İlkay Akkaya'ya bir konser yasağı daha!

İlkay Akkaya'ya bir konser yasağı daha!

Ceyhan Kaymakamlığı'nın ardından Mardin Valiliği de İlkay Akkaya’nın kentte vereceği konseri iptal etti.

İlkay Akkaya’nın 24 Eylül 2022 tarihinde Mardin Kamor Millet Bahçesi Amfi Tiyatro’da vereceği konser, “sanatçı ekibinde yer alan bazı şahısların PKK/KCK terör örgütü elebaşını övücü mahiyette faaliyetler gösterdiği” gerekçesiyle Mardin Valiliği tarafından iptal edildi. 

İlkay Akkaya, Mardin konserinin iptal edildiğini bugün sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla duyurdu. Akkaya’nın paylaşımı şöyle:

"BU BENİM YOLUM VE ASLA VAZGEÇMEYECEĞİM"

“Yasaklamalara biri daha eklendi ve belli ki çoğalacak. 34 yıl boyunca yüzlerce kez yaşadım bunu. Bulunduğum her sahnede yalnızca eşitliğin, adaletin, sevginin ve özgürlüğün şarkılarını söyledim. Bu duyguyu mümkün olan en geniş alana taşımaya çalıştım. Bundan sonra da böyle olacak. Bu benim yolum ve asla vazgeçmeyeceğim.”

1.png

Kentte düzenlenecek İlkay Akkaya konserinin uygun görülmediğini bildiren ve Mardin Valisi Yardımcısı Abdullah Demirdağ’ın imzasını taşıyan yazıda ise şunlar kaydedildi:

"PKK/KCK TERÖR ÖRGÜTÜ ELEBAŞINI ÖVÜCÜ FAALİYETLER"

“Sanatçı ekibinde yer alan bazı şahısların PKK/KCK terör örgütü elebaşını övücü mahiyette faaliyetler gösterdiği, ulusal basın yayın organlarında yapılan araştırmalar neticesinde tespit edildiğinden, bahse konu konser etkinliğinin yapılması Valiliğimizce uygun görülmemiştir.”

CEYHAN KAYMAKAMLIĞI DA İPTAL ETMİŞTİ

Ceyhan Kaymakamlığı da İlkay Akkaya’nın ilçede 30 Ağustos Salı günü vereceği konseri iptal etmişti. Ceyhan Kaymakamlığı’ndan konseri düzenleyen Ceyhan Belediye Başkanlığı’na 29 Ağustos’ta gönderilen yazıda, “Zafer Bayramı dolayısıyla 30 Ağustos Salı günü saat 19:30’da Kaymakamlık önü Cumhuriyet Meydanı’nda İlkay Akkaya konseri düzenleneceği belirtilerek gerekli izinlerin verilmesi istenmiştir. Konser etkinliğinin düzenlenmesi, genel güvenlik, kamu düzeni, emniyet ve asayiş yönünden uygun görülmemiştir” denilmişti.