Yurt Genel Yayın Yönetmeni Ali Avcu serbest bırakıldı: Gazetecilik suç değildir!

Yurt Genel Yayın Yönetmeni Ali Avcu serbest bırakıldı: Gazetecilik suç değildir!

Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Avcu, bir toplantıya katılmak için gittiği Bolu'da gözaltına alındı. Savcılığa ifadeye götürülen Avcu, ifade vermesinin ardından serbest bırakıldı.

Yurt Haber Merkezi

Yurt'a yönelik baskılara bir yenisi daha eklendi. Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Avcu, Bolu'da gözaltına alındı. 

Avcu bir toplantıya katılmak için gittiği Bolu'da Jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınarak Bolu Dağı Karakolu'na götürüldü. 'Hakaret' suçlamasıyla aranmasının olduğu öne sürülen Avcu, götürüldüğü Cumhuriyet Savcılığı'nda ifade vermesinin ardından serbest bırakıldı. 

Serbest bırakılmasının ardından açıklama yapan Yurt Genel Yayın Yönetmeni Ali Avcu şunları söyledi:

GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR: BOYUN EĞMEYECEĞİZ!

Bir öncekinde olduğu gibi bu sefer de hukuksuz gerekçelerle gözaltına alındım. Tarafıma daha önceden tebliğ edilmiş bir durum olmamasına rağmen, ifade vermem gerektiğini Jandarma ekiplerinden öğrenmiş oldum. Bunun ne anlama geldiğini sanıyorum ben dahil bütün yurtsever, emekten yana, halkçı meslektaşlarım anlamışlardır. Bu tarz hamlelerle, gazetecilik yapmamız engellenmek istenmekte, gözdağı verilmek istenmektedir. Ancak bütün meslektaşlarıma ve okurlarımıza beyan etmek isterim ki; gerçeğin peşinde koşmaktan, gerçekleri yazmaktan bir adım bile geri atmayacağız. Halkın gazetecisi olmaktan vazgeçmeyeceğiz. Gözaltı süresince yanımda olan meslektaşlarıma, yurtsever milletvekillerine teşekkür ederim. Gazetecilik suç değildir! Boyun eğmeyeceğiz!

'SON GÖZALTI MÜSAMERESİNİ HATIRLAYALIM'
Ali Avcu'nun gözaltına alınmasına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Yurt Yazı İşleri Müdürü Serdar Yüce, "Yurt Genel Yayın Yönetmeni ağabeyim Ali Avcu yine gözaltında... Bu kez hangi bahane öne sürülerek gözaltına alındığı da bilinmiyor. Geçen aylarda yaşadığımız gözaltı müsameresini hep beraber hatırlayalım" diyerek son gözaltı girişiminde yaşananları şöyle anlattı:

Geçtiğimiz 30 Nisan'da Ali Avcu, davet edildiği emniyete kendi aracıyla gitmiş, burada zor kullanılarak gözaltına alınmıştı. Gözaltı gerekçesi çok geçmeden ortaya çıkmıştı... Gözaltına alındığı Alibeyköy Karakolu'ndan, hastaneye sağlık kontrolüne, oradan da Kartal Adliyesi'ne götürülen Avcu'ya dalga geçer gibi, iki yıldır kitapçı raflarında olan kitabından dolayı zorla gözaltına alındığı söylenmişti.

Avcu'nun "Kırk Katır mı? Yoksa Kırk Satır mı? Bir dönemin Anatomisi" isimli kitabı hakkında bir toplatma kararı yok, sadece uyduruk şikayetlerle bir gazeteci yıldırılmaya çalışılıyor.

Ancak şu bilinsin; #YurtBoyunEğmez #GazetecilikSuçDeğildir!