Arabaya biner binmez klima açarsanız ne olur?

Arabaya biner binmez klima açarsanız ne olur?

Sıcak havalarda araç sahibi olan birçok kişi arabaya biner binmez klimaya sarılıyor. Ancak bu hiç önerilmiyor.

Kavurucu yaz aylarına girmemizle birlikte sıcak havalar etkisini iyiden iyiye göstermeye başladı.

araba-klimasi-nasil-calisir-2.webp

Sıcaklar nedeniyle serinlemek için arabaya biner binmez yapılan ilk şey ise hemen klima açmak oluyor. Fakat milyonların yaptığı bu hata, insan sağlığı için son derece olumsuz sonuçları da beraberinde getiriyor.

Peki arabaya biner binmez klima açmanın sağlığımıza zararları neler?

arac-klima.jpg

ARABAYA BİNER BİNMEZ KLİMA AÇMANIN ZARARLARI

Arabaya biner binmez klimayı açmanın birtakım zararları vardır. Öncelikle, ani sıcaklık değişiklikleri vücudun adaptasyon sürecini zorlaştırır. Sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama ani geçiş, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.

istock-1288366444.jpg

Bu durum, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürük gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Ayrıca bu ani değişim kaslarda kasılma ve ağrılara neden olabilir. Ayrıca camları kapalı bir biçimde ve uzun süre güneşte kalan arabaya binip arabayı havalandırmadan klima açmayın.

uglnc8c87ey8gsfpsyrtnq.webp

Bu, kansere bile neden olabilir. Aynı zamanda arabada biriken zehirli maddeler ve zararlı gazların klimadan yayılımı, birtakım solunum problemlerini tetikleyebilir

Akciğer tahrişine ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı direncin azalmasına da etki edebilir. Ayrıca araçlardan yayılan nitrojen oksit güneş ışığı ile etkileşerek ozona dönüşür.

x-565-424-araclarda-klima-kullanimi-yakit-tuketimini-arttiriyor-mu-araclarda-klima-kullanimi-yakit-tuketimini-artirir-mi.jpg

Uzun süre ozona maruz kalma astıma sebep olabilir ve akciğerde kalıcı hasara neden olabilir. Öte yandan klimanın doğrudan yüze ya da vücuda üflemesi, cilt kuruluğuna ve gözlerde kuruluğa yol açar.