Ankaralılara 3 boyutlu grafiti sürprizi!

Ankaralılara 3 boyutlu grafiti sürprizi!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Ankara’nın simgesi haline gelen Botanik Park’ta yenileme çalışmaları yaparken park, grafiti sanatçısı Atione’nin 3 boyutlu sualtı çalışmasıyla renklendirildi.


Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in cadde ve sokaklarından sonra park ve rekreasyon alanlarının kapılarını da grafitti sanatçılarına açtı. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Botanik Park’ta yenileme çalışmalarına grafiti sanatçısı Atione’yi de dahil etti. Grafiti sanatçısı Atione, Botanik Park’ta yaptığı çalışmaları böyle anlattı:
“Bizi Ankara Büyükşehir Belediyesinden ilk fark eden Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş oldu. Kendisi yaptığımız işe bir sanat olarak baktı. Arkamızda durdu, destek oldu. Kızılay’daki çalışmamızdan sonra şimdi de Botanik Park için Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışmaya başladık. Ankara’daki sosyal ve kültürel yapıyı gözeterek sualtı konsepti düşündük, herkesin sevebileceği bir konsept hazırladık. Ankara’ya renk katmak istedik. Hava şartlarından dolayı projemiz 1,5 ay sürdü. Sprey boya malzemeleri kullandık. Üç boyutlu bir çalışma yaptık.”


“SADECE YAPISAL OLARAK DEĞİL SANATSAL ANLAMDA DA DEĞER KATMAK İSTEDİK”
Botanik Park’ta yapılan yenileme çalışmalarına ilişkin konuşan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı İç Mimarlarından Onur Saraçel, şunları söyledi:
“Botanik Parkı, Ankara’nın en eski ve en güzel parklarından biri. Yıllar geçtikçe parkımız deforme oldu ve bakımsız kaldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı olarak parkımızı baştan aşağı yenileme kararı aldık. Parka sadece yapısal olarak değil sanatsal anlamda da değer katmak istedik. Parkımızın çeşitli bölgelerine grafitti sanatçımız Atione ile birlikte bir çalışma yürüttük. Güzel bir eser ortaya çıktı, Başkentlileri bekliyoruz.”

botonik2.jpg

botonik3.jpg

botonik4.jpg