Türkiye geneli hava durumu: Meteoroloji'den sarı ve turuncu uyarı

Türkiye geneli hava durumu: Meteoroloji'den sarı ve turuncu uyarı

Türkiye genelinde hava durumu soğuk. Sık sık değerlendirme yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuvvetli kar yağışı ve çığ uyarısında bulundu. İşte meteoroloji hava durumu...

 Soğuk hava dalgası hemen hemen tüm Türkiye genelinde etkisini gösteriyor. Hava durumu değerlendirmesi yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Doğu ve Batı Karadeniz'de kuvvetli kar yağışı bekleniyor. 19 il için sarı ve turuncu kodlu kar ve çığ uyarısı yapıldı. 

Meteoroloji hava durumu değerlendirmelere göre bugün Marmara, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'de 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Batı Karadeniz genelinde sabah saatlerinden itibaren kuvvetli, yer yer yoğun kar bekleniyor. 

Yağışların bölgenin kıyı kesimlerinde yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde başlayıp, cumartesi akşam ve gece saatlerinden itibaren yoğun kar yağışına döneceği tahmin ediliyor.

HAVA DURUMU: KUVVETLİ KAR 16 OCAK'TA ETKİSİNİ KAYBEDECEK

Kuvvetli kar yağışının 16 Ocak'ta akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi öngörülüyor.

 Doğu Karadeniz'de beklenen yağışların ise yarın öğle saatlerinden itibaren Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde yoğun kar (20 santimetre üzeri) şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına (50-70 kilometre/saat) halinde esmesi bekleniyor. 

Yoğun kar yağışının pazartesi sabah saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği öngörülüyor.

Buzlanma ve don olayı, tipi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklar ile yüksek kesimlerde çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması uyarısı da yapıldı.

METEOROLOJİ HAVA DURUMU: EGE VE AKDENİZ İÇİN ZİRAİ DON UYARISI
Öte yandan, tarımsal faaliyetlerin devam ettiği Ege ve Akdeniz bölgelerinde yarın günün ilk saatlerinden, 17 Ocak sabahına kadar, hava sıcaklıklarının düştüğü akşam ve gece saatlerinde kıyılarda hafif, iç kesimlerde orta kuvvette, yükseklerde ise kuvvetli zirai don bekleniyor.

HAVA DURUMU: 11 İLE TURUNCU 8 İLE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji'nin internet sitesindeki haritada ise 11 ile turuncu, 8 ile ise sarı kod ile uyarı yapıldı.  

 Van, Hakkari, Şırnak, Bitlis, Bingöl ve Tunceli'ye de çığ uyarısı yapıldı.