Yargı paketine muhalefet rötuşu!

Birinci yargı paketini TBMM Başkanlığı’na sunan AKP, uzlaşma aradığı muhalefet partilerinin önerilerini kısmen kabul etti

01 Ekim 2019 Salı 08:34
Yargı paketine muhalefet rötuşu!

1. yargı paketi yasa önerisini TBMM Başkanlığı’na sunan AKP, muhalefetin avukatlar için “hukuk mesleklerine giriş sınavı”nın gelecek yıl hukuk fakültelerine kayıt yaptıranlar için geçerli olması yönündeki önerisini kabul ederken, KHK ile kamudan atılanlara pasaportların İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla iadesinde geri adım atmadı.

Meslekte 15 yılını tamamlayan avukatlara yeşil pasaport verilmesinde devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı işlenen suçlar ile terör suçlarından haklarında soruşturma veya kovuşturma bulunmaması koşulu öngörüldü.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre AKP, 1. yargı paketi yasa önerisini, dün TBMM Başkanlığı’na sundu. HDP dışında muhalefet partileriyle bire bir görüşerek paketi sunan ve bu partilerin önerilerini alan AKP’nin, öneriler doğrultusunda pakette kısmen bazı değişiklikler yaptığı gözlendi. Ancak özellikle CHP’nin itiraz ettiği bazı maddelerin aynen korunması dikkat çekti. Pakette yapılan değişiklikler şöyle:

Avukatlara pasaporta yeni koşul: Muhalefete sunulan taslakta, meslekte 15 yıllık kıdemi bulunan avukatlara yeşil pasaport verilmesi öngörülüyordu. Ancak TBMM Başkanlığı’na verilen yasa önerisinde, bu hükme yeni bir koşul eklendi. Buna göre, devletin güvenliğine, anayasal düzene, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı işlenen suçlarla (Türk Ceza Yasası’nın ikinci kitap dördüncü kısım dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci bölümlerinde tanımlanan suçlar) Terörle Mücadele Yasası kapsamına giren suçlardan dolayı hakkında soruşturma veya kovuşturma bulunanlara diğer şartları taşısalar bile yeşil pasaport verilmeyecek.

KHK’lilere pasaportta İçişleri ısrarı: KHK ile pasaportları iptal edilenlerden haklarında devam etmekte olan herhangi bir idari veya adli soruşturma veya kovuşturma bulunmayanlara, kovuşturmaya yer olmadığına, beraatına, ceza verilmesine yer olmadığına, davanın reddine veya düşmesine karar verilenlere, mahkûmiyet kararı bulunanlardan cezasını tümüyle ifnaz edilenlere veya ertelenmelere başvurmaları halinde “kolluk birimlerince yapılacak araştırma sonucuna göre İçişleri Bakanlığı’nca pasaport verilmesi” koşulu öneride aynen korundu.

loading...

CHP, konuyla ilgili kolluk birimlerince araştırma yapılması sonucuna göre pasaporta İçişleri Bakanlığı’nca karar verilmesi düzenlemesine karşı çıkmıştı.

Anahtar Kelimeler:
CHPAKPYargı Paketi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.