Sıfır araç dolandırıcılığı pes dedirtti

Sıfır araç dolandırıcılığı pes dedirtti

Sahibinden.com'da araç satışı yapan bir galeri ilana koyduğu aracı resmi bayiden yaklaşık 40 bin lira daha fazla ücret talep etti.

Son 1 yıldar araç fiyatları neredeyse ikiye katlandı. İkinci el araç fiyatları bile sıfır araç fiyatlarını geçerken vatandaş bütçesine göre araba bulmakta zorlanıyor. Patronlardünyası'nın haberine göre; 2020 yılından beri otomobil fiyatlarındaki yaşanan artışa bir de galericileri fiyat oyunu eklendi. Galeride satılan sıfır model otomobiller resmi bayilerden daha yüksek fiyatlara satıldığı öğrenildi.

Sahibinden.com'da araç satan bir galerici, Fiat 500 L marka sıfır otomobili piyasa değerinin çok daha üzerinden satışa çıkardı. Fiat'ın 2020 model 0 km 1.3 Mjet 95hp MTA otomatik vites 500L Cross aracı resmi bayide pazarlıksız fiyatı 227 bin lirayken, sahibinden.com'da ilana koyulan aynı model sıfır araç için 265 bin lira talep ediliyor.Gerçek Gündem'in haberine göre; resmi bayi fiyatıyla galerici arasındaki fiyat farkı neredeyse 40 bin lirayı bulurken araç almayı düşünen vatandaşların fiyatları yükselten piyasa simsarlarına karşı daha dikkatli olması gerekiyor. Bayi ve galeri arasındaki fiyat uçurumuyla ilgili Ticaret Bakanlığı'nın ne yapacağı ise merak ediliyor.