Haluk Tolga İlhan, Yeni Albümü Tütiye'yi Dinleyicileri ile Buluşturdu

Haluk Tolga İlhan, Yeni Albümü Tütiye'yi Dinleyicileri ile Buluşturdu

En son 2017 senesinde Dara Duran albümünü yayınlayan Haluk Tolga İlhan üç yıllık bir aradan sonra Tütiye ismini verdiği yeni albümünü 2020'nin son günlerinde dinleyenlerin beğenisine sundu.

Yıl boyunca paylaştığı kendi bestelerinden oluşan teklilerin yanı sıra 11 eserin yer aldığı albümde, sanatçı her zaman olduğu gibi bu kez de geleneğini bozmadı ve  Mahzuni Şerif, Pir Sultan Abdal, Yunus Emre ve Serdari gibi ozanların eserlerini seslendirdi. Çoğunlukla sınıfsal karakteri olan eserlerden oluşan repertuarda Nesini Söyleyim Canım Efendim, Mevla Gül Diyerek İki Göz Vermiş, Turnalar Semahı, Dinle Sana Bir Nasihat Edeyim, Açılın Kapılar Şaha Gidelim  dikkat çeken çalışmalardan bazıları.

whatsapp-image-2021-01-04-at-10-55-05-1.jpeg

Sanatçı, özellikle Erzurum, Palandöken civarında yetişen, eşsiz bir kokuya sahip endemik türlerden biri olan Tütiye isimli çiçekten esinlendi. İlhan, türkülerin de Tütiye gibi eşsiz, nesilden nesile efsanelere, hikayelere konu olan derin, yerel fakat aynı zamanda evrensel değere sahip olduğunu ifade ederek albümün sunumunu gerçekleştirdi. Albüm kapağında ve videolarda yer alan Tütiye çizimi akademisyen ve ressam Doç. Dr. Tarık Aral tarafından 45*60 yağlıboya tabloya resmedildi.

whatsapp-image-2021-01-04-at-10-55-06.jpeg​​​​​​​

 

Sanatçının diğer çalışmalardan farklı olarak,  çeşitli opera sanatçılarının ses verdiği koral çalışmaların yer aldığı albüm kayıtları Ada ve Kalan Stüdyolarında İhsan Apça, Özkan Mete ve Engin Aslan'ın yönetiminde tamamlandı ve tüm dijital platformlarda yerini aldı.

 

Albümde Yer Alan Eserler

Turnalar Semahı

Mevla Gül Diyerek iki Göz Vermiş

Girdim Yarin Bahçesine

Köprüden Geçti Gelin

Nesini Söyleyim Canım Efendim

Dinle Sana Bir Nasihat Edeyim

Ali Paşa Ağıdı

Açılın Kapılar Şaha Gidelim

Gesi Bağları

Evvel Benim Ahir Benim

Kağızmana Ismarladım Nar Gele