'İstanbul Kültür Sanat Platformu' kuruluyor

'İstanbul Kültür Sanat Platformu' kuruluyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul’un kültür sanat paydaşlarının katılımı ile yeni kurulacak İstanbul Kültür Sanat Platformu’nun içeriğinin belirlendiği bir çalıştay düzenledi.

İstanbul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesinde kültür sanat faaliyetlerine odaklanacak ve paydaşlar arasında koordinasyonu sağlayacak önemli bir platforma kavuşuyor. İBB Kültür Daire Başkanlığı, İstanbul Kültür ve Sanat Platformu’nu oluşturmak üzere 5 Şubat Çarşamba günü Haliç Kongre Merkezi’nde bir oluşum çalıştayı düzenledi. Saat 10.00’da başlayan çalıştay 17.00’ye kadar devam etti. Çalıştayın sonunda kurulacak platformun İstanbul’un çok kültürlülüğüne uygun, kapsayıcı, tüm sanat disiplinlerini içeren, sürdürülebilir bir yapı olması kararı çıktı.

Çalıştaya; İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi (PSM) Akbank Sanat, Pera Müzesi, Contemporary Istanbul, Arter, Biletix, İstanbul Modern, Galata Perform, Salt Online UNIQ, Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM), Pozitif gibi önde gelen sanat kurumlarından yöneticiler, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK), Türkiye Yayıncılar Birliği, AICA Sanat Eleştirmenleri Derneği gibi etkin sivil toplum kurumları Rutkay Aziz, Ahmet Mümtaz Taylan, Demet Evgar, Harun Tekin, Yekta Kopan, Devrim Erbil, Süleyman Saim Tekcan, Feryal Öney gibi alanında değerli birçok sanatçı, koleksiyonerler, akademisyenler İBB Kültür Sanat Komisyonu meclis üyeleri ve ilçe belediyelerinden oluşan 100’e yakın kişi/kurum katıldı.

İstanbul Kültür ve Sanat Platformu Oluşum Çalıştayı İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı’nın açılış konuşmasıyla başladı.

HEDEFİMİZ İSTANBUL’UN HER KÖŞESİNE ULAŞMAK

İstanbul'un huzurlu, güvenli, aydınlık, kültür sanatla yoğrulmuş bir gelecek beklentisinin ancak yeni nesil belediyecilik anlayışı ile mümkün olduğunu söyleyen Hülya Muratlı “İstanbul'un kendi sesini kamu yönetimine duyurabilmesini ve birlikte üretimini önemsiyoruz” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Yola İstanbul Senin diyerek çıktık. İstanbul dinamik ve üretken bir şehir olduğu için, kentimizi en iyi şekilde yönetmek için katılımcı, demokratik ve tam bir işbirliği ile hareket etmek istiyoruz. Kimlikli, çağdaş, tutarlı bir kültür sanat politikası izlemek en temel hedefimiz.”

Muratlı, İstanbul’da İBB yeni yönetiminin göreve geldiği tarihten bu yana yapılan işlere kısa bir özet ile değinirken, yeni uygulamalardan da bahsetti.