AKP'li başkandan Romanlar için utandıran sözler!

AKP'li başkandan Romanlar için utandıran sözler!

Afyon Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, şehirdeki göçebe Romanlar için “Bunlar suç makinesi, onlara su, tuvalet, çocuk parkı hizmeti götüremem” dedi.

Afyon’da “Göçebe Roman krizi” patlak verdi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, şehirdeki göçebe Romanlar için “Bunlar suç makinesi, onlara su, tuvalet, çocuk parkı hizmeti götüremem” dedi. Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre skandal sözlerini savunan Çoban, "CHP’liler alsın bunları kendi şehirlerine götürsünler” diye de rest çekti. AKP'li başkanın skandal sözleri Erdoğan'ın 2010 yılında yaptığı konuşmasını akıllara getirdi.
CHP'nin Roman kökenli Milletvekili Özcan Purçu, Başkan Çoban'a, “Bunlar zor şart altında yaşıyorlar. Su istiyorlar, tuvalet istiyorlar, çocukları için park istiyorlar” talebinde bulundu. Başkan Çoban ise, “Bunlar yerleşik değil, bu hizmetleri götüremem” diyerek talebi reddetti. CHP'li Purçu, yaşananları sosyal medya aracılığıyla gündeme getirince AKP'li Çoban, yaptığı açıklamada daha büyük bir gafa imza atarak, “Bunlar suç makinesi, onlara su, tuvalet hizmeti veremem” dedi.

ERDOĞAN ‘ROMAN AÇILIMI’ BİLE YAPMIŞTI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakanlığı döneminde Roman vatandaşlar ‘Roman açılımı’ yaparak, “Bizim ülkemiz, bizim topraklarımız, bizim medeniyetimiz, kaynağını ve ilhamını sevgiden alır, hoşgörüden alır. Bu topraklarda hoş görülmeyen yegane şey, hoşgörüsüzlüktür” demişti.

İÇMEK İÇİN SU DAHİ YOK
AKP'li Çoban, Afyon'daki “göçebe krizi” konusunda yaptığı açıklamada, “suç makinesi” derken tüm Roman vatandaşları değil “Ankara yolundaki göçebeleri” kast ettiğini söyledi. Çoban, CHP'li Özcan Purçu'yla görüştüklerini belirterek şunları söyledi: “Özcan Bey bana, kendisinin Roman bir Milletvekili olduğunu ve Türkiye'deki tüm Romanların sorunlarını takip ettiğini söyledi. ‘Sizin orada da Ankara yolu sağında ve Fuar alanında çadır kuran göçebe vatandaşlarımız var. Bunlar zor şartlar altında yaşıyorlar, bunlara su hattı çekmeni istiyorum, tuvalet yapmanı istiyorum, çocuklar için çocuk parkı kurmanı istiyorum ve çamurdan kurtarmanı istiyorum' dedi. Ben de ‘Bizim ilimiz merkezinde yerleşik yaşayan yüzlerce Roman vatandaşımız bulunduğunu bunlarla çok rahat bir şekilde işbirliği yaptığımızı ve hizmetlerimizi de fazlasıyla götürdüğümüzü anlattım. Ancak Ankara yolu sağında ve fuar alanında yaşayan göçebe vatandaşlarımızdan rahatsız olduğumuzu ve bu nedenle bunlara hizmet götüremeyeceğimizi anlattım. Kendisi 4 ve 5 defa daha makam telefonumu aratarak görüşme talebinde bulunulmuş ancak Özel Kalemimiz tarafından görüşme yapmak istemediğim ve taleplerinin uygun olmadığı kendisine bildirilmiştir.”

“ONLAR BURALI DEĞİL”
Purçu'nun ısrarlı aramaları üzerine Çoban, Purçu'nun sekreterine, “Sayın Vekile söyleyin asfalt, çocuk parkı, su, elektrik, tuvalet, çocuk parkı istediği göçebe vatandaşlarımız Afyon'lu değil, buraya 4 – 5 aylığına geçici olarak geliyorlar ve etraftaki herkesi rahatsız ediyorlar, bunlardan yerleşik olarak Afyon'da yaşayan Roman vatandaşlarımız da hoşnut değiller, bunlar normal bir Roman vatandaş değil adeta suç makinesi gibiler. Sayın vekile söyleyin ben bunlara hizmet filan götüremem bir daha da bu konuda tarafımı aramayın diye belirttim ve telefonu kapattım” dediğini de aktardı.
“CHP'LİLER ALSIN GÖTÜRSÜN”
AKP'li Belediye Başkanı Çoban, kendisine tepki gösteren CHP Afyon Milletvekili Burcu Köksal'a da şu skandal çağrıyı yaptı: “Madem bu Afyonlu olmayan göçebe vatandaşlarımızı çok düşünüyorsun, diğer vekiller İzmir'e, Manisa' ya götürmezler ise siz bunları kendi Belediyeleriniz olan Sultandağı'na, Evciler'e , Dazkırı'ya götürün, hizmetleri de onlara yaptırın ve çıkıp Afyon halkına deyin ki ‘Afyon Belediye Başkanı bu göçebelere su, alt yapı götürmüyor, hizmet etmiyor, ben bunların arkasındayım' diye söyleyin.”