6 yıllık soruya yanıt geldi: Behzat Ç. FETÖ yüzünden mi yayından kaldırıldı?

6 yıllık soruya yanıt geldi: Behzat Ç. FETÖ yüzünden mi yayından kaldırıldı?

6 yıl aradan sonra internet platformunda yayına geri dönen efsane dizi Behzat Ç.'nin senaristi Ercan Mehmet Erdem 'Dizi FETÖ'den dolayı mı yayından kaldırıldı?' sorusuna yanıt verdi.

19 Eylül 2010'da ilk bölümü yayınlanan efsane dizi Behzat Ç. kısa sürede büyük bir hayran kitlesine ulaşmış, dizide siyasi ve güncel konulara yer verilmesi yayınlandığı dönemde ses getirmişti. Üç sezon boyunca yayında kalmış ve efsane haline gelmiş olan dizi 17 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanan 96. bölümüyle ani bir kararda final yapmıştı. 

Dizinin yayından kaldırıldığı dönemde senarist Emrah Serbes sosyal medya hesabından dizinin bir sahnesini paylaşarak "Behzat Ç. neden bitirildi" ifadelerini kullanmıştı. Serbes'in paylaştığı sahnede Behzat Ç. isim vermeden emniyet içerisindeki FETÖ'cü yapılanmayı açığa çıkarıyordu. 

Dizide Behzat Ç., müdürün emniyet içindeki kritik noktalara polisleri görevlendirdiği, bilgi sızdırdığını anlatıyordu. Dizinin yayından kaldırılmasına karşı vatandaşlar Ankara'da dev ekranlar kurarak günlerce diziyi sokakta topluca izleme eylemi yapmışlardı. 

6 yıl aradan sonra dijital yayın platformu Blu TV'de ekranlara dönen dizinin yeni sezonunda 15 Temmuz ve KHK'lılara yer verildi. 

Erdal Beşikçioğlu ve senaristi Ercan Mehmet Erdem, diziyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. ''Dizi FETÖ'den dolayı mı yayından kalktı?'' sorusuna dizinin senaristi Ercan Mehmet Erdem şu yanıtı verdi: 

''Bunu tam şundan dolayı kalktı diyemem. Çünkü sadece biz FETÖ'yü işlemedik. Biz birçok meseleyi işledik. Onlardan bir tanesi de buydu. O zaman biz bunu çok net görüyorduk. İleri görüşlüymüşüz denilebilir aslında ama aslında tam da değil. Çok net görünüyordu her şey. Biz sadece dile getirme cesaretini gösteriyorduk.''

İşte o sahne: