Ankara, Adana, Bolu, Diyarbakır ve 32 il daha... Meteoroloji'den sarı ve turuncu kodlu uyarı!

Ankara, Adana, Bolu, Diyarbakır ve 32 il daha... Meteoroloji'den sarı ve turuncu kodlu uyarı!

Meteroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre, aralarında Ankara, Adana, Bolu ve Diyarbakır'ın da bulunduğu 36 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son yaptığı hava tahmin raporuna göre, Türkiye genelinde hava parçalı ve çok bulutlu olacak. Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu yağış alacak bölgeler arasında.

yagmur-cam.png

KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısında kuvvetli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde ise yer yer çok kuvvetli olması beklenen yağışlar, genellikle yağmur şeklinde olacak. Ege ve Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak, Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde ve Doğu Anadolu'nun yükseklerinde ise yoğun karla karışık yağmur ve kar şeklinde etkili olabilir.

HAVALAR DAHA DA SOĞUYACAK

Hava sıcaklığı, iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalırken, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

KUVVETLİ RÜZGARLARA KARŞI DİKKATLİ OLUN

Rüzgar genellikle güneyli olacak; ancak kuzeybatı kesimlerde kuzeyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esecek. Marmara, Kuzey Ege, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde ise yer yer kuvvetli rüzgarlar (40 - 60 km/saat) görülebilir.

Kuvvetli yağışın beklendiği bölgelerde, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Rüzgarın etkili olacağı yerlerde ise (ulaşımda aksamalar vb.) olumsuz durumların yaşanabileceği uyarısı yapıldı.

O İLLER İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI YAPILDI

Sarı ve turuncu kodlu uyarılar yapılan iller şunlar:

Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Isparta, Mersin, Kastamonu, Kocaeli, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Sakarya, Siirt, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Zonguldak, Batman, Şırnak, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye, Düzce.