan bir siyasi partinin genel başkanı Mecliste olmalıdır' dedik ve anayasa değişikliğine destek verdik." diye konuştu.


 

Son Güncelleme: 22.06.2018 16:01
Anahtar Kelimeler:
CHPKılıçdaroğluAnket
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kilicdaroglu Cok Yaşa olumune 2018-06-22 22:00:15

CHP KAZANACAK

Avatar
- 2018-06-22 22:01:12

Meral Akşener: Biliyorsunuz Erdoğan BOP Eşbaşkanı ve İsrail Cesaret Madalyası Var
https://www.youtube.com/watch?v=YhWMqqoFVNI

Avatar
manyak bu herif . 2018-06-22 16:09:53

Ulan sana ne c başkanlığından. ha sanane?
aday olmadın olamadın dübürün tutmadı. çıkmış zırvalıyorsun sus defol otur aşağı.

Misafir Avatar
aydin 2018-06-22 21:59:00 @manyak bu herif .

sobe

Beğenmedim! (0)
Avatar
haydın tüm chp liler. 2018-06-22 16:34:14

CHP baraj altında kalıyor. CHP de Atatürkçü kalmadı. bu eşkiyaya oymu vereceğiz?

Misafir Avatar
aydin 2018-06-22 21:59:17 @haydın tüm chp liler.

sobe

Beğenmedim! (0)
Avatar
aydın 2018-06-22 17:33:20

demirtaş ı nasıl desdeklerisin adam yabancı basına önder apo,pkk a terör örgütü degildir,pkk ve apo barış massasında olacaktır diyor bu ne demek,pkk yı dayatıyor,siz pkk yı kabul etmesseniz sehit asker cenazeleri gelecek demektir

Avatar
Tayyipsever 2018-06-22 17:38:45

Ölümüne tayyip erdoğan gümbür gümbür istemesenizde geliyor

Misafir Avatar
aydin 2018-06-22 21:59:40 @Tayyipsever

sobe

Beğenmedim! (0)
Avatar
aydın 2018-06-22 19:06:23

bu seçim incenin gelme seçimi degil erdoganın gitme seçimi olmalı,ikinci tura kim kalırsa o desdeklenecek diyip güç birligi oluşturulmalı

Misafir Avatar
aydın 2018-06-22 19:07:25 @aydın

ajan bop taşronu hdp ye hoşt demeli,pkk yı red et gel denmeli

Beğenmedim! (1)
Avatar
ali 2018-06-22 20:56:27

Kimle gezdiğinize, kimle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin. Çünkü, bülbül güle, karga çöplüğe götürür.

Hz. Mevlana ne güzel sölemiş pir alıntı yapanlarda kendilerini ifade etmişler TERÖRLE İLGİLİ OLANLAR NEREYE GİDECEKLERİ ARKASINI NEREYE GÖTÜRDÜKLERİ GÖRÜLÜR