Show Tv 'den Güldür Güldür açıklaması

Show Tv 'den Güldür Güldür açıklaması

Güldür Güldür'de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin yer aldığı skecin yayımlanmamasıyla ilgili açıklama yapan Show Tv yönetimi, sansür olmadığını skecin haftaya ekranda olacağını söyledi.

Show TV, kendi bünyesinde yayınlanan Güldür Güldür programının tanıtımında yer alan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin taklidinin yapıldığı skeçle ilgili açıklama yaptı. Tanıtımda bulunan ancak yayınlanmayan skeçle ilgili sansür eleştirileri gelmişti. 

Habertürk köşe yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşesinde konuyla ilgili olarak Show TV'nin "en üst yöneticisiyle" konuştuğunu yazdı. 

'SANSÜRLEYECEK OLSAK TANITIMI KOYMAZDIK'

Altaylı, programın yayınlanmaması ve ardından çıkan tartışmalar üzerine kanal yönetimini aradığını, bir yöneticinin kendisine programın sansürlenmediğini söylediğini belirtti. Altaylı, yöneticinin kendisine, “Bir şeyi sansürleyecek olsak, neredeyse yarısını tanıtımda yayınladığımız bir skeci sansürlemezdik. En başından tanıtıma koymazdık” dediğini, programın bu hafta yayınlanacağını açıkladığını söyledi. 

Altaylı'nın yazısından bir kısım şöyle:

"Peki ne olmuştu da, böyle bir sansür uygulanmıştı. Açıkçası biraz da şahsi kaygılarla Show TV üst yönetimini aradım. Bir yetkim olduğundan değil ama yıllardır grupta çalışmanın verdiğini düşündüğüm hakla. Yanıtı duyunca şaşırdım ve sizinle de paylaşmak istedim. Kanalın en üst yöneticisi, sansür iddialarını şaşkınlıkla izliyordu. Çünkü ortada bir sansür yoktu. 'Bir şeyi sansürleyecek olsak, neredeyse yarısını tanıtımda yayınladığımız bir skeci sansürlemezdik. En başından tanıtıma koymazdık' dedi.

Sonra meseleyi anlattı.

"Bunu Güldür Güldür’ün yapımcılarından da teyit edebilirsiniz, bu program içinde siyasi skeçler olmasından da rahatsızlık duymadık. Tam aksine, siyasi hicivin unutulduğu bir ülkede bu geleneğin sürmesini istedik. Bugüne kadar da bir tekine bile dokunmadık. Bir tekini bile çıkarmadık. Sizin de tanıdıklarınız arayıp sorabilirsiniz. Bu kez de aynen öyle oldu.

Ancak tanıtımı yayınladığımız skeç bu hafta yayınlanmadı. Doğru. Ama bu sansürden değil. Tek nedeni bayram haftası olması. Bayram haftası olduğu için ratingler genel olarak düşüktü ve biz de iyi bir skeci ratinglerin ve buna bağlı olarak reklam gelirlerinin daha yüksek olacağı önümüzdeki hafta yayınlanmasını doğru bulduk. Bugüne kadar çok da ağır eleştiri içeren skeçleri yayınlamış bir kanal olarak, adı geçen bakanın bile güleceği kadar komik olan bir skeci yayınlamamak aklımızdan bile geçmedi. Eğer böyle bir şeyden çekinse idik, siyasi skeç baştan istemez, bu skecin de bu kadar uzun bir tanıtımını yayınlamazdık. Hem bu kadar geniş bir tanıtım yapıp hem de sansür uygulayacak kadar da şuursuz değiliz."