Ünlü yazar isyan etti: Kitaplar sapkın değildir

Ünlü yazar isyan etti: Kitaplar sapkın değildir

İstanbul Kartal’da öğrencilerine ‘Kumral Ada Mavi Tuna’ isimli kitabını öneren öğretmen hakkında soruşturma açılmasına yazar Buket Uzuner tepki gösterdi. Kitaplar sapkın değildir diyen Uzuner, romanın meselesinin ‘cinsel sapkınlık’ değil, kardeşi kardeşe düşman eden siyasi atmosferlerin yarattığı ‘iç savaş’ olduğunu belirtti.

Yazar Buket Uzuner, ‘Kumral Ada Mavi Tuna’ kitabını öğrencilerine tavsiye eden bir lise öğretmeni hakkında ‘cinsel sapkınlık’ gerekçesiyle soruşturma açılmasına tepki gösterdi. Uzuner yazılı bir açıklama yaparak tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “1997 yılında yayımlanan ‘Kumral Ada Mavi Tuna’ adlı romanımı öğrencilerine öneren bir öğretmene ‘…içinde cinsel sapkınlık ifadeleri yer aldığı ve kızlı- erkekli sınıfın zihin ve düşüncelerini sağlıksız etkileyecek’ olması nedeniyle soruşturma açıldığını bugün öğrenmiş bulunmaktayım. 
TUNA VE ARAS ADI YÜZLERCE ÇOCUĞA VERİLDİ
Neredeyse 20 yıldır yayınlandığı yabancı diller de dahil (yasal baskısı) 500 binden fazla okunan, okullarda, derslerde işlenen ve kurgu kahramanları Ada, Tuna ve Aras’ın adını yüzlerce çocuğa verecek kadar okurlarınca sevilen bu romanın meselesi ‘cinsel sapkınlık’ değil, kardeşi kardeşe düşman eden siyasi atmosferlerin yarattığı ‘iç savaş’tır. Biz yazarlar romanlarımızı açıklamayı sevmeyiz ama ‘AŞK’ın da bir iç savaş olduğu’ tezi üzerine kurulu romanımın hiç anlaşılmamış olması kadar, ‘cinsel sapkınlık’ iddiasıyla bir öğretmenin canının yakılması insanı gerçekten üzüyor! Çünkü onlarca küçük evladımızın ‘cinsel sapıklarca’ taciz edildiği ve çocuk gelinlerin yaşlı adamlarla zorla evlendirildiği ülkemizde asıl mücadele edilmesi gereken bunların üzerini örten, bunları koruyan, kollayan sapkın zihniyettir. Yoksa kitaplar suç işlemez, kitaplar sapkın değildir!”
‘KIZLI-ERKEKLİ SINIFIN DÜŞÜNCELERİNİ SAĞLIKSIZ ETKİLER’
İstanbul Kartal’da öğrencilerine Buket Uzuner’in ‘Kumral Ada Mavi Tuna’ isimli kitabı öneren öğretmen hakkında soruşturma açıldığı ortaya çıkmıştı. Birgün gazetesinden Serbay Mansuroğlu’nun haberine göre geçen eğitim öğretim dönemi içinde öğrencilerine kitabı öneren öğretmene açılan soruşturmanın gerekçesi ise kitapta ‘cinsel yönden sapkın ifadelerin yer alması’ olarak gösterildi. Kartal İlçe Milli Müdürlüğü öğretmenden konuyla ilgili savunma yapmasını istedi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmenden istenen savunma talebinin yazısında şu ifadeler yer aldı: “2015-2016 eğitim öğretim yılında Buket Uzuner isimli yazara ait ‘Kumral Ada Mavi Tuna’ isimli romanı öğrencilere sayfalarında cinsel yönden sapkınlık ifadelerinin yer aldığı kızlı-erkekli sınıfın zihin ve düşüncelerine sağlıksız etkileyeceği iddialarına sebebiyet verecek romanı tavsiye ederek yaşadığımız ortam, aldığımız aile kültürü, toplumumuzun kimliği, kimliği tam oturmamış öğrencilere okumaları için tavsiye edilen kitapları daha titiz ve dikkatli seçmeniz gerekirken bu konuda dikkatli olmadığınız tespit edilmiştir.”
YILIN KİTABI SEÇİLMİŞTİ
Buket Uzuner’in 1997 yılında yazdığı ‘Kumral Ada Mavi Tuna’ romanı, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Yılın Kitabı Ödülü’ne layık görülmüştü. Roman, Kuzguncuk’ta oturan Tuna ve Aras adlı iki kardeşin çocukluk yıllarında karşı eve taşınan ünlü oyuncular Süreyya Mercan ve Pervin Gökay’ın kızları Ada’ya âşık olmalarını anlatıyor.