Araç sahipleri için son saatler! Elinizi çabuk tutun, ceza yemeyin

Araç sahipleri için son saatler! Elinizi çabuk tutun, ceza yemeyin

Araç sahipleri için ocak ayı MTV ödemesi adına son tarih 31 Ocak 2023 olacak. Ödemeler bankalar aracılığıyla da yapılabilecek.

2023 itibarıyla ücretlerde yüzde 61,5 zam yapılan MTV için son ödeme günü bugün. 

MTV ödeme işlemleri gib.gov.tr’de bulunan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne kredi kartı ve banka kartı ile yapılabiliyor. MTV ödememe halinde araç sahipleri aylık yüzde 1.6 oranında gecikme faizi ile karşılaşabilir, belirli bir süreyle geciktirildiği takdirde haciz uygulanabilir, araç bağlanabilir.

MTV ÖDEMESİ İÇİN SON TARİH NE ZAMAN?

Ocak ayı MTV ödemesi adına son tarih 31 Ocak 2023 olacak. Ödemeler idare ve bankalar aracılığıyla tamamlanacak.

MTV CEZASI VE GECİKME FAİZİ NE KADAR?

Gecikmenin yaşandığı her ay adına yüzde1.6 oranında gecikme faizi ile karşılaşabilirsiniz. Bununla beraber MTV ödemeleri yapılmadığı veya belirli bir süreyle geciktirildiği takdirde tarafınıza haciz uygulanabilir, aracınız bağlanabilir.

MTV ÖDEMESİ NE KADAR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) 2023 senesinde uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 61,5 olarak yeniden belirlendi.

Konuya yönelik Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 2022 yılı adına tespit edilen değerleme oranı, 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun verdiği yetkiye dayanılarak 2023’de MTV tutarlarına uygulanmak için yüzde 61,5 olarak yeniden belirlendi.

Karar, 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girdi.

Geçen sene Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 27 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanan (Gelir İdaresi Başkanlığı), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre MTV’de dahil Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda yer alan vergi, harç ve ceza tutarları yüzde 36,20 oranında belirlenmişti.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte bu oranda yüzde 11.20 oranında indirim yapılmış ve MTV yeniden değerleme oranı yüzde 36,20’den yüzde 25’e indirilmişti.