Meteoroloji uyardı! Kar geliyor! Günlerce kar yağışının yaşandığı 1987 kışı kapıda mı?

Meteoroloji uyardı! Kar geliyor! Günlerce kar yağışının yaşandığı 1987 kışı kapıda mı?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 'sıcaklıklar 10 derece birden düşecek' uyarılarının ardından akıllara günlerce süren kar yağışının yaşandığı 1987 kışı geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Eylül ayı henüz bitmeden yapılan açıklama akıllara kar yağışının günlerce sürdüğü 1897 kışını getirdi. 

1987-kisi-5.jpg

Meteoroloji yaptığı açıklamada, "Sıcaklıkların Çarşamba günü akşam saatlerinde Marmara Bölgesi'nden başlayarak Perşembe günü ülke genelinde 10 derece düşmesi bekleniyor. Perşembe günü akşam saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde (1800 m rakım ve üzeri) beklenen yağışların bu sıcaklık düşüşü ile birlikte karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde görüleceği tahmin ediliyor" ifadelerini kullandı.

1987-kisi-6.jpg

Meteoroloji, zirai don hadisesine karşı da uyarmayı ihmal etmedi. Bu arada Erzurum'a yılın ilk karı düştü.

Peki 1987 kışında olmuştu?

İlk kar yağışının Eylül ayında başladığı 1987 kışında Mart ayında ise kar yağışı günlerce sürmüş ve hayatı olumsuz etkilemişti.

Meteorolojik sistemlerin günümüzdeki kadar gelişmiş olmamasından dolayı İstanbul kara hazırlıksız yakalanmıştı ve kentin felç olmasının nedeni de bu yüzdendi.

4 Mart 1987 günü uyananlar İstanbul’un beyaz örtüyle kaplandığını gördü. Her yer santimetrelerce karla kaplanmış, bütün yollar kapanmıştı.

1987-kisi-7.jpg

4 Mart 1987 okula gidenler geri döndü

Birçok çocuk okulların tatil olmaması nedeniyle yollara düşmüş, okullarına gitmeye çalışmıştı. Valilik, geç de olsa tatil kararı alınca bu sefer de geri dönmek için yollara düşmüştü çocuklar. Oldukça zorlu bir yolculuk olmuştu.

1987-kisi-2.jpg

Günlerce süren kar yağışında sular ve elektrikler kesildi

Altyapı sorunları baş gösterdi, elektrikler ve sular kesildi, yollar kapandı. Dönemin valisi Nevzat Ayaz, gerekli ihtiyaçları gideren özel kuruluşlar dışındaki işyerlerinin açılmaması ve vatandaşların dışarı çıkmamasını istedi.

1987-kisi-3.jpg

1987 kışı... İstanbul'da hayat durdu

Yaşananlar sonrası İstanbul’da tam olarak hayat durdu. Yolda kalan vatandaşları polis otoları gidecekleri yere taşıdı. Gazetelerde yer alan bir habere göre; Özel otomobille Anadolu Yakası'nda Kartal; Avrupa Yakası'nda Silivri'den ilerisine gitmek yasaklandı.

1987-kisi-4.jpg