Perinçek'in gazetesinde tartışma derinleşiyor

Perinçek'in gazetesinde tartışma derinleşiyor

Tunca Arslan, bugün yayımlanan “Foma Fomiç’in Tezahürü” başlıklı köşesinde, Seyyit Nezir’i Rus yazar Dostoyevski’nin “Stepançikovo Köyü” adlı romanıyla eleştirdi.

Sinema eleştirmeni Tunca Arslan Aydınlık’taki köşesinde, bir başka Aydınlık yazarı olan, Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği Başkanı Seyit Nezir’e cevap verdi. Aydınlık yazarları arasında Şair Küçük İskender’in hayatını kaybetmesi sonrasında tartışma yaşanmıştı. Aydınlık yazarları arasındaki tartışma farklı konular üzerinden de büyürken yazarlar birbirlerine sert ifadelerle yüklenmişti.

OdaTV'de yer alan habere göre; Tunca Arslan, bugün yayımlanan “Foma Fomiç’in Tezahürü” başlıklı köşesinde, Seyyit Nezir’i Rus yazar Dostoyevski’nin “Stepançikovo Köyü” adlı romanıyla eleştirdi.

Arslan, Aydınlık yazarı Nezir’i, Stepançikovo Köyü adlı romanda yer alan tek boyutlu, hiçbir derinliği olmayan, çöpten adam özelliklerine sahip bir karakteri, bir yarı aydın karikatürü olan Foma Fomiç’e benzetti. Arslan, Nezir’in dernek başkanlığında bulunduğu Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği için ise de “tımarhaneden beter” benzetmesinde bulundu.Arslan eleştirisinde Nezir'in bazı çalışmalarında kullandığı "Muammer Mızrap" adını kullandı. "Cemal Süreyya Kültür Sanat Derneği"ni de "Şiir Generali'nin adını taşıyan dernek" ifadesiyle işaret etti.

'HIK DEMİŞ BURNUNDAN DÜŞMÜŞ'
İşte Tunca Arslan’ın, Seyyit Nezir’i Foma Fomiç’e benzettiği ve Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği’ni Dostoyevski’nin romanında “bir tımarhaneyi andıran Stepançikovo Köyü”ne benzettiği o satırlar:

Buğdayı arpadan ayıramamasına rağmen tarla işlerinde köylülere ukalalık taslayan, çarşambayı perşembeden ayıramadığı için perşembeye de çarşamba denmesini isteyen, kendisine mutlaka 'Ekselans' diye hitap edilmesini buyuran, köy sakinlerinin hangi şarkıyı söyleyip hangi dansı etmesi gerektiğine karar vermeye kalkan Foma Fomiç, Dostoyevski sayesinde ölümsüzlük kazanmış bir karaktersizlik abidesidir kısacası. Hem herkese hakaret edip hem de oturduğu koltuktan ikide bir fırlayıp 'Hakaret ettiler bana!' diye bağırması da tipik davranışlarından biridir.

Doğrusu şu bizim mütekait şair Muammer Mızrap da bu adamın hık demiş burnundan düşmüşü. Ne ne zaman kendini övmeye başlasa, ne zaman ‘Canım ben o kitabı ta gençlik yıllarımda okumuştum, ötekiyle karıştırmam gayet normal’ dese ve ne zaman ‘Hakaret ettiler bana!’ diye koltuğundan fırlasa, tüm yarı aydınlara, biraz edebiyatçılara, çeyrek şairlere vs. tutulmuş bir ayna olarak Foma Fomiç Opişkin geliyor aklıma. General Krahotkin’in yerine bir ‘Şiir Generali’ni ve onun dul eşinin eteklerini üç beş kuruş için öpen bir sığıntıyı, bir tımarhaneyi andıran Stepançikovo Köyü yerine de Şiir Generali’nin adını taşıyan tımarhaneden beter bir derneği koyun, aynı romanı okur gibi olursunuz zaten.

NE OLMUŞTU?
Küçük İskender'in ölümünün ardından Aydınlık gazetesinde bir tartışma başlamıştı. İlk önce Aydınlık yazarı Nezir, küçük İskender ve şiirini çok sert ifadelerle eleştirmişti. Nezir’in ardından Aydınlık yazarı Onur Caymaz köşesinde Nezir’i eleştirmişti. Bunun üzerine Nezir de Caymaz’ın yazısına cevap vermişti. Nezir cevap yazısında, “40 yılın yayın dünyasında Seyyit Nezir’le edebiyat polemiğine girip de arkasını getiren tek kişi yoktur” ifadelerini kullanmıştı. Tartışma sosyal medyada da devam etmişti.

Aydınlık’In önemli isimlerinden Tunca Arslan da kişisel Twitter hesabından tartışmaya katılmıştı. Arslan Twitter adresinden yaptığı paylaşımda, “’Bazı tarihsel olaylar ve kişiler, hemen hemen iki kez yaşanır; ilkinde trajedi, ikincisinde komedi olarak.’ (Karl Marx). Seyit Nezir, sosyalist gerçekçilik tarihindeki hangi trajedinin komedisi olarak karşımıza çıktı bilmiyorum ama bugünkü yazısı Aydınlık'a hiç yakışmıyor” ifadelerine yer vermişti.