Dilipak: Osmanlı Milletler Topluluğu kurup hilafeti getirelim

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak dünyaya barışı getirecek formülünü açıkladı: Osmanlı Milletler Topluluğu kurup hilafete bağlı bir İslâm devleti yaratmak.

21 Temmuz 2020 Salı 13:07
Dilipak: Osmanlı Milletler Topluluğu kurup hilafeti getirelim

Dilipak'ın Yeni Akit'te yayınlanan yazısı şöyle;

Bu tartışma tek başına  “Hilafet tartışması” ile bitmeyecek.

Tekrar söylüyorum, Hilafet konusu sadece Türkiye ve Türkleri ilgilendirmiyor. Bu bütün olarak İslam ümmetinin bir meselesidir. Bu konuyu sadece Türkiye ya da Erdoğan’la ilişkilendirmek basitliktir, ucuzluktur. Bu konu beyn-el müslimin bir konudur. Halife denilen zat, bir kere daha söylüyorum, Allah’ı ve İslam’ı değil, Müslümanları temsil edecektir.

Bu konu sadece Müslümanlarla sınırlı kalmayacak. Ortodoks birliği de kurulacak. Birlik olsunlar ki, birilerinin istismarından kurtulsunlar. Üniversitelerini, bankalarını da kursunlar. Doğu Roma, Bizans araştırmaları yapılsın, Aramice bilen ilim adamlarımız olsun, tarihi gerçekler ortaya çıksın, Yunanistan’dan, Amerika’dan, Rusya’dan papaz ithal etme ayıbından kurtulalım. Fatih, Ortodoksları Latin işgalinden kurtaran askeri harekatın hem komutanı, hem de siyasi lideridir. Ortodokslar Hz. Ömer’in, Fatih’in emanetidir. Süryani Patrikliğini Hz. Ömer kurdu, Ermeni Patrikliğini Fatih kurdu. Fatih Rum Ortodoks Patrikliğinin de başıdır. Osmanlı dediğimiz onun içinde bir Ortodoks dünyası var. Sadece Hilafet, ya da Ortodoks Cemaatinin daimi temsilcilik Konsülü değil, bir de Osmanlı Milletler Topluluğu olacak.

Osmanlıya Hilafet penceresinden bakarsanız, Filipinlerden Güney Afrika’ya kadar 4 kıtada bugün 110 ülkede söz sahibi olan Dünya ölçekli bir yapıdan söz ediyoruz. Sadece D8’deki 8 ülkede, 1.2 milyar insan yaşıyor. Bunların etki ettikleri Malay, Hind, Arap, Afrika ve Türki nüfus 2.2 milyar.. Bu Türkiye’nin gücüdür. Türkiye sadece jeopolitik, jeostratejik açıdan değil, jeoteolojik açıdan da dünyanın merkezindeki bir ağırlık merkezidir. Bu özelliğinizi kaybederseniz, sıradanlaşırsınız. Bu ülkede 1 asra yakın zamandır yapılan darbelerin arkasında kimler var ve darbeler ne adına yapıldı bir bakmaz mısınız!

loading...

Osmanlı Milletler Topluluğu, Osmanlı Yurdunda yaşayanların bugün sahip oldukları devletlerin halklarının tamamını kapsar. Osmanlı Devleti, Doğu Avrupa’da 1576 yılında Lehistan krallığını himaye altına alarak, nüfuzunu Beyaz Rusya, Kuzey Ukrayna, Letonya, Litvanya, Estonya topraklarına kadar genişletmiş ve Baltık Denizi’ne kadar uzanmıştır. Osmanlı Milletler Topluluğunun kapsama alanındaki ülkeler şunlar: Türkiye, Bulgaristan, Mekadonya, Yunanistan, Sırbistan, Karadağ, Bosna Herkes, Hırvatistan, Kosova, Romanya, Moldova, Polonya, Ukrayna, Macaristan, Slovakya, Voyvodina, Arnavutluk, Gürcistan, Ermenistan Azerbaycan, Kafkasya, Irak, Suriye, Ürdün, Filistin, İsrail, Lübnan, Kuveyt, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Yemen, Umman Batı İran, KKTC, Kıbrıs Rum Kesimi, Mısır, Libya, Cezayir, Tunus, Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Fas, Doğu Fas, Doğu Etopya, Nijer, Çad, Kenya, Uganda. 52 devlet. Nasıl Osmanlı nefreti varsa birilerinde, baskı yolu ile yüzyıl önce birlik olduğumuz devletlerin adının yarısını bile duraksamadan sayacak sayıda tarih fakültesi mezunu adam bile bırakmadılar.

Dahası var aslında. Kadı askerlikler (Kazasker) var. Osmanlıya vergi de vermiyorlar, Zekatlarını da göndermiyorlar. Göçer halklar ya da bedevi, geleneksel bir hayat yaşıyorlar. Ama Osmanlı ile iyi ilişkileri var. Çocuklarını Osmanlı subayları askere hazırlıyor. İhtilaflarda hakemlik yapıyor. Dış tehditlere Osmanlının komutasında karşı koyuyorlar. Hem kadılık yapıyorlar, hem askerlik. İstanbul’a gitmek isteyenlerden göze girenler İstanbul’da okuyor, sonra dönüp kadı, müftü, bölgede amir de oluyorlar. Kısa süreli Osmanlının denetimine girmiş daha onlarca ülke var. Biz işgalci değiliz. Emperyal bir güç olarak da oralarda bulunmadık. İnsanları sömürmedik ve köleleştirmedik.

Son Güncelleme: 21.07.2020 13:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mööööö 2020-07-21 14:31:39

sayin dilipak türkiye cuhuriyetini rahat birakin ne hilafeti insanlarin özgürlüklerini elinden alip kölelikmi getirme derdindesiniz cumhuriyetimiz kolay kurulmadi

Avatar
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 2020-07-21 14:42:24

hadi ordan osmanlıymış.küstah seni

Avatar
mehmet yavuz 2020-07-21 16:45:43

padişah da kim olsun abdürrahim efendi?

Avatar
NAZMİ ÖLMEZYİĞİT 2020-07-21 22:06:45

Sayın DİLİPAK bunlar aklını yitirme belirtileri olmasın. Bence bir doktora görünseniz iyi olacaktır. Sağlıklı değilsiniz. İleriye dönük hiçbir projesi olmayanlar geçmişi kurcalar dururlar. Dünya 4.0 ile uğraşırken, siz ne ile uğraşıyorsunuz. Türkiye’ nin geleceği Hilafet mi olmalı? Dünya sizin avucunuzun içinde mi? Öyleyse önce ülkeyi açlık ve sefaletten kurtarın. Bakın Bulgar Levası 2002 yılında 0.43 TL iken bu gün 4.06 TL.

Avatar
Süleyman Şah 2020-07-22 01:25:43

bence harika bir fikir...türkiye'nin gücü ve etkinliği artar...

Avatar
Doctor 2020-07-22 09:41:33

adam kafayı yemiş,sıyırmış. ortaçağı yaşıyor.

Avatar
Erdinç 2020-07-22 10:18:04

bir sus artık. ortaçağ kafası yobaz.

Avatar
temel 2020-07-22 10:52:58

padişahın kulları olalım diyorsun, yok yok biz yine Allah ın kulları olmaya devam edeceğiz, atatürk sayesi̇nde