2 bin 600 üniversite diplomalı dünyanın en pahalı sanat eseri: Da Vinci of Dept!

2 bin 600 üniversite diplomalı dünyanın en pahalı sanat eseri: Da Vinci of Dept!

ABD’nin Grand Central İstasyonu'nunda sergilenen, 14 metrelik yükseklikte, tamamı gerçek 2 bin 600 üniversite diplomasından yapılmış ve değeri 470 milyon dolar olan, dünyanın en pahalı sanat eseri "Da Vinci of Dept" hayranlık uyandırdı.

Amerika'daki üniversite eğitiminin yükselen maliyetine dikkat çekmek için, üniversite kampüslerinde uzun süredir tercih edilen bira markası Natural Light’in sanat eseri, bilinen en pahalı sanat eseri olan Leonarda da Vinci'nin Salvator Mundi (450.3 milyon olan) tablosunu dahi geçmiş oldu.

davnci.jpg

İçecek firması, Amerika’da dört yıllık üniversite eğitiminin ortalama maliyeti olarak belirlediği 180 bin dolar çarpı sergilenen 2 bin 600 diploma için, 470 milyon dolarlık değeri elde ederek, bu çalışmanın şimdiye kadar yapılmış en pahalı sanat eseri olduğunu iddia etti. Marka, ortaya çıkan sanat eserini “Tasarım, öğrencilerin hem borç krizi ölçeğini göstermeyi, hem de kolej borcunun yükü altında olanlar için yarattığı kaotik etkiye dikkat çekmeyi amaçlıyor” şeklinde tanımlıyor. ABD'de öğrenci kredisi borcu 1,7 trilyon dolar olarak 2021’de rekor seviyeye ulaşmış durumda.