AKP Genel Başkan Yardımcısı: Başkanlık fiilen başladı

AKP Genel Başkan Yardımcısı: Başkanlık fiilen başladı

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, Manisa'da Bitlislilerin kurduğu derneğin etkinliğine katılarak Başkanlık sistemi hakkında konuştu. Demiröz ülkede Başkanlık sisteminin fiilen başladığını söyledi.

Demiröz, ülkede Başkanlık sisteminin fiilen başladığını ve milletvekilleri olarak anayasayı statüye uyduracaklarını söyledi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, Manisa Bitlisliler Kültür ve Dayanışma Derneği ile Manisa Ahlatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ortaklığında ilki düzenlenen 'Bitlisliler Tanıtım Günleri'ne katıldı. Manisa Fuar Alanı'nda düzenlenen etkinliğe; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Demiröz'ün yanı sıra AKP Manisa milletvekilleri Murat Baybatur, Selçuk Özdağ ve Recai Berber, Manisa Bitlisliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevdet Çiçek, daire müdürleri ve çok sayıda Bitlisli katıldı.

"KOALİSYON, ÜLKELERİ HER ZAMAN YERİNDE SAYDIRIYOR"


Başkanlık sistemine ilişkin açıklamalar yapan Demiröz, "Türkiye'de Başkanlık sistemi fiilen başlamıştır. Şu anda fiili olarak Başkanlık sistemi var. Biz milletvekillerine düşen bundan sonra TBMM'de anayasayı statüye uydurmaktır. Bundan sonraki tek amacımız budur. Genel kurulda dokunulmazlıkların kaldırılması noktasındaki gibi destek alırsak bu da direk geçecek. Desteği alamasak referanduma gideriz. O da olmaz ise millete gideceğiz. Çünkü en iyi destekçimiz millettir. Ülkemizde fiilen başlayan başkanlık sisteminin kısa sürede anayasaya uygulanacağı ve darbe anayasasından kurtulacağımızı umuyorum. Bakanlar Kurulu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplantısını yaptı. Bundan sonra da daha sık toplanacak. Şu an itibariyle partili bir cumhurbaşkanı sistemimizin oturduğunu görmekteyiz. Bize düşen üzerimize yapışan bu darbe anayasasından kurtulmak ve topluma uygun bir sistem uygulamak. Dünyada 106 ülke başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Bizim gibi parlamenter sistemlerle yönetilen ülkelere bakıldığı zaman iktidar olmak için yüzde 50 oy olması gerekiliyor. Koalisyon, ülkeleri her zaman frenleyerek, yerinde saydırıyor. Atağa çıkmamız için koalisyon hükümetlerine mahkum olmamamız lazım" dedi.