Dünyanın en pahalı elektrikli aracı satışa çıktı

Dünyanın en pahalı elektrikli aracı satışa çıktı

Yıllarca adından söz ettiren ve geçtiğimiz yıl tanıtımı yapılan elektrikli hiper otomobil Aspark Owl, satışa çıktı. 3.5 milyon dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı elektrikli otomobili olan Japon marka teknik detaylarıyla da göz dolduruyor.

Japon Aspark markasının ilk modeli olan Owl, yüzde yüz elektrikli olarak 2019 yılında tanıtılmıştı. Süreci oldukça hızlı götüren Aspark aracı satışa çıkarıyor.

Sadece 50 adet üretilecek olan model dünyanın en pahalı elektrikli otomobili durumunda. Aracın değeri 3.5 milyon dolardan başlıyor.

Aspark Owl teknik detaylarıyla da göz alıyor. Öyleki 4 elektrikli motordan güç alan Owl 0'dan 100 kilometre hıza sadece 1.7 saniyede ulaşabiliyor. 

e1.jpg

Verilerin resmiyete kavuşması halinde Owl, "Dünyanın en çabuk hızlanan otomobili" unvanının sahibi olacak. 

Tesla'nın beklenen modeli Roadster 0'dan 100'e hızlanmada 1.9 saniye vadediyor. 

Bu hızlanmanın kaynağı ise 4 elektrikli motordan sağlanan 2012 beygirlik (1480 kW) güç ve  2.000 Nm'lik tork gücü.

e2.jpg

450 kilometrelik menzil sunan aracın maksimum sürati ise 400 kilometre. Aspark firması bu batarya paketinin yakın zamanda güncelleneceğini de söylüyor.

Aracın tüm gövdesi karbon fiber takviyeli plastikten üretilirken sadece tavan kısmında metal bir destek kullanılmış. Aracın yüksekliği ise sadece 99 santimetre.

e3.jpg

İtalya'da üretilecek olan elektrikli otomobil her müşterisi için özelleştirilerek teslim edilecek. İlk aracın teslim edileceği kişi ise henüz açıklanmadı.

Sadece 50 adet üretilecek olan elektrikli otomobil Aspark Owl ilk sahibi için teslimata hazır.