Meteoroloji kahini sıcaktan kavrulanlara müjdeyi verdi

Meteoroloji kahini sıcaktan kavrulanlara müjdeyi verdi

Hava durumu ile ilgili tahminleriyle tanınan Kerem Ökten bunaltıcı sıcak havalardan bıkanlar için sevindirici haberi verdi.

Sıcak havaların gelmesiyle birlikte özellikle belirli saatlerde dışarı çıkılamaz oldu. Uzmanlar da özellikle belli yaş gruplarını bu konuda uyarıyor.

ekran-goruntusu-2023-07-16-165128.png

Yurdun bir bölümü yağışlı havanın etkisi altındayken, özellikle Marmara, Ege, Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde bazı iller resmen yanıyor. Mevsim sıcaklıklarının üzerinde seyreden havalar için yüzleri güldüren haberi meteoroloji uzmanı Kerem Ökten duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz, (Malatya hariç) Doğu Anadolu Bölgesi ve Güney Doğu Anadolu'nun doğusunun yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Artvin ve Rize çevreleri ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

ekran-goruntusu-2023-08-04-143837.png

HAVA SICAKLIĞI: Yurt genelinde hava sıcaklıklarının 2 ila 4 derece artarak mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Artvin ve Rize çevreleri ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yerel kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ekran-goruntusu-2023-08-04-143840.png

"14 HAZİRAN'DA BEKLENEN AŞIRI SICAKLAR KIRILMAYA BAŞLADI"

Öte yandan sosyal medya üzerinden hava durumu tahminleri paylaşan Kerem Ökten ise müjdeli bir haber verdi ve hava sıcaklıklarının düşeceğini kaydetti.

Ökten, X'ten yaptığı açıklamada "Bir Müjdeye ihtiyacımız vardı. 14 Haziran'da beklenen aşırı sıcaklar kırılmaya başladı. Yine sıcak olacak fakat korkulduğu kadar değil..." dedi.