Akşener geri sayıma geçti: Son 48 saat

Akşener geri sayıma geçti: Son 48 saat

MHP'den ihraç edilen Akşener’in partisinin ilanı Çarşamba günü açıklanacak. Yarın kurucular kurulu toplanıyor. Kurucular arasında ‘Neden ben yokum’ kırgınlığının önüne geçilmesi için sayı 50’den 120’ye yükseltildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 15 Ekim 2015’te “Hanımefendi biraz dinlenecektir” sözleriyle milletvekili aday listesine almadığı Meral Akşener’in seçimli olağanüstü kongre girişimleri sonuçsuz kalınca başlattığı yeni parti kuruluş çalışmaları için geri sayıma geçildi. Kurucular Kurulu yarın toplanacak olan partinin ilanı Çarşamba günü isim ve amblemiyle birlikte açıklanacak. Partinin kuruluşu için Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ne topluca gidilecek ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyeleri belirlenecek. GİK üyeleri, Perşembe günü ilk toplantısını yaparak, parti divanı üyelerini seçecek.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün yazdığına göre, başta 50 civarında olması planlanan Kurucular Kurulu sayısı, hem taleplerin yoğunluğu hem de başından beri Meral Akşener'le birlikte hareket edenler arasında “ben neden yokum?” kırgınlığı olmasın diye yükseltildi. 120'nin üzerinde kurucunun yer alacağı partide, bazı isimler şöyle:

“Milletvekillerinden Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan, İsmail Ok, eski milletvekillerinden Koray Aydın, Celal Dağgez,Durmuş Yılmaz, Behiç Çelik, Mustafa Erdem, Aydın Tümer, Suat Çağlayan, Cevher Cevheri, Kazım Ataol, Ayfer Yılmaz, Süleyman Sarıbaş, Vedat Bayram, Yener Yıldırım'ın yanı sıra Balyoz sanıklarından 3,5 yıl cezaevinde yatan “Yörük Ali” olarak tanınan emekli general Ali Aydın, gazeteci Ruhat Mengi, Aşık Veysel'in torunu Çiğdem Özer, Taylan Yıldız, Güneydoğu gazisi Hüseyin Özlük, 15 Temmuz gazisi Emniyet Müdürü Fatih Eryılmaz, Kardak kayalıklarına çıkan SAT komandosu ve Balyoz Sanığı emekli Albay Ali Türkşen, eski Emniyet Müdürü Fatih Eryılmaz .’

Başvuru evrakları imzalanacak

24 Ekim Salı günü 2017 Salı günü saat 19:00’da Bilkent Otel de akşam yemeğinde bir araya gelecek olan yeni partinin kurucuları, yemek sonrası parti başvuru evraklarının imzalayacak. Ankara dışından gelenler de o gece otelde misafir edilecek.

Partinin kuruluşu 25 Ekim 2017 Çarşamba günü başvuru yapılması ve partinin ilk toplantısıyla gerçekleştirilmiş olacak. Çarşamba günü 08:30 bütün kurucular yine Bilkent otelde toplanacak, saat 09:30 Nazım Hikmet Kültür Merkezine toplu olarak otobüslerle hareket edilecek. Saat 10:15’de Nazım Hikmet Kültür Merkezine ulaşılacak ve kurucular toplu olarak salona girecek. Saat 10.30'da program başlayacak.

Çarşamba seçim var

Saat 12:30'da salondan ayrılacak olan kurucular, saat 14.30'da Genel Başkanı seçecek. Meral Akşener, yeni partinin genel başkanı olacak. Hemen ardından Genel İdare Kurulu (GİK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) kurulu üyelikleri için seçim yapılacak. Saat 19.30'da kurucular kurulu, GİK ve MDK üyeleri ile birlikte akşam yemeğinde bir araya gelinecek.

Anıtkabir ziyareti

Aynı otelde Perşembe günü saat 09.30'da Başkanlık Divanı üyeleri seçilecek. Saat 10.30 da da otobüsle Anıtkabire gidilecek.

Yeni partinin yöneticileri Anıtkabir önünde toplu olarak fotoğraf çektirecek.