İkinci el otomobil piyasasını KDV vurdu: Satışlar durdu

İkinci el otomobil piyasasını KDV vurdu: Satışlar durdu

Otomotiv sektöründe araç alım-satım yapanların ödediği KDV oranının yüzde 1’den yüzde 18 çıkarılmasının ardından ikinci el piyasasında fiyatlar uçtu, satışlar ise durma noktasına geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kabine Toplantısı'nın ardından otomotiv sektöründe araç alım satım yapanların ödediği KDV oranının yüzde 1’den yüzde 18 çıkarıldığını duyurmuştu. Erdoğan'ın açıklamaları sonrası ikinci el otomobil pazarında fiyatlar artarken esnaf, işlerin eskisi kadar iyi olmadığını, KDV artışından da olumsuz etkileneceklerini ifade etti.

SATIŞLAR DURDU, FİYATLAR UÇTU
Konuya ilişkin İHA'ya konuşan Samsun İkinci El Otomobilciler Derneği Başkanı İbrahim Kınık, ''Yaklaşık 3 aydan beri işler bayağı durgun. Bunun üzerine de şimdi KDV birden yüzde 18’e çıktı. Daha önce sadece ticari araçlardaydı. Şimdi ufak arabalarda da yüzde 18 oldu. Şu an insanlar hissetmedi ama bayağı etkilendi. Kötüye doğru gidecektir. Kârdan mı yüzde 18, tamamından mı yüzde 18 tam bir bilgimiz yok. Yaz sezonu kış sezonu kalktı artık. Araba tamamen rant oldu, para kazanma işi oldu. Eskiden araba alıyorduk, plakayı taktığın zaman fiyatı biraz geriye geliyordu. Şimdi hep yukarı yukarı gidiyor. Artık yaz-kış alakası kalmadı. Ama gel gelelim iş var mı derseniz iş yok'' dedi.