AKP'li Belediye Başkanı 'çarşafa dolandı'

AKP'li Belediye Başkanı 'çarşafa dolandı'

AKP'li Belediye Başkanı Alman malı makam aracından inmedi, logosunu çarşafla kapattı!

Osmaniye'nin Düziçi ilçesi Belediye Başkanı Ökkeş Almanya Meclis'inden geçen, Ermeni Tasarısı'nı protesto etmek için Mercedes markalı aracının logosunu 'kara çarşafla' kapattı.

YURT Gazetesi'nin 4 Haziran tarihli sayısında devlet erkanına samimiyet çağrında bulunmuştuk.

"Alman Parlamentosu’nda Ermeni soykırımı tasarısının kabulünün ardından üst üste açıklamalar yaparak Almanya'yı kınayan devlet erkanı samimi ise önce bu Alman malı makam otolarından inmeli" demiştik. Ancak Osmaniye'nin, AKP'li Düziçi Belediye Başkanı Ökkeş Namlı Mercedes marka makam otosunun konforundan vazgeçmek yerine logoyu kara çarşafla kapatarak ilginç bir protestoya imza attı.

YURT GAZETESİ'NİN O ÇAĞRISI
NE OLMUŞTU? 

Alman Federal Meclisi, 1915-1916 yıllarındaki Ermeni tehcir ve olaylarını 'soykırım' olarak nitelendiren karar tasarısını oyladı.

TASARIDA NELER VAR?

"Alman Parlamentosu, Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermeni ve öteki Hıristiyan azınlıklara karşı 100 yılı aşkın bir süre önce başlanan tehcir ve katliamın kurbanlarının anısı önünde saygıyla eğiliyor" denilen metinde, şu ifadeler yer alıyor:

"Dönemin Jön Türkler rejiminin talimatıyla 24 Nisan 1915'te Osmanlı Konstantinopolis'inde 1 milyonu aşkın etnik Ermeni'nin sistematik tehcir ve kıyımı başladı. Onların kaderi 20'nci yüzyılda yaşanan korkunç kitlesel kıyımların, etnik temizliklerin, tehcirlerin ve hatta evet soykırımların bir örneği."

Osmanlı İmparatorluğu'nun müttefiki Alman İmparatorluğu'nun yaşananlardaki rolü için "utanç verici" ifadesi kullanılan metinde, Alman diplomatik temsilcileri ve misyonerlerin açıkça uyarmasına rağmen Almanya'nın o dönem bu insanlık suçunu durdurmayı denemediğine dikkat çekiliyor. Parlamentoya sunulan ortak metinde ayrıca, Osmanlı İmparatorlu'ndaki Asuriler, Süryaniler ve Keldaniler gibi Hıristiyan azınlığın da soykırıma uğradığı iddia ediliyor.

Soykırım iddialarının Almanya'da okulların müfredatlarına konulması ve gelecek kuşaklara aktarılması da istenirken, bunun Almanya'da yaşayan Türk ve Ermeni kökenlilerin uyumuna katkı sağlayacağı belirtiliyor. Alman hükümetinden ayrıca Ermenistan ve Türkiye arasında uzlaşmaya dönük çabaları teşvik etmesi ve desteklemesi de talep ediliyor.