Nâzım'ın dostu da gitti

Nâzım'ın dostu da gitti

SSCB devrinden bugüne, sanat hayatının yarım asırdan fazla bir döneminde yer alan tiyatro ve sinema yönetmeni Mark Zaharov hayatını kaybetti.

SSCB devrinden bugüne, sanat hayatının yarım asırdan fazla bir döneminde yer alan tiyatro ve sinema yönetmeni Mark Zaharov hayatını kaybetti. Zaharov'un uzun süredir tedavi gördüğü hastalığına yenilerek 86 yaşında vefat ettiği açıklandı. 1973'ten bu yana ülkenin en saygın tiyatrolarından Lenkom Moskova'nın genel müdürü ve yönetmeni olarak görev yapan Zaharov, bu uzun dönemde tiyatroyu Rusya kültür hayatının en önemli temel taşlarından biri haline getirmeye çalışmıştı.

Türkrus'un haberine göre; arkadaşları, Zaharov'un ardından, "Mohikanların sonuncusu gitti..." yorumunu yaptılar.

NÂZIM’IN DOSTUYDU
Zaharov, şair Nâzım Hikmet'in de dostuydu. Zaharov, Nazım Hikmet'in kendisine 1962 yılında ilk tiyatrosunun sahnelenmesi için destek verdiğini anlatmıştı. Rus basınına konuşan Zaharov, yönetmenlik yapmak için 1960’lı yılların başlarında Moskova Devlet Üniversitesi’ne bağlı Öğrenci Tiyatrosu’nda çalışmaya başladığını söyleyip şu anısını nakletmişti:

"Ben Öğrenci Tiyatrosu’nda Drakon (Ejderha) adlı eseri sahnelemek istedim. Bu eser Moskova’da belirli yankılara yol açmıştı. Dolayısıyla bu eseri sahnelemek kolay değildi. Güçlükle kabul edildi. Bu konuda bana destek verenler, Afanasiy Salınski, Nazım Hikmet, Valentin Pluçek, Oleg Efremov idi. Onlar bana destek vererek Moskova Devlet Üniversitesi Komünist Partisi okul teşkilatının komite temsilcilerini ikna etmeyi başardı."

Mark Zaharov sinema yönetmeni olarak da “On İki Sandalye”, “Munchhausen” gibi filmleri miras bıraktı.

Zaharov'un cenazesinin Moskova'da devlet töreni yapılarak Novodeviçe Mezarlığı'na defnedilmesi bekleniyor.