Avrupa Türkiye'yi tehdit etti, Çölaşan böyle tepki gösterdi

Avrupa Türkiye'yi tehdit etti, Çölaşan böyle tepki gösterdi

Akdeniz'e kıyısı olan 7 ülkenin Korsika adasında devlet başkanları ve başbakanlar düzeyinde toplanmasının ardından skandal bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Türkiye'nin Yunanistan'ın egemenliğini ihlal ettiği söylendi.

Akdeniz'e kıyısı olan 7 ülkenin Korsika adasında devlet başkanları ve başbakanlar düzeyinde toplanmasının ardından skandal bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Türkiye'nin Yunanistan'ın egemenliğini ihlal ettiği söylendi. Açıklamanın devamında ise Türkiy'nin sondaj faaliyetlerini sonlandırmadığı takdirde kısıtlayıcı önlemler alınacağı ifade edildi. 

Konuyu Sözcü'deki köşesine taşıyan Emin Çölaşan, "Kısıtlayıcı önlemler nedir ya da ne olabilir, onu şimdiden bilemiyoruz. Bilinen tek şey bu sözler yenilir yutulur lokma değil" diye yazdı. Çölaşan yapılan açıklama ise "Yani şu işe bakan, hepsini anladık da sözünü ettiğim şu bildiriye imza atanlar arasında avuç içi kadar Malta bile var. Bu ayıp bizi yönetenlere yeter mi?" diye sordu.

Emin Çölaşan'ın Sözcü gazetesinde yer alan köşe yazısının ilgili kısmı şöyle:

"Akdeniz'e kıyısı olan yedi ülke Korsika adasında devlet başkanları ve başbakanlar düzeyinde toplandı.

Aynı zamanda hepsi AB üyesi olan ülkeler:

Fransa, Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Malta ve Kıbrıs Rum Kesimi.

Toplantının sonuç bildirgesi yedi devletin imzalarıyla açıklandı:

"Türkiye ile diyaloga geçilmesinde ilerleme sağlanmadığı ve Türkiye tek taraflı sondaj faaliyetlerini sonlandırmadığı takdirde, AB ek kısıtlayıcı önlemler listesi geliştirmeye hazırdır. Egemenliği Türkiye tarafından ihlal edilen Yunanistan ve Rum Kesimine tam destek veriyoruz ve onların yanındayız…"

★★★

Kısıtlayıcı önlemler nedir ya da ne olabilir, onu şimdiden bilemiyoruz. Bilinen tek şey bu sözler yenilir yutulur lokma değil.

Ama bu sefer iş daha da ciddi gibi görünüyor.

Siz bakmayın yandaş medyanın tantanalarına!

Diplomasi alanında neredeyse hiç yokuz!

Oysa bu gibi sorunların çözüm yolu diplomasidedir.

Ya da savaşı göze alır ve sonuçlarına katlanırsınız.

Böyle bir şey olmayacağına göre masaya oturmak en akılcı yoldur.

★★★

İktidarın işi gücü başka ülkelere sert çıkmak, ulusal çıkarlarımızı koruyoruz bahanesiyle posta koyup sonra geri adımlar
atmak…

Ve bunu sadece iç kamuoyu ve oy avcılığı açısından yapıyorlar.

Dış dünyanın bunları taktığı (ne yazık ki) yok.

Bunların bir gün olsun “Yaa arkadaşlar neredeyse bütün dünyayı karşımıza alıp yapayalnız kaldık. Biz bir yerde büyük hatalar yapıyoruz ama acaba nerede” diye düşündüğünü hiç sanmıyorum.

Yani şu işe bakan, hepsini anladık da sözünü ettiğim şu bildiriye imza atanlar arasında avuç içi kadar Malta bile var.

Bu ayıp bizi yönetenlere yeter mi? Hiç sanmıyorum!

★★★

Ulusal çıkarlarımızı elbette koruyacağız…

Ancak bunu yaparken farklı yollara başvurduğumuz, 'Gözünü çıkarırız, mahvederiz' gibi laflarla sürekli tehdit edip posta koymaya kalkıştığımız takdirde, korkarım ki işin sonu Türkiye açısından pek hayırlı olmaz!"