Ahmet Hakan'dan Davutoğlu'na: Niye müdahale etmediniz?

Ahmet Hakan'dan Davutoğlu'na: Niye müdahale etmediniz?

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, Ahmet Davutoğlu'nun terörle mücadele hakkındaki sözlerini 'Hadi aç o defterleri Ahmet Davutoğlu' başlıklı yazısında değerlendirdi.​​​​​​​

Ahmet Hakan, Ahmet Davutoğlu'nun terörle mücadele hakkındaki sözlerini eleştirdi ve 'Davutoğlu'na Defterlerin açılması için ille de sizin üzerinize mi gelinmesi gerekiyor? Bu nasıl iş?' sorusunu yöneltti.

Ahmet Hakan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle oldu:

Ahmet Davutoğlu şöyle dedi:

'Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa... Birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Bizi bugün eleştirenler insan yüzüne çıkamazlar! Açık söylüyorum. Neden mi? İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır'.

Böyle bir açıklamanın ardından...

Ahmet Davutoğlu’nun şu iki temel soruyu yanıtlaması şart oğlu şarttır:

SORU BİR: Madem o dönem insan içine çıkılamayacak olaylar oldu? Siz o dönem ülkenin başbakanı değil miydiniz? Niye hiç sesinizi çıkarmadınız? Niye müdahale etmediniz? Niye 'hop' demediniz. Hepsini geçtim... Niye kamuoyuna dönüp de bir açıklama yapmadınız?

SORU İKİ: Defterlerin açılması için neyi bekliyorsunuz Sayın Davutoğlu? Yoksa 'Konuşursam yer yerinden oynar' mı demek istiyorsunuz? Sizin o defterleri açmak gibi bir sorumluluğunuz yok mu? Defterlerin açılması için ille de sizin üzerinize mi gelinmesi gerekiyor? Bu nasıl iş?