Oyuncu Erol Demiröz, hayatını kaybetti

Oyuncu Erol Demiröz, hayatını kaybetti

Usta oyuncu Erol Demiröz, 81 yaşında hayatını kaybetti. AST, “Erol abizimi kaybettik” diye Demöröz’ün vefatını duyururken, sanatçı Mahsun Kırmızıül, “Ahhh Erol baba ah. Duruşun, fikirlerin, asaletin, insanlığın bize çok şey kattı. Seni unutmayacağız” dedi

Usta oyuncu Erol Demiröz, 81 yaşında hayatını kaybetti. Ankara Sanat Tiyatrosu, “Erol abizimi kaybettik” diye Demöröz’ün vefatını duyururken, sanatçı Mahsun Kırmızıül, “Ahhh Erol baba ah. Duruşun, fikirlerin, asaletin, insanlığın bize çok şey kattı. Seni unutmayacağız” dedi.

Halkevleri’nde 1961 yılında tiyatro çalışmalarına başlayan ve 1968 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) ile yolu kesişen usta oyunca Erol Demiröz hayatını kaybetti. AST, Demiröz’ün ölümünü “Erol abizimi kaybettik” diye duyurdu. Beraber aynı filmlerde rol alan sanatçı Mahsun Kırmızıgül de Demiröz’ün ölümünde duyduğu üzüntüyü şu paylaşımıyla dile getirdi:

“Tiyatro ve sinema dünyasının ustası Erol Demiröz vefat etti. Benim için çok değerli olan bir abiyi, babayı, ustayı, hemşehirlimi kaybettik. Ahhh Erol baba ah. Duruşun, fikirlerin, asaletin, insanlığın bize çok şey kattı. Bendeki yerin çok başkaydı. Seni unutmayacağız.”

Kırmızıgül, senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı "Beyaz Melek" ile "Güneşi Gördüm" filmlerinin kadrosunda Demiröz ile kamera karşısına geçmişti.

erol-demiroz2.jpg

EROL DEMİRÖZ KİMDİR?

Tiyatro ve sinema oyuncusu Erol Demiröz 1940 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1952 yılında ilkokul , 1958 yılında ortaokul ve liseyi Ziya Gökalp okullarında okuyarak bitirdi. Yüksek öğrenimini Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nde (Gazi Üniversitesi İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi) tamamladı. Askerliğini kısa süreli olarak İzmir Gazi Emir’de yaptı. Erol Demiröz, 1961 senesinde Halkevleri Genel Merkezi'nde tiyatro çalışmalarına başladı.

1968'de Ankara Sanat Tiyatrosu'nda (AST) oyuncu ve yönetmen kadrosunda yer alan Demiröz, yüzlerce oyunda rol aldı, onlarca oyunu sahneye koydu. Demiröz, Yılmaz Güney'in “Sürü” filmi başta olmak üzere on beş kadar sinema filminde rol aldı. Türkiye'de ilk televizyon çocuk dizisi olan “Harun” başta olmak üzere, birçok senaryoya da imza attı. “Babalar ve Oğullar” adlı televizyon dizisinde rol aldı. Mahsun Kırmızıgül'ün senaryolarını yazıp yönettiği "Beyaz Melek" ile "Güneşi Gördüm" adlı filmlerde de önemli roller üstlendi. Erol Demiröz, 1977 yılında, “Ulvi Uraz En İyi Yönetmen Ödülü”nü aldı.