CHP'den RTÜK'e özgürlük çağrısı geldi

CHP'den RTÜK'e özgürlük çağrısı geldi

CHP’li RTÜK Üyesi İlhan Taşcı ekran karartma uygulamasına son verilmesini, tüm şikayetlerin gündeme alınmasını ve uzmanların denetim yapabilme özgürlüğünün olmasını istedi.

CHP’li RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, reform söylemleri tartışılırken RTÜK’e reform önerisinde bulundu. Taşcı, ekran karartma uygulamasına son verilmesini, tüm şikayetlerin gündeme alınmasını ve uzmanların baskı altında kalmadan denetimlerini yapabilmesi gerektiğini aktardı.

RTÜK’te reformun zorunluluk olduğunu söyleyen RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, 10 maddelik çağrıda RTÜK’ün siyasi etkiden arındırılmasını istedi. Öneriler şu şekilde:

-RTÜK gündemini belirleme yetkisinin başkanının inisiyatifine terk edilmesine son verilmeli.
-Uzmanların talimat ile değil, özgürce denetim raporu hazırlama koşulları sağlanmalı.
-Yayınlarla ilgili şikayetler, kimi zaman siyasi, kimi zaman belli yayıncıları koruma refleksiyle raflarda uyutulmaktadır. Her türlü şikayet Üst Kurul gündemine getirilmelidir.
-RTÜK Yasası’ndaki “Yayın Hizmeti İlkeleri” açık, net ve kişilere, siyasal bakış açılarına göre değişmeyecek kadar nesnel olmalıdır.
-Yayın ihlalinin belirli aşamalarında televizyonların ekranları karartılabilmektedir. Çağ dışı bu uygulamadan vazgeçilmelidir.
-RTÜK, AB mevzuatındaki gelişmeleri gözlemleyerek, yasasını günün koşullarına uygun hale getirmelidir.
-Kamu spotları ve öncelikli (zorunlu) yayınlar tamamen siyasi iktidarın propaganda ve reklam çalışmasına dönüşmüştür. Yayıncılar da zor durumda bırakılmaktadır.
-Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı bünyesinde kızakta tutulan yetişmiş yaklaşık 100 personel müktesebatlarına uygun olarak ilgili dairelerde ivedilikle aktif olarak görevlendirilmelidirler.