Demirören'in cemaatçi CEO'su görevi bırakmıştı... İlk kez konuştu

Demirören'in cemaatçi CEO'su görevi bırakmıştı... İlk kez konuştu

Gazeteci-yazar Murat Yetkin yaklaşık bir buçuk yıl önce getirildiği görevinden ayrıldığı açıklanan Demirören Medya Grubu CEO’su Mehmet Soysal ile görüşmesini aktardı.

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, yaklaşık bir buçuk yıl önce getirildiği görevinden ayrıldığı açıklanan Demirören Medya Grubu CEO’su Mehmet Soysal ile görüşmesini aktardı.

Yetkin’in aktarımına göre Işıkçılar tarikatına yakınlığıyla bilinen Soysal, görevi bırakmasına ilişkin “Kendi isteğimle icra kurul başkanlıklarını bıraktım. Hürriyet yazarı ve yönetim kurul üyesi olarak devam ediyorum. Hepsi bu. Son dört aydan beri isteğim böyle idi” dedi.

Soysal, CNN-Türk Genel Müdürü Bora Bayraktar, DHA Genel Müdürü Salih Zeki Sarıdanişmet, Hürriyet Dijital İçerik Direktörü Bülent Ayanoğlu ve CNN-Türk Haber Koordinatörü İrfan Sapmaz'ın hafta içinde görevden alınması hakkında da “O arkadaşları getiren bendim. Ama uyum sağlamakta zorlandılar. Görevlerini bırakmaları da benim tasarrufumdu. Bunun dışındaki telkin ve baskılar bana olmadı” açıklamasından bulundu.

Erdoğan’a yakın medyada geniş çaplı bir değişim yaşanacağına dair önemli sinyaller verildiğini dile getiren Yetkin kişisel bloğunda yayımladığı yazısında “İslamcı, muhafazakâr ve milliyetçi geçmişleri olsa da, –muhtemelen şöhret sahibi ve tazminat yükü ağır olan köşe yazarı ve programcılar hariç- “eski medyadan” kalan müttefik isimlerin tasfiye edilip yerlerine AK Parti’nin ve Erdoğan’ın baskın kişiliği ortamında yetişmiş, yeni isimlerin geçirilmesi eğilimi hayata geçirilmeye başlamış görünüyor. Yine bu çerçevede, önümüzdeki süreçte Turkuvaz grubunda, SETA’da, Pelikan projesinde yetişmiş isimlerin medyada etkili konumlara geldiğini görmek şaşırtıcı olmayacak” değerlendirmesinde bulundu.