Eurovision 2024 birincisi belli oldu! Krizler, protestolar ve Sertab Erener...

Eurovision 2024 birincisi belli oldu! Krizler, protestolar ve Sertab Erener...

İsveç'in Malmö kentinde yapılan Eurovision 2024 müzik yarışmasının şampiyonu belli oldu. Özel organizasyona bu yıl protestolar damga vurdu. Sertab Erener ise yıllar sonra Eurovision sahnesinde yer aldı.

Eurovision 2024'ün şampiyonu belli oldu. İsrail'in katılımı nedeniyle yoğun protesto ve boykot eylemlerinin damga vurduğu şarkı yarışmasında birinci İsviçre'nin temsilcisi Nemo oldu.

ekran-goruntusu-2024-05-12-095600.png

"The Code" şarkısı ile ödülü alan Nemo, yaptığı konuşmada "barış" mesajı verdi.

Yarışmada Hırvatistan 547 puanla ikinci, Ukrayna 453 puanla üçüncü oldu.

ekran-goruntusu-2024-05-12-095605.png

EUROVISION 2024 ŞAMPİYONU İSVİÇRE'DEN NEMO

68. Eurovision Şarkı Yarışması'nda finale kalan 25 ülke, İsveç'te birincilik için şarkılarını seslendirdi. İsviçre, 591 puan toplayarak mutlu sona ulaşan taraf oldu.

ekran-goruntusu-2024-05-12-095536.png

İSRAİL'E PROTESTO YARIŞMAYA DAMGA VURDU

Yarışmada İsrail-Filistin protestoları da damga vurdu. Finalin yapıldığı Malmö Arena önünde toplanan Filistin destekçilerinin eylemine ise polis müdahale etti. Olaylarda 10 kişi gözaltına alındı.

ekran-goruntusu-2024-05-12-095527.png

İSRAİLLİ ŞARKICI EDEN GOLAN YUHALANDI

İsrailli şarkıcı Eden Golan, "Kasırga" adlı şarkısını seslendirdiği sırada yuhalandı.

Golan'ın şarkısını söylediği sırada ayrıca "Filistin" sloganları atıldı.

ekran-goruntusu-2024-05-12-095543.png

İsrailli şarkıcı bu hafta yarışmanın ikinci yarı final provasında sahnede şarkı söylediği sırada da yuhalanmıştı.

İsrail sunucusunun ülkesinin jüri oylarını sunmak için arenaya canlı bağlandığı sırada da protesto ıslıkları ve yuhalama sesleri yükseldi.

3npx3cl6ee-aisu8fspna.webp

BELÇİKA'NIN VRT TELEVİZYONUNDAN İSRAİL PROTESTOSU

Yerel basında yer alan haberlere göre Flamanca yayın yapan VRT, İsveç'in Malmö kentinde düzenlenen Eurovision'un finalinin başlangıcında yayını keserek İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto etti.

Kanalın yayımladığı mesajda "Bu, bir sendika eylemidir. İsrail devletinin insan hakları ihlallerini kınıyoruz. Ayrıca İsrail, basın özgürlüğünü yok ediyor. Bu nedenle yayınımıza bir süreliğine ara veriyoruz. Şimdi ateşkes." ifadeleri yer aldı.

Eylemi organize eden ACOD-VRT ve Acod Culture işçi sendikalarınca yapılan açıklamada, İsrail'in yarışmaya katılmasına izin verilmesiyle "Avrupa Yayın Birliğinin (EBU) kendi değerlerine saygı göstermekte büyük güçlük çektiğinin gözler önüne serildiği" eleştirisi yapıldı.

kcffntgf6eizehbqrkxr6q.webp

Açıklamada yarışmanın en büyük sponsorunun İsrailli bir şirket olduğuna işaret edilerek, "Bu 'apolitik yarışmanın’ İsrailli bir şirket tarafından finanse ediliyor olması, tıpkı İsrail'in katılımı gibi, EBU'nun açık bir siyasi ifadesidir." ifadeleri kullanıldı.

İsrail'in "soykırım işlediğinin" vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İsrail ciddi insan hakları ihlallerinde bulunmakta, uluslararası hukuku hiçe saymakta ve Ekim 2023'ten bu yana 13 bini çocuk olmak üzere 35 bin kişinin ölümüne neden olmaktadır."

ekran-goruntusu-2024-05-12-095516.png

SERTAB ERENER YILLAR SONRA EUROVISION SAHNESİNE ÇIKTI

2003 yılında Everyway That I Can şarkısıyla Türkiye’yi Eurovision’da birinciliğe taşıyan Sertab Erener, 21 yılın ardından yeniden Eurovision sahnesine çıktı.

Dünyanın en önemli müzik organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Eurovision 2024 bu yıl İsveç'in Malmö kentinde düzenleniyor. Eurovision eski yıldızlarının yarı finallerde performans sergilediği etkinlikte 21 yılın ardından Sertap Erener de sahne aldı.