Metalciler ve Rapçiler birbirine girdi

Metalciler ve Rapçiler birbirine girdi

Metal ve Rap karşı karşıya geldi. Ozzy Osbourne'dan Kanye West'e ateş püskürdü.

Metal müziğin efsane ismi Ozzy Osbourne, şarkısını izinsiz kullanan Amerikalı Rapçi Kanye West'e çok sert tepki gösterdi.

KANYE WEST, OSBOURNE'UN ŞARKISINI ÇALDI

X platformu üzerinden yaptığı paylaşımda Osbourne, Kanye West'in yeni albümünde Black Sabbath'ın War Pigs şarkısının 1983 konser kaydını kullanmak için izin istediğini belirtti. Bu talebi reddettiğini belirten Osbourne, şarkının bu hafta yapılan dinleme partisinde yine de kullanıldığını ifade etti. 

"BU ADAMLA HİÇBİR ŞEKİLDE BAĞLANTIM OLSUN İSTEMİYORUM"

Osbourne, "West bir Yahudi düşmanı olduğu ve birçok kişinin canını yaktığı için bu talebi reddettiğini" belirtirken, "Bu adamla hiçbir şekilde bağlantım olsun istemiyorum" ifadelerini kullandı. 

West, 2022 yılında sosyal medyada Sean Diddy Combs'un "Yahudiler tarafından kontrol edildiğini" öne sürdü ve bir diğer paylaşımında Davut'un Yıldızı'nın içine konulmuş bir gamalı haç fotoğrafı kullandı. Paylaşımlar büyük tepki çektikten sonra 2023 sonunda West, özür dilemişti.

ekran-goruntusu-2024-02-11-211432.png

OZZY OSBOURNE KİMDİR?

 

Heavy Metal’in büyük isimlerinden Ozzy Osbourne 3 Aralık 1948’de İngiltere’nin Birmingham kentinde dünyaya geldi. Gerçek adı John Osbourne olan “Ozzy”, 1979’da Black Sabbath’tan ayrıldı. Davulda Uriah Heep’ten Lee Kerslake, basta Bob Daisley, gitarda Quiet Riot’tan Randy Rhodes, Ranbow’dan basçı Bob Daisley ve Uriah Heep’ten davulcu Lee Kerslake ile birlikte Blizzard of Ozz’u kurdu. İlk albümüyle oldukça büyük bir başarı elde eden Ozzy, sahne performansı ile de oldukça büyük ilgi görüyordu. Alice Cooper benzeri bir çizgide ilerliyor, gizemli ve ürkütücü sahnesiyle izleyicileri avcunun içine alıyordu.

1981 yılında Kerslake ile Daisley ayrıldı, davula Tommy Aldridge, basa da Rudy Sarzo geçti. Bu kadro ile Aleister Crowley’nin otobiyografisi üzerine kurulu olan ikinci albüm “Diary of a Madman” piyasaya çıktı. Ancak 1982 yılındaki turne devam ederken 25 yaşındaki gitarcısı Randy Rhodes bir uçak kazasında öldü ve Ozzy Osbourne psikolojik açıdan büyük bir yıkım geçirdi. Onun yerine geçen Bernie Torme ile turne tamamlandı. Turne sonrası gruba gitarda Night Ranger elemanı Brad Gillis katıldı.

1982 sonunda grubu yenilemeye karar veren Ozzy Osbourne, gitara Rough Cutt’in eski elemanı Jake E. Lee’yi, klavyeye Don Airey’yi, 1983 ortalarında da Aldridge’in yerine Carmine Appice’i alarak yola devam etti. Bu kadro ile yaptığı “Bark at the Moon”, büyük bir başarı elde etti. 1984 yılında Appice ayrıldı ve Aldridge gruba geri döndü. Fakat giderek artan bir başarı elde eden Ozzy Osbourne, alkol sorunu yaşamaya başladı. 1985 yılında Airey ve Aldridge gruptan ayrıldı. Daisley ise sadece stüdyo kayıtlarına eşlik etmek üzere anlaştı. Bunun üzerine Osbourne, grubu başta Phil Soussan, davulda Randy Castillo ile takviye etti ve 1986 yılında “The Ultimate Sin” albümünü yayınladı.

Jake E. Lee 1987’de gruptan ayrıldı ve yerine genç bir müzisyen olan Zakk Wylde geçti. 1988’de “No Rest for the Wicked” albümünü yaptıktan sonra 1989-1990 yıllarını turnede geçirdi. 1991 yılında “No More Tears” albümünü çıkarttı. 1994 yılında Grammy ödülünü kazanan Ozzy Osbourne, 1995 sonunda “Ozzmosis” isimli son stüdyo albümünü yaptı, ardından gelen beş yılı konserlerle, konser albümleri ve toplama çalışmalarla geçirdi. Öte yandan Amerika’da şarkı sözlerinden dolayı mahkemeye verildi, ancak sonunda aklandı. Sansür kurullarının daimi hedefi olarak bu tip sorunları sürekli yaşadı, Tommy Aldridge, Randy Rhoads, Brad Gillis, Rudy Sarzo, Carmine Appice gibi rock dünyasının en büyük müzisyenleri ile çalıştı.

Özelliklerini ortaya çıkardığı gitarcılarından hemen hemen hepsi iyi örnekler sergileyen elemanlardı ve hepsi isim yapmayı başardı, ancak Ozzy Osbourne’dan ayrıldıktan sonra aynı başarı çizgisini yakalayamadılar. Ozzy Osbourne gerek şarkı sözleri, gerek müzikal yapısı, gerekse sahne dekor ve gösterileriyle rock’ın gelişiminde çok etkin bir rol oynadı ve klasikleşen albümlere imza attı.

Ozzy Osbourne, aile hayatını MTV’de yayınlanan ve izlenme rekorları kıran “The Osbournes” adlı sitcomda dünya ile paylaşıyor. Birinci sezonunu çok büyük başarıyla tamamlayan dizi için, 5 sezonluk ve 60 milyon dolarlık bir anlaşmaya yeni imza atıldı. Bütün aile deli. Evde küfürsüz laf edilmiyor. Ozzy peltek konuşması, titrek elleri ve zombi gibi yürüyüşü ile tatlı bir amcaya dönüşmüş durumda.

ekran-goruntusu-2024-02-11-211418.png

KANYE WEST KİMDİR?

Kanye West, tam adıyla  Kanye Omari West,  8 Haziran 1977 tarihinde  Atlanta, Georgia'da dünyaya geldi.  Üniversite eğitimini Chicago Üniversitesi'nde grafik tasarım alanında aldı.

Kanye West, müzik kariyerine prodüktör olarak başlamış ve daha sonra solo rap kariyerine yönelmiştir.  Kanye West, ilk olarak 2004 yılında çıkardığı "The College Dropout" adlı stüdyo albümü ile büyük bir çıkış yapmıştır. Ardından "Late Registration," "Graduation," "808s & Heartbreak," "My Beautiful Dark Twisted Fantasy," "Yeezus," "The Life of Pablo," "Ye," "Jesus Is King" ve "Donda" gibi birçok önemli albümü piyasaya sürmüştür.

Kanye West, müzik kariyeri boyunca tarzını sürekli olarak değiştirerek ve dönüştürerek ilerledi. "My Beautiful Dark Twisted Fantasy" (2010) albümü, eleştirmenlerden büyük övgü topladı ve bir dönüm noktası olarak kabul edildi.

Kanye West, müzik kariyerinin yanı sıra moda dünyasında da etkili oldu. 2009 yılında "Yeezy" adlı spor ayakkabı serisini Nike ile başlatarak moda endüstrisine adım attı. Daha sonra Adidas ile işbirliği yaparak "Yeezy" markasını daha da büyüttü. Tasarladığı spor ayakkabılar ve giyim koleksiyonları, büyük talep gören ve sıkça konuşulan ürünler haline geldi.