Kapı kapış gidecek fiyatıyla Çin otomobili piyasaları alt üst edecek

Kapı kapış gidecek fiyatıyla Çin otomobili piyasaları alt üst edecek

Changan, Türkiye piyasasına hızlı bir giriş yaptı. Changan'ın sıfır ücreti ise alıcıları cezbedecek cinsten.

Çinli otomobil devi Changan’ın Türkiye pazarına giriş yapmasıyla birlikte araba sahibi olmak isteyenler büyük ölçüde rahatlamış olacak. 

changan-4-7ymj-jpg.webp

Mevcut araba fiyatları Türkiye'de el yakacak cinstenken iyi haber Çin’in en büyük otomobil devlerinden biri olan Changan'den geldi. Çinli otomobil firması Türkiye pazarına girmek için nabız yokluyor.

changan-7-affk-jpg.webp

ÇİN MENŞELİ CHANGAN TÜRKİYE'YE GİRECEK

Hali hazırda Çin’de pek çok yerli üretici bulunuyor. Bu yerli üreticilerin geliştirdikleri otomobiller ise muazzam fiyatlara sahip. Öyle ki küresel pazardaki Avrupalı devler bile Çin pazarında var olabilmek adına haddinden çok daha ucuz modeller geliştiriyorlar.

changan-5-x97z-jpg.webp

ÇİN OTOMOBİL DEVİNİN İLK DURAĞI TÜRKİYE OLACAK

Çin son derece geniş bir nüfusa sahip olduğu için pek çok üretici, iç pazara araç yetiştirmekte zorlanıyor. Dış pazara açılacak olan devlerin ilk durağı ise Hindistan oluyor. Sadece bu iki ülke 3 milyara yakın nüfusa sahip olduğu için pek çok üretici Avrupa’ya açılmaya gerek duymuyor.

changan-3-jkem-jpg.webp

Fakat son dedikodulara göre Changan kabuğunu kırarak yeni pazarlara yelken açmak istiyor. Çinli otomobil devinin bu konudaki ilk durağı ise Türkiye olacak. Türkiye pazarında önemli bir potansiyel gören Changan yetkilileri f/p bazlı modelleri ile bu pazarda söz sahibi olmak istiyorlar.

changan-2-tb5k-jpg.webp

VERGİLER VE KÂR MARJLARI DAHİL 250 BİN TL FİYAT

Hali hazırda Changan’ın en ucuz 2023 model otomobili Türkiye’de vergiler ve kar marjları da dahil olmak üzere 250 bin TL gibi bir fiyata satılabilir. En azından hesaplamalar bunu gösteriyor. Hali hazırda Changan’ın Türkiye pazarında bu tarz ucuz bir modeller girmesi de en doğru hamle olacaktır.

Dip not olarak hatırlatalım. Hali hazırda en uygun otomobillerin fiyatı 360 bin TL seviyelerinde. Dolayısıyla Çinli dev Türkiye’ye ilaç gibi gelebilir. Bekleyip göreceğiz.

changan-1-x42c-jpg.webp