Tofaş Şahin araba hastalarına müjde! Yepyeni 2023 model Şahinlerin fiyatı belli oldu!

Tofaş Şahin araba hastalarına müjde! Yepyeni 2023 model Şahinlerin fiyatı belli oldu!

Türkiye'de son derece popüler olan araçlardan Tofaş Şahin ile ilgili sürpriz bir haber geldi. 2023 model Tofaş Şahin'in üretimine başlandığı duyuruldu.

2023 model Tofaş Şahin üretimi başladı. Türkiye'de oldukça popüler olan arabanın fiyatı ve özellikleri de belli oldu.

07-bepy-jpg.webp

Türkiye dışında 2023 model sıfır Tofaş Şahin üretimi yapan başka ülkeler de mevcuttu. Merakla beklenen Tofaş Şahin, artık Türkiye pazarında "ben de varım" diyebilecek.

06-97nj-jpg.webp

Ülkemizde Tofaş Şahin üretimi 20 yıl önce sona ermişti. Mısır ve Etiyopya gibi ülkelerde 10 yıldan uzun süredir üretilip satılan araçla ilgili en ufak bir geliştirme yapılmadığı görüldü. Yani 2000 yılında Türkiye’de satılan aracın birebir aynısı yapılıyor.

05-o73z-jpg.webp

Farklı marka ve model isimlendirmesiyle bu satış gerçekleşiyor. Zira üretim ve satış haklarını alan markaların belirlediği yeni isimleri ve logolar kullanılıyor. Örneğin Etiyopya’da Holland markasının Docc modeli olarak biliniyor.

04-hlzx-jpg.webp

Etiyopya’da 2017’den sonra üretimin durdurulmasına yönelik kararlar alındı. Dönemsel olarak satışlar gerçekleşse de zamanla tamamen sonlandı. Aracın uygun fiyatından dolayı talep fazla olduğu için 2023 yılında tekrar sıfır Tofaş Şahin üretimi yapılmaya başlandı.

03-wulv-jpg.webp

TOFAŞ ŞAHİN ALMAK İÇİN SIRAYA GİREBİLİRSİNİZ

Bu sayede Türkiye’den ithal etmek isteyen kişi ve şirketlerin de bu sıfır otomobilleri getirmesinin önü açılmış oldu. Ancak Etiyopya’daki büyük talep nedeniyle ilk partinin aynı gün tükendiğini belirtelim. Yani aracı satın almak için sıraya girmek gerekebilir.

02-wwbg-jpg.webp

2023 MODEL TOFAŞ ŞAHİN FİYATI NE KADAR?

Talep yalnızca iç pazarda olmayınca Etiyopya’nın yalnızca ilk çeyrekte üretmeyi planlarken yıl boyunca devam etme kararı aldığı belirtiliyor. Bu aracın satış fiyatı ise yaklaşık olarak 13 bin dolar. Yani kabaca 250 bin TL’ye denk geliyor.

01-nwuv-jpg.webp

İthal edilmesi durumunda nakliye ve gümrük ücretlerinin de ekleneceğini ve 100 bin TL tutacağını söylemekte fayda var. 

"Kilometresi düşük", "koleksiyonluk" ve "bulunmaz temizlikte" denerek ülkemizde 200-250 bin TL fiyatlara satılmaya çalışılan ikinci el versiyonları ile kıyaslandığı zaman sıfırını ithal etmek daha mantıklı olabilir.