Meteoroloji'den uyarı üstüne uyarı! 28 il için sarı kod... Kafanıza çamur yağacak!

Meteoroloji'den uyarı üstüne uyarı! 28 il için sarı kod... Kafanıza çamur yağacak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) 28 il için sarı kodlu uyarı verdi. Prof. Dr. Oran Şen ise sosyal medya hesabından toz taşınımı ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Meteoroloji 28 il için sarı kodlu uyarıda bulunurken, Prof. Dr. Oran Şen de toz taşınımı ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

MGM, resmi X hesabından haftalık hava durumu tahmin raporunu yayınlarken, aynı zamanda 28 il için de sarı kodlu uyarıda bulundu.

gmaj-xuwsaam9tf-001.jpg

28 İLE SARI KOD UYARISI

Bu iller arasında Ankara, Adana, Eskişehir, Bolu, Gaziantep, Hatay ve Düzce gibi nüfus yoğunluğunun fazla olduğu büyük şehirler de yer alıyor.

GÖKTEN ADETA ÇAMUR YAĞACAK

Öte yandan Prof. Dr. Orhan Şen, resmi X hesabından yaptığı bir açıklamada toz taşınımı ve yağışlarla ilgili tahminlerini paylaştı.

Kısa süre önce Afrika’dan ülkemize giriş yapan tozların ardından ülkemizin büyük kesiminde bu hafta etkili olması beklenen yağışlar nedeniyle gökten adeta çamur yağması bekleniyor.

ekran-alintisi-jpg7-001.jpg

ŞEHİRLERDE HAVA KALİTESİ DÜŞTÜ

Prof. Dr. Orhan Şen, konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada, toz taşınımının Mersin, Adana, Gaziantep, Osmaniye, Hatay, Kilis'de havayı kötü ve sağlıksız bir seviyeye getirdiğini, Güneydoğu da bulunan diğer şehirlerinde hava kalitesinin düştüğünü belirtti.

ekran-alintisi-jpg6-001.jpg

MASKESİZ DIŞARI ÇIKMAYIN

Orhan Şen, Doğu Akdeniz'de ise 400 mimkrogram/metrekup sınırını geçilmiş olduğunu, tahmin edilen yağışların gelmesiyle birlikte gökten çamur yağacağını, burada yaşayan insanların maskesiz dışarı çıkmaması gerektiğini dile getirdi.

SU BASKINLARINA KARŞI UYARI

Orhan Şen, resmi X hesabından yaptığı açıklamanın devamında ise, bugün yağışların Doğu Akdeniz, Orta Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in iç kesimleri ile Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde yer yer kuvvetli olacağını belirtirken bu bölgelerde yaşayan vatandaşları su baskınına karşı uyardı.