Haydi festivale: Kaz Dağları direnişi barışın ezgileriyle renkleniyor

Haydi festivale: Kaz Dağları direnişi barışın ezgileriyle renkleniyor

Kaz Dağları'nda yapılan talana karşı düzenlenen 'Yaşam için barış' festivali 31 Ağustos'da başlayacak.

YURT ÖZEL

Kaz Dağları'nda yapılan talana karşı, 'Yaşam için barış' festivali 31 Ağustos'da başlayacak. Etkinliği düzenleyen müzisyenler tarafından 'Yaşam için barış!' başlığıyla yapılan açıklamada "Türkiye’nin oksijen kaynağı Kaz Dağları yıllardır paranın tehdidi altındaydı. Geçtiğimiz aylarda para bu doğal güzelliğe ilk baltayı vurdu. Kaz Dağları’ndaki altına göz dikmişlerdi. Halbuki bilmiyorlardı doğanın en değerli hazine olduğunu. Yaklaşık 200 bin ağacı kestiler gözlerini kırpmadan. Bu kayıp, kesilen ağaç sayısının iki katı fidan dikilse bile yüzyıllarca giderilemeyecek. Cennetimize, ekosistemimize yapılan bu saldırıyı durdurmak, yaramızı sarmak için ilk günden itibaren İDA’da mücadele eden, nöbet tutanlarız. Ve biliyoruz çokuz, yangını söndürmek için ateşe koşan milyonlarca karıncayız" ifadelerine yer verildi.

YAŞAM İÇİN BARIŞ
"Maden talanının yapıldığı Kaz Dağları, Türkiye’nin 122 önemli bitki alanından biri. 23’ü yalnız bu bölgeye ait ve en az 68’i ülke çapında nadir yaklaşık 800 bitki taksonuna evsahipliği yapıyor. bu özellikleriyle bölge, yalnız Türkiye’nin değil tüm Avrupa kıtasının en önemli bitki alanları arasında yer alıyor. Çanakkale merkeze 30 km mesafede olan Kirazlı maden alanı aynı zamanda 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında bulunuyor. Yüzde 98,7’si orman olan Kirazlı’da 18 memeli, 41 kuş, 10 sürüngen ve 117 böcek türü yaşıyor. 283 bitki türüne ev sahipliği yapan proje alanındaki türlerin 7’si endemik..." denilen açıklamada, Kaz Dağları'na yönelik saldırının yarattığı tahribatın boyutlarına değinilirken, "Sadece insana değil, o dağlarda yaşayan tüm canlılara savaş açtılar. Biz de 31 Ağustos Cumartesi günü yaşamla, doğayla, dünyayla savaşa girenlere karşı bir kez daha yan yana gelelim istedik; dilimizde barışın, doğanın, güzelliğin şarkılarıyla" denilerek, bu konuda vicdani duyarlılığa sahip bütün yurttaşlara düzenlenecek festivale katılma çağrısında bulunuldu. 

Açıklamada şunlar dile getirildi: 

Bugüne dek “Kaz Dağları hepimizin!” dedik, “Her Yer Kaz Dağları!” dedik ve şimdi de Yaşam için Barış Mini Festivali için herkesi buraya, Kirazlı-Balaban Su ve Vicdan Nöbet Alanı’na davet ediyoruz. 

Cumartesi günü 17:00’de başlayacak mini festivalimizde, Bandista, Yolda, Praksis, Ne Münasebet, King Seroman & Naranjaman müziklerini paylaşmak ve bizler, Su ve Vicdan Nöbetçileri kucaklaşmak için sizi bekliyoruz. 

Etkinliğimiz tümüyle ücretsiz ve imece usulü hayata geçiriliyor. Buraya gelmek çok kolay. Çan-Çanakkale yolunun tam ortasında burası.