Kılıçdaroğlu: 'Onlar koltuk biz vatan ittifakı kuruyoruz'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), şeker fabrikalarının satışına karşı bugün ‘’Şeker Vatandır Satılamaz'' çağrısı ile Çorum’da miting düzenledi. Mitingde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu "Onlar koltuk biz vatan ittifakı kuruyoruz. Bu bir parti mitingi değil vatan mitingidir" dedi. Kılıçdaroğlu, "Saray dediniz saray verdiler, hanedan dediniz hanedan dediler. Ne istediyseniz verdiler. Sizin bu milletle derdiniz ne? Neden satıyorsunuz kardeşim." diye konuştu.

07 Nisan 2018 Cumartesi 10:09
Kılıçdaroğlu: 'Onlar koltuk biz vatan ittifakı kuruyoruz'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şeker fabrikalarının satışına karşı Çorum'da düzenlenen mitingte konuştu. Kılıçdaroğlu, "Vatanı seven herkesin şeker fabrikasına sahip çıkması gerekiyor" dedi. "Onlar koltuk biz vatan ittifakı kuruyoruz. Bu bir parti mitingi değil vatan mitingidir." ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, "Hayatında şeker fabrikası kurmayan, şeker fabrikası satacağım diyor. Kime satacaksın? Niye satacaksın?" diye sordu. Kılıçdaroğlu, "Millet bir liraya muhtaç, gözünüze dizinize dursun. Şeker fabrikalarının satışını durdurdum de vallahi billahi gelip tebrik edeceğim" diye konuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 'Şeker Vatandır, Vatan Satılamaz' mitingi için Çorum'a gelişinde, Milletvekilleri İlhan Kesici, Uğur Bayraktutan, Şerafettin Turpçu, Veli Ağbaba, Okan Gaytancıoğlu, Mehmet Tüm, Erdin Bircan, Bülent Öz, Özcan Purçu, Hakkı Suha Okay ve Bülent Kuşoğlu ile kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in de aralarında bulunduğu heyetle Anitta Otel'e geçen Kılıçdaroğlu, burada konuşması için son hazırlıklarını tamamladı.

CHP'nin şeker fabrikalarının satışına karşı Çorum’da düzenlediği mitinge, milletvekilleri ve parti meclis üyelerinin tamamı katıldı. Saat Kulesi Meydanı’nda saat 11.00’de düzenlenen mitingde parti logosu ve parti bayrakları değil, sadece Türk bayrakları yer aldı.

CHP Çorum İl Başkanı Ali Rıza Suludere, “Şeker fabrikaları yalnızca çalışan işçileri, pancar üreticilerini ve ailelerini değil, bağımsızlığımızın sembolleri olarak ülkemizi ve tüm yurttaşlarımızı doğrudan ilgilendirmektedir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla yapacağımız mitingimizde; bütün Çorum halkını, sivil toplum kuruluşlarını, sendikaları, siyasi partiler ve vatandaşlarımızı hiçbir siyasi anlayış gözetmeden Çorum şeker fabrikasına sahip çıkmaya davet ediyorum. Her fabrika bir kaledir. Şeker fabrikaları atalarımızın bizlere mirasıdır. Mirasımızı sattırmayalım” diye konuştu.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, CHP Antalya Milletvekili Prof.Dr. Mustafa Akaydın, İzmir Milletvekil Mustafa Balbay, İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırozer, İsparta Milletvekili İrfan Bakır, Çorum Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut olmak üzere CHP kadrosu ve tüm Türkiye akın akın Çorum'a gitti.

KILIÇDAROĞLU: ONLAR KOLTUK BİZ VATAN İTTİFAKI KURUYORUZ

CHP lideri Kılıçdaroğlu miting alanında toplanan kalabalığa seslendi. Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarından satır başları şöyle:

"Bu miting bir parti mitingi değildir. Cumhuriyet mitingidir, vatan mitingidir, şeker mitingidir. Bu miting şekere fabrikaya alın terine sahip çıkma mitingidir. O nedenle diyoruz ki "Şeker Vatandır Vatan Satılmaz."

HAYATINDA ŞEKER FABRİKASI KURMAYAN...

İlk kez bu topraklarda kendi paramızı kendi bankalarımızda bastık. Milliyetçilik sözle olmaz, çalışmayla olur. Şeker fabrikalarını yumurta satarak, tavuk satarak, toprak bağışlayarak kurduk. Bugünlere böyle gelindi. Atatürk’ten başlıyor, İnönü, Menderes, Erbakan’a, Özal’a, Demirel’e kadar. Bugüne kadar her Başbakan şeker fabrikası kurdu. Bu ülkede şeker fabrikası kurmayan tek başbakan var. Onu da herkes biliyor.

Hayatında şeker fabrikası kurmayan şeker fabrikası satacağım diyor. Kime satacaksın? Niye satacaksın? Çok güzel bir tabiatımız var. Şeker pancarı üretiminde Türkiye Cumhuriyeti dünya 5'ncisi. Bunu hazmedemiyorlar. Sizin ayağınızı nasıl kaydırırız da şekri satarız diyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Şeker vatandır, vatan satılmaz. Planlı tek ürünümüz şeker pancarıdır. Karadeniz'in, Akdeniz'in kıyıları hariç her yerde yetişiyor. Şeker pancarı demek niteliksiz iş gücüne istihdam demektir. İstihdam yaratıyor şeker pancarı. Sadece istihdam mı yaratıyor. Hayvancılıkta önemli bir gıda maddesidir. Türkiye, hayvancılıkta Ortadoğu'yu besliyordu. Şimdi ithal ediyoruz. Yem fiyatlarını bilen var mı? Sen yem fiyatlarını ucuz verdin de vatandaş mı hayvanı pahalı satıyor? Bir kilo süre bir kilo yem alıyorlar. Normalde bir kilo süte birkaç kilo yem almamız lazım. Pancar sadece şeker değil. Aynı dönem ormanın verdiği oksijenden 3 kat daha fazla oksijen veriyor şeker pancarı. Şeker fabrikaları bazen stratejiktir. Van'ın Erciş ilçesinde tek fabrika var. Bütün kasaba oraya bakıyor. Herkes kazanıyor. Şimdi orayı satıyorlar. Bu Erciş'i yok edeceğim demektir. Senin feriştahın gelse orayı kapattırmayacağız. Karadeniz'in fındığı nasıl stratejikse, Zonguldak'ın kömürü nasıl stratjikse, şeker de öyle stratejiktir. Sarayda şeker yok. Şeker kilo aldırıyormuş. Yerine bal kullanıyorlar. Millet bir liraya muhtaç, gözünüze dizinize dursun. Şeker fabrikalarının satışını durdurdum de vallahi billahi gelip tebrik edeceğim.

'TEFECİYE ÖDENEN FAİZ'

Bir ülkeyi yönetenler yakayı tefeciye kaptırdılarsa her şeyi yaparlar. Örnek vereyim. Bir avuç tefeciye yurtdışındaki tefeciye ödenen faiz 150 milyar dolar. Buradan çağrı yapıyorum. Siz Londra ağırlıklı bir grup tefeciye 150 milyar dolar faiz ödediniz. Çıkın cevaplayın. İçerideki tefecilere ödediklerini de söyleyeceğim. Şeker fabrikalarını bunun için satıyorlar. Aranızda devlet tahvili alan var mı?  Yurtiçindeki bir grup tefecilere 675 milyar faiz ödediler. Yine sesleniyorum. 'Ey Kılıçdaroğlu sen Çorum'dan 675 milyar faiz ödedi dedi bu yalan' diyin. Diyemezler, bunlar devletin rakamları. Son 15 yılda milletin vergileri ile yapılan fabrikalar satıldı. Kaç lira para aldılar o satıştan biliyor musunuz? 60 milyar dolar aldılar. Sizden vergi aldılar, satıştan 60 milyar dolar aldılar yetmedi.

'MİLLETİN AHLAKINA SESLENİYORUM...'

Milletin ahlakına, sağduysuna sesleniyorum. Saray dediniz saray verdiler, hanedan dediniz hanedan dediler. Ne istediyseniz verdiler. Sizin bu milletle derdiniz ne? Neden satıyorsunuz kardeşim. Yolda gelirken vatandaş diyor ki bu fabrikada 20 senedir taşeron çalışıyorum. Neden kadro vermiyorsun bu vatandaşa kardeşim. Yemin yüzde 50'sini ithal ediyoruz. Aklınıza gelir miydi saman ithal edeceğiniz? Saman ithal ediyorsanız bu memlekette bir dert var demektir. Saman ithal eden bir yöneticiden, yöneticilerden bu memlekete hayır gelmez. Bu fabrikalar zarar ettiği için satıyoruz diyorlar. İnanıyor musunuz? Çorumlular sizin inandığınız her şeye ben de inanıyorum .Vallahi, Billahi, tillahi sizi kandırıyorlar. Bu fabrikalar zarar etmiyor. Ankara'daki beyler bekliyorlar. Birinin yanında belki doktoru da bekliyordur. Son 4 yıldır üretim yaptırılmıyor. Kim yaptırmıyor Ankara'daki beyler. Benim milletim artık yalana doydu. Bu bir parti değil vatan ve millet toplantısıdır. Kapatıyorsun 4 fabrikayı, yöneticiler var, işçiler var, geçici işçiler var. Bunların maaşlarını ödüyorsun? Sonra bunlar zarar ediyor diyorsun? Etmiyor, ettiriyorsun. Sana vallahi sattırmayacağız bu fabrikaları. Türk şeker dünyadaki tüm şeker üretenler arasında 14'üncüsü. Tepe kuruluşta Rürk şeker var. Senin kaç fabrikan var 14'üncü olan. Dünyada 14'üncü sırada şeker fabrikası zarar ediyor diyorsun. 

HANGİ PARTİDEN OLURSANIZ OLUN, ÖNCELİĞİMİZ VATAN

Türkiye Cumhuriyeti'nin nüfusu 81 milyon. Egemen güçler diyor ki üretmeyin. Bizden satın alın, biz size vereceğiz. Onlar döviz ödesinler bizden satıın alsınlar istiyorlar. Bizim bir tarım bakanımız Fransa'da şövalye madalyası aldı. Fransız tarımına katkıdan aldı bu madalyayı. Dışarıdan ithal ettiniz, Fransa, Almanya, Hollanda çiftçisi için çalışıyorsunuz. Biz sizden ihraç ettik, o madalyayı verin. Alın o madalyayı bir yere koyun. Biz istemiyoruz öyle madalya. Türk Şeker'in başkanı beni ziyarete geldi .Biz Türk Şeker fabrikası çalışanları olarak her türlü fedakarlığa hazırız. Ücretimizden de fedakarlık yapalım. Şeker vatandır, vatan satılmaz dedi. Şeker fabrikasında çalışan işçi alışveriş yapmayacak mı? Hangi parayla yapacak bunları, çalışıp kazandığı parayla. Birinci sorun işsizlik ortaya çıkacak. Esnaf kardeşim sizin içinde sorun ortaya çıkacak. Hangi parttiden olursanız olun, önceliğimiz vatan, önceliğimiz üretim. Dünyada kendi kendine yeten 7 ülke var denirdi. 15 yıl önce olan Türkiye şimdi o listede yok. Yakında portakal dışarıdan gelirse şaşırmayın. Bu ülkenin insanı ne olacak? Büyük kentlerde taşeron işçisi olacaksını, ya da yer altına inecek suçlu hale geleceksiniz diyorlar. TRT haberden bir haber okuyacağım. Türkiye, Sudan'da tarım arazisi kiraladı. Burada kiralanan toprakta üretilen ürünler Türkiye'ye daha ucuz getirilecek. Türkiye'de toprak mı kalmadı? Özellikle AK Parti'li kardeşlerime sesleniyorum. Oy verdiniz, iktidara getirdiniz başımın üstüne. Bir parti önce kendisine oy verene ihanet ediyorsa dur diyeceksiniz. Sudan'da toprak kiralamak ne demek. 780 bin dönüm araziyi Sudan'da kiraladın mı, kiralamadın mı? Dünyada hangi ülke kendi çiftçisi ile rakabet eder? Bana bir ülke gösterin.

'YAZ BUNU KARDEŞİM'

Şeker pancarından daha ucuzdur doğru. Pek çok Avrupa ülkesinde gıdada kullanımı yasaktır. Bazı ülkelerde yüzde 1.5'tir. Hangi üründe NBŞ kullanılıyorsa ben almayacağım. Yaz bunu kardeşim. Herkes şeker pancarından üretilen ürünü alın. Yabancının ürününü almayın. Yerli ve milliysek yerli ürün alın. Şeker pancarı üretimi kasıtlı olarak engelleniyor. Sizden son isteğim. Türkiye'nin  temel sorunu var. Dış politika, ekonomi, eğitim, sağlık ve üretimde sorunmuz var. Bunların temeli üretimden geçiyor. Batan geminin malları gibi her şeyi satarak hiçbir dünya ülkesi ihya olmamıştır olamaz. Milli kurtuluş savaşını vererek dünyaya örnek olduk. Cumhuriyeti kurduk, Ortadoğu'ya örnek oldu. Şimdi cumhuriyeti demokrasi ile, konuşarak, gerginlik olmadan taçlandıracağız. Barışı, huzuru bu topraklara getireceğiz."

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şeker fabrikalarının satışına karşı bugün  'Şeker Vatandır satılamaz' çağrısı ile Çorum'da yaptığı mitingin ardından Merzifon programı için hareket etti.

Şeker fabrikalarının satışına karşı düzenlenen mitinge katılan CHP İstanbul milletvekili İlhan Kesici, CHP'li vekillerin ve mitinge katılanların yoğun ilgisiyle karşılandı.
 

Son Güncelleme: 07.04.2018 14:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 2018-04-07 10:45:51

Ne oldu zorunuza mı gitti. Biat eden düşünmeyen ve tepki vermeyen vatandaş dönemi bitti şimdi söz milli irade de ve metanetle seçimi bekliyor bir eli yağda bir eli balda olan beyler vatandaş sandıkta el mi yaman bey mi yaman sandıkta gösterecek İYİ günlere

Misafir Avatar
istanbul 2018-04-08 09:00:23 @Vatandaş

Kışın yedi şiştiler şimdi eritmek için yürüyüş yapmaları gerekiyor , adınada vatan yürüyüşü. yahu bunlar acayıp tiyatrocu . rol yapmakta üstlerine yok ama artistlik rolu sanat çı rolü asla yapamazlar . bunlar oyuncu zaten canım. kılıçdaroğlu nun zeka yaşı 4 gerisini siz düşünün artık

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Kilicdaroglu Cok Yaşa 2018-04-07 22:48:56 @Vatandaş

kilicdaroglu adam gibi adam haktan hukuktan adaletten vatandastan yana chp kazanacak

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
AKP EKONOMIDE SINIFTA KALDI 2018-04-07 22:48:07 @Vatandaş

satilan fabrikalarimizi hangi ulkeler satin almis merak etmistim
https://www.youtube.com/watch?v=1tIYfzKwLsQ

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
koltuk ve vatan 2018-04-07 15:16:54 @Vatandaş

Kılıçdaroğlu koltuk dedindemi vatan derdindemi?
chp li millet vekillerini baskı altında tutması, söz söylemelerini izine bağlamaları koltuk sevdasındanmı vatan sevgisindenmi? CHP de genel başkan adayı olan isimleri ipe çekmek koltuk sevdasımı vatan sevdasımı?
kılıçdroğlu vatan sevdasına asla uğraşmıyor. koltukda oturmakda kılıçdaroğluna bağlı değil. onu poraya oturtanlar isterse kılıçdaroğlunu oturtur isterse bir peçete gibi kullanıp atar. kılıçdaroğluna verilen görev Türkiyenin önünü tıkamak, siyaseti kirletmek, halkı kışkırtmak halkıkarşı karşıya getirmek, halkı ayrıştırmak, Türkiyede yatırımların engellenmesi için uğraşmak. Kılıçdaroğlu bir emir kuludur. iradesi kendi elinde değil. chp yide batırdı .

Beğenmedim! (15)
Misafir Avatar
KEMO DİYOKİ 2018-04-07 14:13:29 @Vatandaş

onlar koltuk biz vatan ittifakı kuruyoruz! DOĞRUMU?
hayır. kemo ihanet ittifakı kuruyor . akp mhp bbp de ülke için milli ittifak kuruyor. hesap ortada iş otada. lafa gerek varmı?
yok. o zaman oyum AKP

Beğenmedim! (17)
Misafir Avatar
dalavereci seniii. 2018-04-07 14:04:00 @Vatandaş

hadi leeen senin derdin vatan değil senin derdin pkk dır. canın onlara acıyor.

Beğenmedim! (17)
Misafir Avatar
Büyüklerin bir sözü var 2018-04-07 13:57:59 @Vatandaş

ATA SÖZÜ ""Arsız ölmüş, poposu(kıç ı) sakız çiğniyo"" şimdi chp haline acımıyor ihanet yürüyüşü yapıyor. ulan bu halk sizi sandığa bir gömecek pir gömecek

Beğenmedim! (15)
Misafir Avatar
çağrı 2018-04-07 13:50:00 @Vatandaş

CHP ve Kılıçdaroğlu önce bir çıkın ABD yi protosto edin PKK pyd YPG ye silah verdiği için, çıkın suriyeden, ıraktan sonırlarımız içine tuneller kanallar kazan meziler yapan pkk pyd li teröristleri kınayın. siz kime hizmet ediyorsunuz eey chp yönetimi?
pkk lılıarın PYD lilerin Ölürüldüğüne kahrolan Kılıçdaroğlu bir çok CHP liyi kandırmış peşinden sürükleyip vatana ihanet yürüyüşleri yaptırıyor. ne acı bir durum.

Beğenmedim! (16)
Misafir Avatar
halk_ın_sesi 2018-04-07 13:47:27 @Vatandaş

PPPPEEEEH KEMO ya bak vatan mitingi yapıyor. SEVSİNLER SENİ

Beğenmedim! (14)
Avatar
vatandaş 2018-04-07 11:00:40

Mızrak çuvala sığmıyor masallar masallar algı operasyonları artık vatandaş uyandı ve yemiyor. Vatandaş enflasyon canavarı ile boğuşmaktan yoruldu gençlerimiz işsizlikten karamsar esnafımız siftahsız dükkan kapatıyor ve biriken kredi vergi prim borçlarını ödeyemiyor. Önleyemeyen dolar ve Euro yükselişi nedeniyle küçük ve orta ölçekli işletmeler yatırımlarını durdurdu ve işçi çıkartmaya başlayacak emekli maaşı yetiremiyor ve sağlık kesintilerinden ne kadar maaş aldığını bilmiyor işçi ve memur ay sonunu getiremiyor ek işte de çalışsa veya aile büyüklerinin yardımda alsa geçinemiyor öderim diye çektiği konut kredisini ödeme güçlüğü çekiyor kendisi ve evi bankalara rehin durumda. Çiftçi tarımı bıraktı il ve ilçelerde köle gibi çalışıyor taşeron işçi çıkartılan KHK ile işsiz kaldı çoluk çocuk perişan benzin ve motorin zamları iğneden ipliğe zamlar getirdi mutfakta yangın var yangın. Patronlar bile ağlaşmaya başladı, yapılandırma istiyor. Bir eli yağda bir eli balda olan beyler vatandaş perişan milli irade metanetle seçimi bekliyor el mi yaman bey mi yaman sandıkta gösterecek İYİ günlere

Avatar
Kaygusuz 2018-04-07 12:46:16

ATATÜRK. Böyle yazılır öğren

Avatar
Vatandaş 2018-04-07 11:45:17

Umudumuzu yitirmedik milli irade metanetle seçimi bekliyor bir eli yağda bir eli balda olan beyler sandıkta el mi yaman bey mi yaman gösterecek. İYİ günlere

Avatar
Kuşum Aydın 2018-04-07 15:55:18

AYDIN...
zaman kötü kolla...
Son bir ŞANSIN kaldı...

Avatar
Bayram ban 2018-04-07 11:52:30

Bu millet ahmak kendini bir paket makarnaya satıyor hayırlısı olur insAllah

Avatar
HAKAN 2018-04-07 16:28:51

MEMLEKET ELDEN GIDIYOR.SATILMAYAN KIYILAR,KOYLAR,ORMANLAR VARDI.ŞEKER FABRIKALARINDAN SONRA SIRA ONLARA
GELIYOR.BU ABD SEVICILERINI SEÇIMDE MILLETIN TOKADI UYANDIRACAK.IYI VE ÜZEL GÜNLERE INŞAALLAH YAKINIZ.

Avatar
Lakayt chp 2018-04-07 10:25:09

Bunu gibi terör sevdalısının arkasından giden zihniyete denecek cümle bulamıyorum pislik zihniyet DEMOKRASİ anlayışına oturayım senin ne kadar yahudi varsa bunun cevresınde ne kadar terör varsa bunun cevresınde bazıları ise bunu atatürk'ün partisi sanıyor Allah akıl fikir versin