Reza Zarrab 4. kez yargıç karşısında

ABD'de eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın yargılandığı davada tanıklık yapan Reza Zarrab, 4. kez hakim karşısında. Sarraf eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ile İran'a hayali gıda ihracatı ile ilgili yaptıkları görüşmelere dair bilgi veriyor.

04 Aralık 2017 Pazartesi 18:45
Reza Zarrab 4. kez yargıç karşısında

New York'ta Hakan Atilla'nın sanık olarak yargılandığı, Reza Zarrab'ın ise tanık olduğu jürili duruşmanın 4’üncü günü bugün başladı. Geçen duruşmada uyuduğu için krize neden olan bir jüri üyesinin ardından, bugün de bir başka jüri üyesi duruşmaya geç kaldı. Reza Zarrab salona geçen duruşmada olduğu gibi koyu renk bir takım elbise ile geldi. Zarrab tanık kürsüsündeki yerini aldı.

ZARRAB'A SÜLEYMAN ASLAN'IN O SÖZLERİ SORULDU

Daha önce söz edilen tanık Reza Zarrab ile Süleyman Aslan arasındaki gıda ticareti işlerinden söz edildi. Bazı rakamların gıda ticareti için çok yüksek olduğu ve inandırıcılıktan uzak olduğu ifade edildi.

Süleyman Aslan’ın, "Bu toplamlar, gerçek gıda ihracatı için uygun olmayabilir" şeklindeki sözlerine dikkat çekildi ve Reza Zarrab’a, “Aslan sizce burada ne demek istiyor?” diye sordu. Bunun üzerine Reza Zarrab, “Demek istediği şu; İran'dan havaleyle gönderilen tutar... Meblağ çok büyük olduğundan, gıda ticareti için gerçek bir meblağa karşılık gelmiyor.” Zarrab, Aslan'a yanıt olarak, isterse işlemleri 5 milyon dolarlık parçalar halinde yapabileceğini söylediğini ifade etti. Aslan’ın ise kendisine, “Öyle daha iyi olur” şeklinde yanıt verdiğini söyledi. Zarrab'a göre, İran'a giden gemilerin tonajı çok düşüktü. Büyük tonajlı gemiler de dikkat çekebilirdi.

Soru: Dikkat çekse ne olur ki?

Zarrab: Çünkü aslında gıda ürünü sevkiyatı gerçekleşmiyordu.

Soru: Gemilere gıda yüklemeden muayene belgelerini nasıl alıyordunuz?

Zarrab: O dönemde muayene belgelerini zaten alamıyorduk.

Soru: Neden alamıyordunuz?

Zarrab: Çünkü fiili olarak gıda veya ürün gönderilmiyordu. Ortada bir ürün yoktu.

Zarrab ve Aslan bu konuya ilişkin birbirlerine birçok çok mesaj yolladığı görüldü.

ZARRAB O ŞİRKETİ NEDEN HEDEF SEÇTİ

Zarrab ifadesinde, Bunghi adlı bir nakliye şirketinden söz etti. Bu şirketle ilgili Zarrab’a sorular soruldu.

Soru: Şirket sizin rakibiniz miydi?

Zarrab: Hem evet, hem hayır.

Soru: Ne demek istiyorsunuz?

Zarrab: Onlarla rakip değildik, çünkü onlar gerçekten gıda sevkiyatı yapıyordu ama biz yapmıyorduk. Rakiptik diyorum çünkü onlar da işlerinde Halkbank'tan gelen İran paralarını kullanıyordu. Yani benim Halkbank'tan alıp kullanabileceğim para tutarının azalmasına neden oluyorlardı. Halkbank'ta ne kadar çok İran parası olursa, benim için o kadar iyiydi.”

Zarrab, belge istendiği zaman işlerin karıştığını ifade ederek, "Süleyman Bey de bu belgelerin neden istendiğini anlamıyor" dedi ve Aslan’ın meseleyi hemen çözeceğini söylediğini aktardı.

ZARRAB YAPTIKLARI İKİ BÜYÜK HATAYI ANLATTI

Zarrab iki evrakta hata yaptığını anlattı. Birincisinde, rakamı fazla yazdığını belirterek, “İkinci hatayı buğday sevkiyatında yaptık. Menşe belgesine ‘Dubai’ yazdık” dedi.

Soru: Nasıl bir hata bu yani?

Zarrab: Dubai'da buğday yetiştirilmiyor.

Başka bir telefon tapesi delil dosyasına girdi.

Zarrab, altın ve gıda ticareti için Halkbank'a ödediği komisyonları anlattı. Zarrab, "Ödediğim en yüksek komisyon oranı yüzde 1" dedi.

 Zarrab, alt kademedeki banka çalışanları, Dubai'den İran'a giden sahte buğday sevkiyatlarını fark edince, Hakan Atilla ile konuştuğunu anlattı. Zarrab, "Dubai'de buğday yetiştirilmiyor" dedi. Zarrab, Hakan Atilla'nın "geri plandaki iş bitirici" olduğu iddiasında… Zarrab, Aslan'ın "Sen Hakan Bey'i dinle, bir şey olursa o zaman konuşuruz" dediğini anlattı.

ZARRAB, HAKAN ATİLLA'YI HEDEF ALIYOR

Zarrab şimdi de "Volgum" adlı gıda şirketinden söz etti.

Zarrab, Atilla'nın Volgum'u anlamadığını söyledi. "Hakan Atilla, Volgum'un altın ticaretinde kullanıldığını sanıyordu çünkü şirket başlangıçta bu amaçla kurulmuştu... Ancak daha sonra gıdaya dönmüştü."

Soru: Atilla'ya yanıt olarak ne dediniz?

Zarrab: "Hakan Bey, biz onu değiştirdik" dedim.

Zarrab dört gündür süren ifadesinde ilk kez bu kadar uzun süre Hakan Atilla'dan söz etti. Zarrab, Atilla'nın da bu işin ne kadar içinde olduğunu anlatmaya çalıştı. Önceki günlerde Atilla her adı geçtiğinde sessizce kafasını sallıyordu. Zarrab belgelerdeki karışıklıkla ilgili konuştu. İlave deliller dosyaya eklendi.

Zarrab ile Atilla arasında doğrudan bir görüşme olduğu iddia ediliyor. Atilla’nın, gıda sevkiyatı kayıtlarının inandırıcılığı konusunda endişeli olduğu; Zarrab’ın ise yüklenen miktarların gemilerin hacmine eşit olduğunu söylediği belirtiliyor. Zarrab, "Atilla, evrakların daha dikkatli hazırlanması gerektiğini söylüyor" dedi.

Yeni bir delil gösterildi. Zarrab, belgeyi doğrulayarak "Bu bir gümrük beyanı, efendim" dedi. Dubai'de verilen gümrük çıkış belgesi. Zarrab'ın ifadesine göre Atilla, sevkiyatların inandırıcı görünmesi için Zarrab'ı uyardı; "14 ton kapasiteli gemiye '25 ton yükledim' deme" dedi.

Savcı: Bu evrakta doldurulan alanlara bakalım. "Nihai varış yeri": İran

Zarrab: Ben veya benim şirketlerim İran'a hiç gıda göndermedik.

Zarrab, ifadesi boyunca bu gıda sevkıyatı işlemlerinin sahte olduğu sürekli tekrarladı.

ZARRAB SES KAYITLARINI DOĞRULADI

Sorguda başka bir konuya geçildi.

Savcı, Zarrab'dan, bir telefon kaydını (Türkçe) doğrulamasını istedi.

Zarrab: Evet, konuşma bu şekilde oldu efendim.

Zarrab, burada, Abdullah Happani ile Halkbank'tan gönderilen paralarla ilgili konuştuğunu söyledi. Kayıt dinletildi ve delil dosyasına eklendi.

Zarrab, kayıtta Aslan'a vereceği rüşvetlerden bahsedildiğini söyledi.

Happani (Zarrab'ın yardımcısı) : Ne kadar göndereceksin?

Zarrab: Gıda için falan ne kadar göndermişiz, ona bak. Toplamda ona göre bir şey hesaplayıp gönderelim.

Zarrab: Burada diyorum ki, Süleyman bankada en tepedeki kişi ve bankadan sorumlu olduğu için işle ilgili tüm yetki onda.

Soru: Hem altın hem de gıda sistemini kullandığınız oldu mu hiç?

Zarrab: Elbette.

Başka bir tape delil dosyasına girdi.

AVUKATLAR: ZARRAB DIŞARI ÇIKMAK İÇİN YALAN SÖYLEMEYE RAZI GÖRÜNÜYOR

Zarrab ifade verirken, Atilla'nın avukatları, ABD hükümetinin, Zarrab'ın Türkçe telefon görüşmelerinin kayıtlarını savunma makamına vermekte geciktiğini söyledi. Avukatlara göre bu görüşmelerde Zarrab, dışarı çıkmak için yalan söylemeye razı görünüyor.

Zarrab'ın avukatı, müvekkilinin durumuyla ilgili olarak Erdoğan tarafıyla irtibat halindeydi. Zira görüşmenin özetinde "Danışman, bunun sadece Reza meselesi olmadığını, milli mesele olduğunu söylüyor" ifadeleri geçiyor.

Duruşma salonunda dinletilen kayıtta ise, Zarrab Atilla ile altın ticaretini konuşuyor. İhracat için beklenen bir işlemin tamamlanmasından bahsediyorlar.

Soru: İşlemi kapatmak için neden evrak gerekiyordu?

Zarrab: Halkbank'taki hesabıma gelen tüm işlemlerin tek tek kapatılması gerekiyordu. Altın ticaretiyle ilgili olan işlemlerin kapatılması için de altın ticaretine ilişkin evrak gerekliydi.

Başka bir gümrük beyanı belgesi, delil dosyasına girdi. Zarrab, belgedeki alanları tek tek açıkladı. Gümrük formunda geçen "Sermayeh Exchange" adlı bir "paravan şirketten" bahsediliyor.

Soru: Peki gerçekte altınları hangi ülkeye gönderiyordunuz?

Zarrab: Gerçek ticarete konu olan altının tamamı, Birleşik Arap Emirlikleri'ne ihraç ediliyordu.

Zarrab'a göre görüşmede Atilla'nın evrakla ilgili bir sorunu çözdüğünden bahsediliyor. Bu görüşmeyle ilgili Zarrab, "Bir sorun vardı ama halledildi" dedi.

Zarrab altınların nihai varış yerinin İran mı, Dubai mi olacağı henüz belli olmadığı için, evrakta varış yerinin belirtilmesi gerektiğini anlattı. Zarrab, “Ben ‘Gümrük beyannamesinde Dubai üzerinden transit görünmesi lazım’ diyordum” ifadelerini kullandı.

Soru: Bankada bu konuyla ilgili kimlerle konuştun?

Zarrab: Daha önce Süleyman Aslan'la konuşmuştum... ayrıca Hakan Atilla ile de konuşmuştum.

Mahkemede paylaşılan görüşme kaydında Zarrab, "Kardeşim, başka yolu yok. Mevzuat öyle diyor" diye konuşuyor. Zarrab, ifadesinde bu sözlerle ilgili "Abdullah'a (Happani) bu kararı kendim vermediğimi anlatmaya çalışıyorum" dedi.

Soru: Bahsettiğin mevzuat nedir?

Zarrab: Ambargonun getirdiği düzenlemelerden bahsediyorum.

Soru: Hangi ambargo.

Zarrab: ABD'nin ambargosu ve yaptırımları.

CEZAEVİNDEN ÇIKMAK İÇİN RÜŞVET VERDİĞİNİ İDDİA ETTİ

Ayrıca Zarrab, mahkemede Türkiye'de mali şube tarafından tutuklandığı dönemi de anlattı.

Soru: Türkiye'de hiç hapse atıldın mı?

Zarrab: Evet, tutuklanarak cezaevine gönderildim... Evet, serbest bırakıldım.

Zarrab: Avukatlarım geldi, konuştuk ve serbest bırakıldım.

Soru: (Serbest kalmak için) herhangi bir ödeme yaptın mı?

Zarrab: Evet.

Soru: Bu ödemeler rüşvet niteliğinde miydi?

Zarrab: Kısmen.

Zarrab, serbest bırakıldıktan sonra Halkbank'a gittiğini de anlattı.

Soru: Halkbank'ta kiminle görüştünüz?

Zarrab: Halkbank Genel Müdürü ile. Süleyman Aslan'la değil, görevi ondan devralan kişiyle.

Zarrab, serbest kaldıktan sonra işleri yeniden başlatmak için Halkbank'ın yeni genel müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile irtibat kurduğunu söyledi.

17 ARALIK'TAN SONRA RÜŞVET VERMEDİM

Atilla'nın avukatları, Berman'a, müvekkillerini temize çıkaracak bazı delillerin ABD'li savcılar tarafından gerekli süre içinde kendilerine ulaştırılmadığını söylemişti.

Avukatların dediğine göre Zarrab, Eylül 2016'da cezaevindeyken yaptığı bir telefon görüşmesinde, "daha az ceza almak için yalan söylemek zorunda olduğunu" söylemiş. Atilla'nın avukatları, bu durumun, "Zarrab'ın yalan ifade vermeye razı olduğunu" gösterdiğini iddia etti.

Zarrab, duruşmada Ali Fuat adlı bir kişiyle yaptığı görüşmeden bahsetti. Zarrab, 28 Şubat 2014'te serbest bırakılmıştı. Ali Fuat ile görüşmesi, bundan birkaç ay sonra gerçekleşti. Zarrab, "serbest bırakıldıktan sonraki dönemde, gıda ticaretini yapan bir şirketin sahibi olarak görünmem uygunsuz olacaktı" dedi.

Zarrab serbest bırakıldıktan sonra, insanlar artık onun gıda ticareti yaptığına inanmayacaktı. Zarrab, “17 Aralık'tan sonra hiçbir Halkbank çalışanına rüşvet vermedim”

Soru: Ali Fuat'a hiç rüşvet verdiniz mi?

Zarrab: Ali Fuat'a hiç rüşvet teklif etmedim, o da öyle bir şey istemedi. İşimi eski usulde sürdürdüm... Altın ve gıdayla.

Zarrab, ABD'de tutuklu olduğu sırada "dışarı çıkmak için yalan söylemek zorundayım" dediği telefon görüşmesini "Ahad" adlı bir kişiyle yapmış. Ahad, Reza'nın bir dostu, avukatı veya danışmanı olabileceği yorumu yapılıyor.

Son Güncelleme: 04.12.2017 23:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adalet istiyoruz 2017-12-04 18:53:48

"Kim servetini artırmayı planlamışsa, kim rüşvet almışsa, kim haksız kazanç peşinde olmuşsa onlardan da hesap sorulmalıdır”

Misafir Avatar
ALLAH(C.C)ENCAMLARI HAYREYLESİN(AMİN) 2017-12-05 01:50:26 @adalet istiyoruz

HAKİKATEN BİLİNMİYOR…
ALLAH(C.C)
HAKİKAT OLANA SADAKATLE,,,ENCAMLARI HAYREYLESİN(AMİN)
VESELAMUN ALEL MURSELİN VELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
HAKİKATEN BİLİNMİYOR ::6::::SON 2017-12-05 01:46:17 @adalet istiyoruz

ŞİMDİ [[[[[[[[NE BU HAL]]]]]DENİLİYOR,,,
BUNLAR DUYULUYOR DENİLİYOR..

[[[[[[[[NE BU HAL]]]]][[[[[[[[NE BU HAL]]]]][[[[[[[[NE BU HAL]]]]][[[[[[[[NE BU HAL]]]]]
??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
HAKİKATEN BİLİNMİYOR

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
??????????? 5 2017-12-05 01:44:54 @adalet istiyoruz

ABD-İRAN-AVRUPA –RUSYA PETROL SAVAŞLARINI BİTİRİYOR…..BAK SURİYEDE DE BİR RIZA OLSA,,,SURİYEDE SAVAŞ MI OLURMUŞ MUŞ,,,,İNSAN MI ÖLÜRMÜŞMÜŞ,,…………..”FİLM SENARYOSU OLUR “”” RIZA “””İLERDE DENİLİRKEN…….İNGİLİZCE,,,AMERİKAN İNGİLİZCESİ TERCEMELERİNDEN…….AMERİKA,,,AVRUPA SOSYETELERİNDE TREND ANILIRKEN,,,,,KONFERANS VERMELİ KONNNFERANS,,,,DEDİKLERİ DUYURLURKEN,,,AVRUPALI AMERİKALI İŞADAMLARINININ…

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
:::::::::::::::4 2017-12-05 01:42:41 @adalet istiyoruz

kimileri de ezan okuyan adam diyor rıza zerrap için denilirken..
hatta[[[[[[[[BAKINIZ İNTERNET SAVAŞIN ORTASINDA EZAN OKUYAN ADAM]]]]]]]]]]
http://www.internethaber.com/halepte-savasin-ortasinda-ezan-okuyan-adam-video-galerisi-1738770.htm
videoları paylaşılırken… RIZA ZERRAP İÇİN…..

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
:::::::::::::::::3 2017-12-05 01:40:18 @adalet istiyoruz

hatta,,, hatta,,,
[[[[[[[[[BAKINIZ İNTERNET SAVAŞIN ORTASINDA PİYANO ÇALAN ADAM]]]]]]
https://www.youtube.com/watch?v=PCMz-hDtqFk
videoları paylaşılırken…RIZA ZERRAP İÇİN

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
::::::::::::::::2 2017-12-05 01:40:01 @adalet istiyoruz

BUNDAN BİRKAÇ YIL ÖNCESİNDE,,,
ABD DE DE,,,PİYANIST FROM IRAN inthe petrol wars,,,
deniliyorken,,duyuluyorken,,,
RIZA ZERRAP İÇİN,,,
“”””””””””SAVAŞIN (PETROL SAVAŞLARINIZ,,,AHLAKSIZ,,,SONU KATLİAMLI,,SİVİL ÖLÜMLERİNE,,,SOSYAL HAYAT ÖLÜMLERİNE,,,,ÇOCYUK ÖLÜMLERİNE,,KADIN ÖLÜMLERİNE,,,,MÜLTECİLEŞMEYE GİDEN,,,KİRLİLİKLERİN İÇİNDE,,,,,PETROL ADINA ZULÜMLERİN ORTASINDA,,,,İRAN İÇİN,,,İNSANLIK İÇİN,,,, PİYANO ÇALAN ADAM Denildiği duyuluyorken…….””””””””””

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
::::::::::::::::::::1 2017-12-05 01:39:41 @adalet istiyoruz

YORUMLARMIŞ Kİ,,
RABBİMİZ ENCAMIMIZI ASALETİMİZDEN PAYİDARLIKLA;sultan mehmet han ülkülülüğümüzle HAYREYLESİN(amin)…EVLA TAKVA SAHİBİ PEYGAMBER EFENDİMİZDİR Kİ;; Allahumme salli ala seyyidina ve nebiyyina Muhammed… RABBİMİZ TAKVA SAHİPLERİNİN YÖNETİMİNDE DUALRINDA EYLESİN;; (AMİN)) SEVGİLER SAYGILAR HÜRMETLERLE EFENDİM ESSELAMU ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BEREKAtu

Beğenmedim! (0)
Avatar
Haram akape 2017-12-04 18:54:40

Ey Türk milleti bu akape size ibret olsun diye var

Avatar
Bülent 2017-12-04 19:33:08

Kısaca, Tayyip kimin ile iş tuttu ise onun işini bitirdi. Obama ABD'ye gelmesin şu uğursuz adam diye boşuna beyzbol sopası göstermedi. Zarrab yandı.

Avatar
adalet hepimize lazim 2017-12-04 19:48:17

zerrab rusvet verdiklerini ifsa etti ulkemizde yargilanmalari gerekir

Avatar
selim 2017-12-04 21:51:56

akp yedihi rüşfetleri rus mafyası mı koruyacak acaba

Avatar
Tekin Baran . 2017-12-05 00:38:55

DURJUN BAKALIM DAHA BIRINCI PERDE ACILDI. SIZ IKINCI VE UCUNCU PERDEYI BEKLEYIN. HSNI O RIZA NIN ALTINA YATACAK SEREFSIZ BAKANLAR NEREDE?

Avatar
::::::::::::::::.4 2017-12-05 01:40:54

kimileri de ezan okuyan adam diyor rıza zerrap için denilirken..
hatta[[[[[[[[BAKINIZ İNTERNET SAVAŞIN ORTASINDA EZAN OKUYAN ADAM]]]]]]]]]]
http://www.internethaber.com/halepte-savasin-ortasinda-ezan-okuyan-adam-video-galerisi-1738770.htm
videoları paylaşılırken… RIZA ZERRAP İÇİN…..

Avatar
HAKİKATEN BİLİNMİYOR ::6::::SON 2017-12-05 01:45:54

ŞİMDİ [[[[[[[[NE BU HAL]]]]]DENİLİYOR,,,
BUNLAR DUYULUYOR DENİLİYOR..

[[[[[[[[NE BU HAL]]]]][[[[[[[[NE BU HAL]]]]][[[[[[[[NE BU HAL]]]]][[[[[[[[NE BU HAL]]]]]
??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
HAKİKATEN BİLİNMİYOR..........