Mansur Yavaş: Hakkınızı koruyacağız

Mansur Yavaş: Hakkınızı koruyacağız

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanıı Mansur Yavaş önderliğindeki, Atatürk’ün emaneti Çubuk Barajı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener'in katılımıyla tekrardan halkın kullanımına açılıyor.

Açılışı 1936 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından yapılan Çubuk 1 Barajı AKP’li yerel yönetimler tarafından bakımları yapılmayınca kullanılmaz bir hale gelmişti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yaklaşık 15 milyon liralık bir maliyetle barajı baştan sona restore etti ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda tekrar halkın kullanımına açtı.  

Görkemli açılışa CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve çok sayıda siyasetçi katıldı. Çubuk Barajı’nın açılış programı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları adına 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. 

Mansur Yavaş ayrıca 42 projenin daha müjdesini vererek temel atma sürecinin başladığını ifade etti. 

Mansur Yavaş'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Cumhuriyet Bayramı’mızı kutluyorum, iyi ki Cumhuriyet var. İyi ki Aziz Atatürk’ün emaneti olan bu Cumhuriyet’i sonsuza kadar yaşatma iradeniz var. 

Ortak akıl, şeffaflık ve adaletten asla taviz vermeden belediyecilik anlayışımızı sürdürüyoruz. Lüks ve israfa karşı tasarrufu hakim kılarak Ankara halkının bir kuruşunu heba etmemek için çalışıyoruz. Sosyal medyadan canlı yayınlanan açık ihaleler ve bu ihalelerdeki kırım miktarları geçmiş yıllarla mukayese edildiğinde Ankara’mızın nasıl bir talandan kurtulduğunu belgelemektedir. Bu belediyeyi kutsal bir emanet olarak görüyor, titizlikle koruyoruz. Tasarruf ederek hem sizlerin hakkını koruyacağız hem de sizlerin hayat kalitesini artırmak için aralıksız çalışacağız. Bugün burada Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk’ün emaneti olan Çubuk 1 Barajı ve rekreasyon alalını hizmete açıyoruz. Çubuk Barajı da hafızalarımızda her zaman toplumun bütün kesimlerini bir araya getirerek hatırlanmaktadır.

"O DÖNEMİN MADDİ SIKINTILARINA RAĞMEN ANKARA'YA KAZANDIRILAN ÇUBUK BARAJI'NIN AÇILIŞINI ÇOK ŞÜKÜR BİZLERE NASİP OLUR" 

Buranın kıymetini biliyoruz. O dönemin şartlarında büyük maddi sıkıntılara rağmen Ankaramıza kazandırılan Çubuk Barajı’nı ve çevresini yeniden düzenleyerek yine Ankara’nın hizmetine sokmak ve büyük günde açılışını yapmak çok şükür bizlere nasip oldu. Cumhuriyet’in ilk barajı olması nedeniyle burası çok önemli bir baraj. 2 bin kamyon çöp attık. Yaptığımız bütün harcamaların hesabını veriyoruz. Toplam buraya 14 küsür milyon lira para harcadık. Burada emeği geçen ve açılışa teşrif eden herkese teşekkür ediyorum. 
 

Meral Akşener: İYİ Parti Genel Başkanı olmanın dışında Meral Akşener olarak ben Mansur başkandan razıyım inşallah Ankaralılar da razı olur.

Kemal Kılıçdaroğlu: Bu baraj Cumhuriyet'in bir anlamda Ankara'da kendisini kanıtladığı bir eser. Baraj bugün belki görevini yapamıyor ama akşam sanatçıları dinlerken dedim ki "neden burada Çubuk Barajı konserleri yapılmıyor, İstanbul'da var bu konserler, sanatçılar gelebilir. Sadece bu bölgenin insanı değil diğer ilçelerden de insanlar gelir. Ankara'nın bir sanat kenti olmaya ihtiyacı var. Bunu büyük bir keyifle ifade ediyim bunu yapacaktır Sayın Mansur Yavaş. Bizleri buluşturan, yaptığı güzel çalışmaları bize ve topluma anlatan Mansur Yavaş'a yürekten teşekkür ediyorum. Daha güzel bir Ankara'yı hep birlikte inşa edeceğiz.

Berkay Bigeç-Yeniçağ